Zarządzanie danymi staje się kluczową kwestią

Seregy Seleznev, LeverX
epoint

Sergey Seleznev, Director, SAP Software Solutions & Product Development w LeverX Group w komentarzu eksperckim dla ISBtech na temat przetwarzania i migracji danych.

We współczesnym, coraz silniej scyfryzowanym świecie generujemy ogromną ilość danych, korzystając z naszych komputerów, telefonów, urządzeń inteligentnych, czy po prostu idąc do sklepu spożywczego i płacąc za zakupy. Niemal każda, codzienna interakcja oznacza nowe dane. Według przybliżonych szacunków ilość informacji wytwarzanych na całym świecie podwaja się co dwa lata. Istnieje poważne wyzwanie, jak przetwarzać ten dynamicznie rosnący wolumen danych, a zwłaszcza w czasie rzeczywistym. Jest to jeden z kluczowych powodów, dla których wprowadzenie i ciągłe doskonalenie innowacyjnych technologii zarządzania danymi jest kluczową kwestią.

Jakie korzyści niesie to za sobą? Zdolność do przetwarzania dużych ilości danych i wyciągania z nich użytecznych wniosków może pomóc firmom lepiej zrozumieć swoich klientów i pracowników, usprawnić proces podejmowania decyzji, a także lepiej zarządzać ryzykiem, zwiększyć produktywność i jednocześnie zmniejszyć koszty prowadzenia działalności. Posiadanie dostępu do właściwych danych we właściwym czasie jest bardzo ważną przewagą konkurencyjną dla każdej firmy. Co więcej, tylko firmy, które stale wprowadzają innowacje w tym zakresie mogą utrzymać się na rynku.

Poruszając zagadnienie zarządzania i migracji danych, warto wspomnieć również o trendach. Demokratyzacja danych, czyli udostępnianie ich wszystkim pracownikom i edukowanie, jak efektywnie z nich korzystać, jest jednym z ważnych trendów zarówno obecnego, jak i przyszłego roku. Kolejnym trendem wartym obserwowania jest Data Mesh. Koncepcja ta zakłada, że dane stanowią produkt ze zdecentralizowaną własnością i możliwością samoobsługi z punktu widzenia użytkownika. Jej celem jest przeniesienie własności danych analitycznych z centralnego zespołu do poszczególnych domen, a co za tym idzie, zbliżenie do siebie jednostek operacyjnych i analitycznych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments