epoint

Doświadczenia ostatnich lat, w tym pandemii i sytuacji geopolitycznej, zapoczątkowały daleko idące zmiany związane z organizacją pracy w sektorze budowlanym. Odpowiedzią na te wyzwania jest inwestycja w rozwiązania wspierające modele oparte o formułę „zaprojektuj i zbuduj”, narzędzia wzmacniające komunikację i poprawiające produktywność, a także zwrócenie się w stronę technologii umożliwiających kontrolę nad przebiegiem procesów przygotowania i realizacji inwestycji.

Rosnąca świadomość kadry zarządzającej dotycząca potencjału transformacyjnego rozwiązań cyfrowych wskazuje na to, że kolejny rok dla wielu firm budowlanych będzie przełomowy. Już dziś liderzy rynku wdrażają rozwiązania cyfrowe do swoich strategii rozwoju, stawiając na systemowe podejście do zbierania i wykorzystania danych.

Opłacalna transformacja to taka, która jest przeprowadzona po analizie dotychczasowych działań firmy i ustaleniu, które usprawnienia są najbardziej skuteczne. Oto najważniejsze trendy współczesnej transformacji, pozwalające na osiągnięcie wymiernych korzyści w nadchodzącym roku.

Zintegrowane technologie

W procesie przygotowania i realizacji inwestycji przenikają się potrzeby inwestora, generalnego wykonawcy oraz podwykonawców. Pomimo tego, że są one często różne, ostatecznie wszystkie mają wpływ na zysk z realizowanego przedsięwzięcia. Dziś, w sektorze budowlanym wykorzystywanych jest wiele technologii (np. Design Management, Project Scheduling, CRM, Value Engineering, ERP, Quality Control, Design Simulation, BIM, Real-Time Monitoring and Control), które prowadzą do gromadzenia i analizy różnego typu danych.

Firma analityczna McKinsey & Company zbadała najczęściej wykorzystywane rozwiązania i pokazała, jak duży wachlarz możliwości daje rynek programów i usług cyfrowych w kontekście podnoszenia produktywności pracy. Do tej pory przedsiębiorstwa często reagowały na potrzeby konkretnych działów, zamykając funkcjonalności w tzw. silosach, co zdecydowanie komplikowało proces wymiany danych.

Wdrażając strategie transformacji cyfrowych, należy zatem szukać takich narzędzi, które integrują jak najwięcej technologii ze sobą i mają na celu optymalizację modelu pracy idącej w stronę zrównoważonego rozwoju. Łączenie narzędzi w jeden ekosystem pozwala na wykorzystanie danych i przekształcenie ich w ważne i cenne zasoby.

Architektura budownictwo cyfryzacja

Nie tylko działy BIM

BIM jako najbardziej rozpoznawalna i promowana technologia otworzyła wiele nowych możliwości wykorzystania danych projektowych w procesie realizacyjnym. W wielu firmach budowlanych jednostki BIM wyspecjalizowały się w modelowaniu informacji o budynku. Często postrzegane są one jako działy wsparcia dla procesów realizacyjnych, chociażby poprzez koordynację międzybranżową i wychwytywanie kolizji już na etapie projektowym. Jednak BIM na budowie znaczy coś więcej. Wykorzystanie modeli ma największy sens, jeśli do danych o poszczególnych elementach modelu podpięte są informacje pochodzące z kosztorysu, harmonogramu, działu zakupów, lub z samego placu budowy np. w zakresie gospodarki materiałowej, raportowania usterek i zdarzeń BHP.

Model połączony z kosztami i czasem może dostarczyć wielu ważnych informacji dotyczących zaawansowania projektu, przepływów rzeczowych i finansowych, a także informacji związanych z planowanym zakończeniem prac i oddaniem budynku w użytkowanie. Dzięki symulacji 5D BIM (model, koszty, czas) można szczegółowo analizować scenariusze działań oraz reagować na zmiany rynkowe poprzez prawidłowe planowanie prac, przypisanie zasobów i współpracę z podwykonawcami. Ze względu na integralność danych nie można jednostek BIM tratować w oderwaniu od działów kosztorysowania, ofertowania, zamówień czy planowania. Prawidłowo prowadzona transformacja musi przebiegać na różnych poziomach jednocześnie i nadawać ciągłości procesom wykonawczym.

Kontrola i analityka biznesowa

Trwający przez lata zastój technologiczny w branży budowlanej powoduje, że analizy biznesowe ciągle prowadzone są za pomocą nieefektywnych narzędzi, które po prostu nie są już w stanie przeanalizować dużych ilości informacji. Chcąc kontrolować proces realizacyjny, musimy mieć natychmiastowy dostęp do danych, które odpowiednio uporządkowane dostarczają wiedzy i są ważnym zasobem w podejmowaniu decyzji.

Raporty i pulpity kontrolne są narzędziami do pracy kadry zarządzającej, dlatego połączenie funkcjonalności BI z pracami podstawowymi jest tak istotne. Platforma MTWO Construction Cloud jest rozwiązaniem, które łączy zalety wielu technologii, oferuje narzędzia do pracy dla każdego interesariusza procesu budowlanego, jak również zawiera funkcjonalności pozwalające na przeprowadzenie kontroli, audytów oraz symulacji dających pełen obraz realizowanych inwestycji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments