epoint

Ogłoszone przez IDC, InfoSource oraz FutureSource podsumowania i analizy sprzedaży na polskim rynku IT w minionym roku okazały się wyjątkowo korzystne dla firmy Epson. Co ważne, nie tylko w sektorze urządzeń drukujących, gdzie producent od lat konsekwentnie wyznacza trendy i umacnia swoją pozycję, ale także w innych obszarach, takich jak skanery i projektory.

Zgodnie z raportem IDC rok 2022, a szczególnie jego ostatni kwartał, to czas najlepszych wyników sprzedaży urządzeń atramentowych w historii Epsona w Polsce.

W czwartym kwartale 2022 firma, osiągnęła pozycję nr 1 w Polsce, zarówno w ujęciu ilościowym (z udziałem 33%), jak i wartościowym (55%!). W skali całego roku dało to odpowiednio 3 miejsce (22%) ilościowo i 1 miejsce wartościowo (40%). Co więcej, w obszarze urządzeń ze stałym zasilaniem w atrament (kategorii stworzonej przez Epsona), pomimo zaciętej konkurencji, Epson jest bezapelacyjnym liderem zarówno, jeśli chodzi o ilość sprzedanych drukarek (udział 63% w 4 kw. i 54% w całym 2022 r.), jak i ich wartość (odpowiednio 68% i 57%).

Bardzo dobrze wygląda sytuacja w kwestii skanerów biznesowych – jak podała firma InfoSource, w obszarze skanerów konsumenckich, jak i biznesowych, Epson osiągnął pozycję nr 1 na polskim rynku w całym 2022 roku z udziałami ilościowymi na poziomie, odpowiednio 63% i 32%.

W obu przypadkach, na uwagę zasługuje dynamika wzrostu, który systematycznie się zwiększał – przykładowo w Q1 dla skanerów była to wartość zaledwie 18%, by osiągnąć blisko połowę (44%) w Q4.

Dane FutureSource potwierdzają, że także w obszarze projektorów, minione 12 miesięcy było czasem umocnienia się pozycji Epsona na prowadzeniu. Udział w tym rynku zwiększył się do 39%, zwiększając przewagę do 20 punktów procentowych nad następnym konkurentem (rok temu było to 10 p.p.).

Rok 2022, a szczególnie jego ostatni kwartał, to czas najlepszych wyników w historii Epsona w Polsce. Choć wierzę, że niebawem uda nam się poprawić ten rezultat. Za Naszym sukcesem stoją 3 czynniki. Po pierwsze oparcie produktów na innowacyjnych, niedrogich w eksploatacji technologiach, takich jak 3LCD w projekcji czy Heat-Free w druku. W ślad za tym idzie marketing – zrozumiała komunikacja ich zalet, która przekonuje Klienta. I to co najważniejsze – ciężka praca Naszego zespołu sprzedaży przy współpracy z Partnerami, którzy są Naszą drogą dotarcia do odbiorcy końcowego. Ogromnie Wam za nią dziękuję!  komentuje Krzysztof Modrzewski, National Sales Manager w Epson.

Epson – olimpijskie początki

Dzieje tej firmy uczą, że na długofalowy sukces składa się kilka warunków. Oprócz ciężkiej pracy niezbędna jest też odwaga do podejmowania ryzyka. Dziś znamy Epson na podium lidera produkcji drukarek i projektorów, ale do tego miejsca wiodła długa droga.

W 1964 roku podczas sportowych zmagań lekkoatletów z całego świata Epson mierzył czasy sportowców pierwszym kwarcowym stoperem i automatycznie je drukował. W 1969 roku przedstawił światu pierwszy zegarek kwarcowy, a w 1989 – pierwszy kolorowy projektor LCD. Inżynierom Epson zawdzięczamy też powstanie prekursora miniaturowych komputerów, wizjer cyfrowy w aparatach i pierwszego latającego robota.

Projekcja czy druk – przede wszystkim wierny obraz

Sprzętem, w produkcji którego Epson przoduje, od lat pozostają projektory oraz drukarki atramentowe. Projektory Epsona dzięki zastosowanej technologii 3LCD generują obraz, który zapewnia przyjazne dla wzroku światło oraz wysoką jasność i nasycone barwy. Dlatego, doceniając jakość projekcji, w ślepych testach klienci uznają ten sprzęt za najlepszy w 95% przypadków.

O klasie drukarek z niebieskim logo świadczy fakt, że to właśnie Epson jako pierwsza atramentówka na świecie poleciała w kosmos. Pozycję lidera na tym rynku firma zawdzięcza innowacjom kierowanych dla różnych grup odbiorców – od kieszonkowych drukarek hi-tech, poprzez rozwiązania dla domu i biznesu, aż po wielkonakładowe maszyny przemysłowe. Hitem dla użytkowników indywidualnych i małych firm są urządzenia EcoTank (z systemem stałego zasilania w atrament) godzące wysoką jakość wydruku z niskimi kosztami eksploatacji. Biznes z kolei docenia wielofunkcyjne RIPS mogące wydrukować aż 75 tys. stron na jednym zestawie tuszów.

Sekret powodzenia? Badania i rozwój zamiast cięć

Firma istnieje od 1942 roku, pozycję lidera w świecie nowych technologii utrzymuje już od półwiecza. Nie byłoby to możliwe bez inwestycji w badania. Ta strategia sprawdza się doskonale i sprowadza się do ciągłego rozwoju i inwestycji zamiast redukcji zatrudnienia czy optymalizacji kosztów poprzez redukcję R&D. O rezultacie świadczy liczba niemal 14 patentów jakie wychodzą z laboratoriów firmy… każdego dnia, co daje ponad 5 tys. innowacji rocznie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments