Quantum computing to wschodząca technologia, która wykorzystuje unikalną naturę królestwa kwantowego, mówi w rozmowie z ISBtech Robert Paszkiewicz, szef regionu CEE OVHcloud.
Czym jest quantum computing i czym różni się od klasycznych systemów komputerowych i jakie są potencjalne zalety quantum computingu?
Technologia quantum computing została opracowana na początku lat 80. XX wieku przez naukowców, takich jak Paul Benioff, Richard Feynman i Yuri Manin. Jej celem jest wykorzystanie zachowań obiektów kwantowych (w tym fotonów, które nie są atomami cząstek subatomowych) do rozwiązywania niektórych problemów szybciej i w prostszy sposób niż mogą to robić klasyczne komputery czy nawet superkomputery.
Quantum computing to wschodząca technologia, która wykorzystuje unikalną naturę królestwa kwantowego – rozpatrywanego na poziomie atomów i cząstek subatomowych – do rozwiązywania złożonych problemów. W założeniu komputery kwantowe mogą znacznie szybciej niż komputery klasyczne rozwiązywać złożone problemy związane na przykład z łamaniem szyfrów kryptograficznych czy zadaniami optymalizacyjnymi. Zaznaczmy, że ta technologia jest jeszcze w fazie rozwoju.
Komputery kwantowe wykorzystują właściwości cząstek elementarnych, takich jak atomy, elektrony lub fotony z kubitami. Ich szczególną cechą jest możliwość zarządzania stanami poprzez superpozycję 0 i 1. Połączone razem, pozwalają łączyć wiele wartości.
Zamiast korzystać z binarnego systemu zer i jedynek (bitów) stosowanego w klasycznym computingu, quantum computing wykorzystuje kubity, których stan w dowolnym momencie może być reprezentowany przez liczbę zespoloną zwaną amplitudą. Zgodnie z aktualną wiedzą komputery kwantowe – szczególnie duże, z wieloma tysiącami lub milionami kubitów, a nawet więcej – będą efektywniej rozwiązywać złożone problemy.
Jak quantum zmieni cloud computing?
Technologia cloud computing z pewnością zmieni chmurę choćby poprzez fakt, że zwiększy możliwości obliczeniowe dotyczące np. kryptografii, machine learning, ale też prac nad nowymi lekami. Przyszłość quantum computing widziałbym także w optymalizacji finansów, gdyż obecna sytuacja rynkowa będzie sprzyjać kolejnym innowacjom oraz aby się wyróżnić.
Stąd firmy będą potrzebowały działać szybko i zwinnie. Dziś można uruchomić dodatkową moc obliczeniową w chmurze, jutro w ramach quantum computing, zaś jedno i drugie – w modelu OPEX zamiast własnych inwestycji: kosztownych i zajmujących czas.