Ostatnio inwestorów do czerwoności rozgrzewa temat sztucznej inteligencji. Wszystko za sprawą nadzwyczajnej popularności ChatGPT. Testowe wykorzystywanie systemu i weryfikację jego możliwości można napotkać w różnorodnych tematach, poczynając od pisania wierszy i wypracowań po zapytania dotyczące prognoz dla gospodarki czy perspektyw rynków finansowych na świecie. Autorem komentarza jest Piotr Langner, doradca inwestycyjny WealthSeed
ChatGPT jest systemem sztucznej inteligencji stworzonym przez OpenAI, którego celem jest odpowiadanie na otrzymane pytania. Rozwiązanie to wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do przetwarzania i generowania tekstu w języku podobnym do ludzkiego. Skalę popularności ChatGPT najlepiej odzwierciedlają wyszukiwania hasła przez użytkowników na całym świecie.
Gorączka poszukiwań
Na giełdach zapanowała gorączka poszukiwań spółek zaangażowanych w ten obszar, a akcje przedsiębiorstw związanych z tematem sztucznej inteligencji cechowały się ponadprzeciętnymi ruchami cenowymi. W minionych tygodniach mieliśmy do czynienia z kilkoma ważnymi wydarzeniami w tym sektorze, w które zaangażowane były największe amerykańskie koncerny technologiczne.
Microsoft od wielu miesięcy poszerza współpracę z OpenAI, celem przyspieszenia rozwoju sztucznej inteligencji i jej wykorzystania w powszechnym użytkowaniu. Koncern technologiczny na konferencji prasowej ogłosił, że wyszukiwarka Bing i przeglądarka Edge w najbliższym czasie zostaną zintegrowane z ulepszoną wersją ChatGPT, co znacząco poprawi funkcjonalność obu rozwiązań. Aktualizacja umożliwi nowy rodzaj wyszukiwania, a ponadto udostępniony ma zostać tryb czatu, który pozwoli na zaawanasowaną interakcję. Ekscytacja inwestorów przełożyła się na wzrost zainteresowania akcjami Microsoftu, których cena po konferencji prasowej wzrosła do najwyższych poziomów od kilku miesięcy.
Wykres 2 Notowania akcji Microsoft w okresie ostatnich 3 miesięcy
Do batalii o prymat w temacie sztucznej inteligencji dołączył również Google. Globalny lider wyszukiwarek, z udziałem rynkowym przekraczającym poziom 80%, zaprezentował usługę sztucznej inteligencji o nazwie Bard. System ma korzystać z informacji w czasie rzeczywistym, by zapewniać w wyszukiwarce odpowiedzi wysokiej jakości, bazujące na najświeższych wiadomościach. Prezentując możliwości swojego nowego rozwiązania, Spółka udostępniła film. Jak się okazało, Bard podał błędną odpowiedź na pytanie dotyczące nowych odkryć z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Sytuacja ta rodzi pytania o skalę niedoskonałości prezentowanych rozwiązań. Wrażliwość na publikowane informacje pokazuje zachowanie akcji Alphabet. Spółka na przestrzeni kilku sesji zanotowała spory spade,k co pozwala na interpretację, że z walki w obszarze sztucznej inteligencji w pierwszej fazie obronną ręką wyszedł Microsoft.
Sztuczna inteligencja napędza technologię
Temat sztucznej inteligencji bezdyskusyjnie będzie jednym z elementów napędzających rozwój technologii na świecie. Zaangażowanie największych globalnych spółek technologicznych pokazuje znaczenie tego tematu, jednocześnie będąc dla inwestorów sygnałem, że warto obserwować dokonania w tym obszarze.
Wykorzystanie sztucznej inteligencji będzie rozpowszechniane w wielu branżach, a liczba spółek pośredniczących w jej rozwoju będzie rosnąć. Wystarczy wspomnieć, że również chiński gigant Baidu poinformował o zbliżających się do końca testach projektu sztucznej inteligencji na wzór ChatGPT.
Dla inwestorów z całego świata
Powszechny dostęp do globalnych rynków kapitałowych otwiera możliwości przed inwestorami z całego świata. Rozwój usług finansowych sprawia, że obecnie tylko kilka kliknięć myszy dzieli nas od stania się akcjonariuszami spółek takich jak Microsoft, Alphabet, Baidu, i wiele innych, napędzających rozwój sztucznej inteligencji. Inwestorzy, chcąc dołączyć do trendu z ostatnich tygodni, mogą również wykorzystać dostępne ETF-y.
W grupie tej znajdują się między innymi takie instrumenty jak: L&G Artificial Intelligence UCITS ETF, WisdomTree Artificial Intelligence UCITS ETF czy Amundi Stoxx Global Artificial Intelligence, które zapewniają dużą dywersyfikację portfela (w strukturze portfela znajdują się akcje kilkudziesięciu, a w przypadku Amundi nawet blisko 300 spółek).
Dostęp do instrumentów związanych z trendem sztucznej inteligencji oferuje platforma WealthSeed, na której można zawierać bezkosztowo transakcje o wartości powyżej 750 EUR (opłata dla transakcji poniżej tej kwoty wynosi 2 EUR).