epoint

Rozpoczęto pierwszą fazę prac nad budową Data Lake – ogromnego repozytorium danych, które jest kluczowym elementem przełomowej inicjatywy Unii Europejskiej – Destination Earth (DestinE). Ma ona na celu opracowanie cyfrowego modelu naszej planety m.in. na bazie danych satelitarnych, służącego do prowadzenia zaawansowanych badań i analiz ekosystemów Ziemi z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w celu prowadzenia bardziej zrównoważonej gospodarki. Rolę głównego wykonawcy (prime contractor) projektu Data Lake powierzono polskiemu CloudFerro, a zakończenie pierwszego etapu prac planowane jest na czerwiec 2023 r.

Gwałtowne zmiany klimatu są powodem coraz większych obciążeń w zakresie rozwoju społecznego, gospodarczego i ochrony zdrowia w całej Europie. W odpowiedzi na te wyzwania, Komisja Europejska wraz z organizacjami partnerskimi – EUMETSAT (Europejską Organizacją Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych), ESA (Europejską Agencją Kosmiczną), oraz ECMWF (Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych), uruchomiła przełomową inicjatywę – Destination Earth (DestinE). Jej celem jest opracowanie cyfrowej repliki Ziemi, która umożliwi bardzo dokładne modelowanie wszystkich ekosystemów naszej planety, co pozwoli precyzyjnie monitorować zmiany klimatu i skutki działań człowieka, przewidywać zjawiska pogodowe i klimatyczne, a także testować różne scenariusze.

Kluczowymi elementami inicjatywy DestinE będą:

  • Core Service Platform (Platforma Kluczowych Usług) zarządzana przez ESA,
  • Repozytorium DestinE Data Lake zarządzane przez EUMETSAT,
  • Cyfrowe bliźniaki (Digital Twins ) zarządzane przez ECMWF

W ramach tej inicjatywy, EUMETSAT jest odpowiedzialny za budowę wielo-chmurowego tzw. jeziora danych, czyli centralnego repozytorium danych, w tym zaprojektowanie, wdrożenie, testy i utrzymanie ogromnego repozytorium danych dostępnego online, które stanowią podstawę Destination Earth (DestinE). Dane będą pochodzić z własnych systemów satelitarnych obserwacji Ziemi EUMETSAT, misji ESA, satelitów Copernicus Sentinel, ECMWF i innych europejskich dostawców danych.

Jesteśmy dumni, że znaleźliśmy się w gronie zaufanych podmiotów, które będą wdrażać tę ważną europejską inicjatywę. Destination Earth zapewni użytkownikom dostęp do danych w czasie zbliżonym do rzeczywistego oraz informacje pogodowe i klimatyczne, a także szybki dostęp do wielochmurowej infrastruktury Data Lake. Firma CloudFerro została wybrana jako główny wykonawca, który dostarczy tę infrastrukturę.  mówi Lothar Wolf, kierownik programu Destination Earth w EUMETSAT.

Jako główny wykonawca dla EUMETSAT, CloudFerro odpowiada za koordynację projektu Data Lake, dostawę infrastruktury chmurowej (Infrastructure-as-a-Service i Platform-as-a-Service), przetwarzanie Big Data oraz obsługę i utrzymanie usług. Firma będzie współpracować z dwoma europejskimi partnerami – CS Group odpowiedzialnym za obszar odkrywania i dostępu do danych, oraz EODC odpowiedzialnym za przetwarzanie Big Data.

Budowane przez CloudFerro repozytorium danych Data Lake, którego firma będzie także operatorem, ma obejmować ok. 55 PB danych przechowywanych w prywatnych chmurach zlokalizowanych w centrach danych w całej Europie. W centrach tych znajdują się także potężne komputery zainstalowane w ramach projektu EuroHPC, na których przetwarzane są dane cyfrowego bliźniaka Ziemi. Jednym z takich centrów jest CSC Kajaani, gdzie znajduje się super komputer LUMI HPC. CSC – LUMI znacznie poszerzy zakres projektu DestinE.
Data Lake zapewni łatwy dostęp do wszystkich danych wymaganych przez użytkownika DestinE.

Repozytorium będzie dostępne z dużej liczby zewnętrznych przestrzeni danych, cyfrowych bliźniaków Ziemi i aplikacji znajdujących się na platformie DestinE Core Service Platform, niezależnie od rodzaju danych i ich lokalizacji. Serwis Data Lake ma dostarczyć skalowalną strukturę usług, która umożliwi federację z różnymi przestrzeniami danych, a także świadczenie usług obliczeniowych i przechowywanie jak najbliżej danych DestinE.

Jesteśmy dumni, że EUMETSAT wybrał polskie CloudFerro jako głównego wykonawcę usług dla tak ambitnej europejskiej inicjatywy, gdzie wnosimy naszą technologię, zasoby i know-how zdobyte w realizacjach dla EUMETSAT i innych wiodących instytucji takich jak ESA, ECMWF czy Niemiecka Agencja Kosmiczna DLR. Obok Copernicus Data Space Ecosystem, to kolejna zakrojona na szeroką skalę europejska inicjatywa, w której odgrywamy wiodącą rolę co pokazuje nasze możliwości dostarczania wysokiej jakości skalowalnych usług wyspecjalizowanych platform opartych na chmurze. Warto podkreślić, że jesteśmy największą firmą polskiego sektora kosmicznego oraz jedyną polską spółką mającą status „prime contractora” czyli głównego wykonawcy dla wiodących instytucji sektora kosmicznego. – mówi Maciej Krzyżanowski, prezes CloudFerro.

DestinE jest częścią programu Komisji Europejskiej „Cyfrowa Europa” i ma przyśpieszyć transformację Europy w zakresie ochrony klimatu i rozwoju cyfryzacji. DestinE jest również wspierany przez program „Horyzont Europa” oraz inne europejskie i krajowe inicjatywy w dziedzinie badań naukowych i innowacji. Komisja planuje dostarczyć pierwsze usługi DestinE do 2024 r., początkowo dla użytkowników z sektora publicznego. W pełni wdrożony system zostanie ukończony w ciągu 7-10 lat, aby służyć również naukowcom, badaczom, sektorowi prywatnemu i ogółowi społeczeństwa.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments