epoint

Creotech Instruments jako Spółka wchodząca w skład międzynarodowego konsorcjum, które zbuduje dla Unii Europejskiej 100-kubitowy komputer kwantowy do 2025 roku, podpisała umowę wykonawczą z Komisją Europejską na realizację pierwszej części tego projektu. Zakontraktowana część prac jest pierwszym etapem programu objętego umową ramową, kolejnym celem będzie uzyskanie gotowości technologicznej do budowy 1000-kubitowego rozwiązania do 2029 roku. Zgodnie z zawartą umową budżet dla konsorcjum został ustalony na ok. 20 mln EUR, z czego dla Creotech Instruments przypada ok. 2,2 mln EUR. Umowa będzie realizowana do sierpnia 2026 roku.

Projekt budowy pierwszego dużego komputera kwantowego dla Unii Europejskiej będzie finansowany z Quantum Flagship – dedykowanego programu dla rozwoju technologii kwantowych w ramach Horyzontu Europa. Szacuje się, że wartość globalnego rynku komputerów kwantowych już w 2026 roku ma przekroczyć 1 mld USD, w porównaniu z 472 mln USD w 2021 roku.

dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.

Partycypacja Creotech Instruments w wyjątkowym przedsięwzięciu, jakim jest stworzenie dużego komputera kwantowego dla Unii Europejskiej, to jednocześnie powód do dumy i wielka nobilitacja dla rozwijanych w naszej firmie wysokich kompetencji w obszarze kwantowym. Zespól dr Anny Kamińskiej kierującej pracami z zakresu komputerów kwantowych realizowanymi w Spółce tworzy europejskie podwaliny technologiczne w tej przełomowej dziedzinie. Powierzenie nam, jako jedynemu podmiotowi z Europy Środkowo-Wschodniej, istotnych zadań w tak prestiżowym i międzynarodowym projekcie, jest potwierdzeniem gotowości Spółki do współtworzenia europejskiego rynku komputerów kwantowych i stanowi znaczący krok w kierunku zajęcia pozycji lidera w dostarczaniu wyspecjalizowanej elektroniki dla tego sektora. Jesteśmy zdeterminowani, aby zrealizować nasze zadania będące częścią projektu i uzyskać nie tylko wymierne korzyści finansowe, które przekroczą 10 mln PLN, ale również pozyskać istotne referencje i wzmocnić naszą pozycję na arenie międzynarodowej. – komentuje dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments S.A.

Celem pierwszego etapu budowy dużego komputera kwantowego dla Unii Europejskiej jest powstanie 100-kubitowego komputera do 2025 roku. Na bazie wypracowanych rozwiązań, do 2029 roku zakładane jest uzyskanie gotowości technologicznej do budowy dużego, 1000-kubitowego komputera kwantowego. Kubit to podstawowa jednostka pamięci w komputerach kwantowych i najmniejsza cząstka, która może przekazywać informacje kwantowe.

W ramach realizacji pierwszego etapu opracujemy i dostarczymy systemy kontrolne dla pułapek jonowych projektowanych w ramach programu opierającego się o nową koncepcję układu scalonego, docelowo kompatybilnego z warunkami kriogenicznymi. Układ ten będzie kluczowy do skalowalnego zarządzania procesorem kwantowym, stanowiąc element pozwalający na realizację w kolejnych latach drugiego etapu projektu i przygotowań do implementacji 1000 kubitów w największym komputerze kwantowym, jakim dysponować będzie Unia Europejska. – dodaje dr Anna Kamińska, odpowiedzialna za rozwój segmentu kwantowego w Creotech Instruments S.A.

Stworzenie dużego komputera kwantowego dla Unii Europejskiej to nie jedyny projekt kwantowy, w którym znaczącą rolę odgrywa zespół Creotech Instruments. Spółka współtworzy także najbardziej zaawansowany na rynku ekosystem sprzętowy do kontroli kubitów Sinara, opracowywany wspólnie z wiodącymi grupami badawczymi, m.in. z Uniwersytetem w Oxfordzie. Pozwala on 20-krotnie poprawić efektywność tworzenia systemów kwantowych i wpływa m.in. na ustandaryzowaną obsługę oraz zmniejszenie poboru energii.

Creotech Instruments odpowiedzialny jest także za stworzenie pierwszego polskiego komputera kwantowego, który docelowo powstanie w infrastrukturze HPC Poznańskiego Centrum Superkomputerowo – Sieciowego i zostanie uruchomiony w ramach rozproszonej sieci komputerów kwantowych konstruowanych na terenie Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, Czech oraz Polski. Budżet programu na instalację sześciu komputerów kwantowych w podanych lokalizacjach wynosi łącznie 100 mln EUR.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments