epoint

Sztuczna inteligencja analizuje zdjęcia satelitarne upraw w poszukiwaniu chorób i szkodników, wspomaga również planowanie terminu zbiorów, a siew wykonuje autonomiczny robot zasilany panelami słonecznymi – w nowoczesnym rolnictwie najnowsze technologie odgrywają coraz większą rolę. Dzięki nim zmniejsza się zużycie paliw i środków chemicznych, a rolnikom łatwiej zapobiegać zagrożeniom.

Nowe technologie pomagają współpracującym z nami plantatorom osiągać coraz wyższe, stabilne plony, dzięki ograniczeniu wpływu niekorzystnych warunków pogodowych. – mówi Roman Kubiak, prezes Pfeifer & Langen Polska.

Bezemisyjny robot do siania i pielenia buraków cukrowych pracuje na polu pod Grodziskiem Wlkp.

Autonomiczny robot na polu

Na polu pod Grodziskiem Wielkopolskim kilkanaście dni temu rozpoczął pracę autonomiczny bezemisyjny robot do siewu i pielenia buraków cukrowych. Urządzenie zostało wynajęte przez firmę Pfeifer & Langen Polska, jego działanie jest testowane na plantacji gospodarstwa rolnego Ptaszkowo. Robot pracuje na wcześniej przygotowanym polu. Porusza się z prędkością 0,7 km/h i bardzo precyzyjnie umieszcza nasiona w glebie.

Zapamiętuje ich położenie, a po wykonaniu zasiewu mechaniczne usuwa chwasty. Dzięki temu ogranicza się znacznie wykorzystanie chemicznych środków chwastobójczych, jakie mogą być stosowane w uprawie buraków cukrowych. Do napędu wykorzystywana jest energia elektryczna z własnego ogniwa fotowoltaicznego. Urządzenie pracuje też w nocy – wtedy pobiera energię z akumulatorów.

W sezonie maszyna skutecznie może wykonać siew i ochronę na powierzchni 20 ha. Robot Farmdroid firmy Farm Systems to pierwsze autonomiczne urządzenie pracujące na polach plantatorów Pfeifer & Langen Polska.

Satelity nad polami

Firma ciągle szuka bardziej skutecznych technologii, które można zastosować w uprawie buraka cukrowego. Jeszcze do niedawna plantatorzy i doradcy surowcowi Pfeifer & Langen Polska korzystali m.in. z dronów do monitoringu plantacji. Wykorzystywali kamery, które robiły zdjęcia w zakresach niewidzialnych dla ludzkiego oka, co pozwalało otrzymać dodatkowe informacje o uprawach – szybciej niż podczas tradycyjnego sprawdzania pola.

Jednak i taka analiza plantacji okazała się zbyt czasochłonna i zbyt kosztowna. Skuteczniejsze są zdjęcia satelitarne i inne źródła danych – stacje meteorologiczne oraz mapy glebowe – wsparte algorytmami sztucznej inteligencji. Po zebraniu danych i odpowiednim ich przetworzeniu można nie tylko szybciej zauważyć, gdzie na przykład pojawiło się ognisko mątwika burakowego, czy nawet przewidywać, kiedy może wystąpić zagrożenie chorobami grzybowymi liści (chwościk buraka).

Analizując widoczne z orbity okołoziemskiej „zazielenienie” plantacji, można obserwować przebieg i zaawansowanie wegetacji, co ułatwia podjęcie decyzji o takim terminie zbioru, by uzyskać najwyższy plon.

Od pola do cukrowni

Nowoczesne technologie są wykorzystywane, począwszy od uprawy, aż do ich transportu do cukrowni. – Dzięki nim zmniejszamy zużycie paliwa czy precyzyjniej dobieramy dawki środków chemicznych. Nasz wpływ na środowisko jest mniejszy, a to wpisuje się w naszą strategię działania zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. – mówi Roman Kubiak, prezes Pfeifer & Langen Polska.

Coraz ważniejsze jest i będzie stosowanie nowoczesnych metod agrotechnicznych oraz odpowiednia gospodarka zasobami wodnymi na polach. – Promujemy uprawę pasową na polach. Zmniejsza ona koszty uprawy, ogranicza straty wody zgromadzonej w glebie w okresie zimowym oraz umożliwia lepsze zaabsorbowanie opadów wiosennoletnich. Uprawa pasowa to również doskonałe zabezpieczenie gleby i roślin przed erozją wodną i wietrzną. – tłumaczy Mirosław Paluch, dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska.

Natomiast nawigacja GPS wykorzystywana jest do planowania tras samochodów przywożących buraki zebrane z pól do cukrowni. Dzięki temu dokładnie wytyczane są trasy przejazdu ciężarówek, żeby spalić jak najmniej paliwa oraz żeby ich ruch był jak najmniej uciążliwy dla okolicznych mieszkańców. Żeby jednak dobrze zaplanować całą kampanię buraczaną, potrzebne jest ustalenie terminu zbioru na poszczególnych polach. Pfeifer & Langen Polska w tym sezonie będzie testował wykorzystanie do tego algorytmów sztucznej inteligencji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments