epoint

Pierwszego dnia po świętach Wielkanocnych, Hotel Bellotto i warszawska galeria sztuki Pragaleria zainaugurowały swoją współpracę wiosennym „Spotkaniem ze Sztuką” – „Dialog z tradycją surrealizmu w malarstwie”. W renesansowych wnętrzach pałacu pojawiły się dzieła polskich artystów: Henryka Laskowskiego i Jana Szczepkowskiego. Goście mieli okazję obejrzeć obrazy, porozmawiać z artystami, a także kupić ich dzieła.

Cykl wernisaży „Spotkania ze sztuką” to wydarzenia, które idealnie realizują ambicję hotelu Bellotto – koncentracji na pasjach gości. Sztuka jest właśnie jedną z nich. Dlatego w marcu br. hotel rozpoczął strategiczne partnerstwo z Pragalerią, czego owocem będą regularnie organizowane wernisaże.

11 kwietnia br. odbyło się pierwsze – wiosenne „Spotkanie ze sztuką”. W wytwornych salach Hotelu Bellotto zostało zaprezentowanych niespełna 30 prac malarskich artystów średniego pokolenia: bogaty zbiór prac Henryka Laskowskiego oraz Jana Szczepkowskiego. Dzieła w stylu surrealistycznym idealnie kontrastowały z zabytkowymi wnętrzami XVI-wiecznego pałacu, a zgromadzeni oprócz własnych wrażeń, mieli również okazję do rozmowy z twórcami. Wernisaż spotkał się z ogromnym zainteresowaniem tłumnie przybyłych gości, wśród których nie brakowało artystów, aktorów, krytyków, ludzi biznesu oraz młodych adeptów warszawskich szkół sztuk plastycznych.

Od lewej Maciej Wołoszczak, Bellotto Mikołaj Konopacki Pragaleria, Marcin Krajewski Pragaleria

Sztuka stała się nieodłącznym elementem strategii hotelu Bellotto. Współpraca z galerią Pragaleria to nie jedyna niespodzianka, którą szykujemy dla naszych gości i przyjaciół hotelu w tym roku. Mamy w planach dostarczać naszym gościom wiele artystycznych doznań. powiedział podczas wernisażu Maciej Wołoszczak, Dyrektor Operacyjny Hotelu Bellotto.

Kolejne, letnie Spotkanie ze sztuką w hotelu Bellotto odbędzie się w połowie czerwca.

Henryk Laskowski

Henryk Laskowski

Malarz, artysta, urodzony w 1951 r. w Żarach. Skończył z dyplomem z wyróżnieniem studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie UAP) w Poznaniu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby na kierunku Grafika warsztatowa. Obecny na wystawach w Polsce i za granicą od 1975 r. W latach 80-tych zajmował się grafiką wydawniczą (ilustracja książkowa, projekty okładek, plakat), rysunkiem oraz malarstwem.

W kolejnych latach podróżował do Paryża i Normandii, a pobyt we Francji znalazł odbicie w jego twórczości i pobrzmiewa do dzisiaj. Zdobył w swojej karierze kilka nagród m.in. wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na grafikę do kalendarza UNESCO i 2 miejsce za obraz w Ogólnopolskim Konkursie Sztuki z okazji 50 Rocznicy Powstania Warszawskiego. W swoich pracach malarskich porusza się w kręgu szeroko pojętej tematyki miejskiej. Interesuje go także pejzaż, natura, człowiek i społeczeństwo. Inspiracje do swoich obrazów czerpie z otaczającej go rzeczywistości, kultury masowej, filmu, literatury oraz z własnych zdjęć. Aparat fotograficzny jest dla niego zarówno notatnikiem jak i szkicownikiem. Uchwycone okiem obiektywu fragmenty rzeczywistości zazwyczaj przerzuca na płótna, W jego pracach znaleźć można odniesienia do sztuki pop-artu, realizmu metaforycznego czy surrealizmu.

Ostatnie wystawy indywidualne i zbiorowe:

1. Galeria Miejska BWA w Bydgoszczy, wystawa pokonkursowa IV Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. L. Wyczółkowskiego, 2020
2. Galeria Libra, Warszawa (indywidualna), 2020
3. Galeria EMP Tokio. Japonia & Polska. Wystawa zbiorowa, 2019
4. Statek Robinsona. Międzynarodowa Ekspozycja Sztuki Współczesnej. Galeria Miejska
i Muzeum Architektury we Wrocławiu, 2019
5. Instytut Informacji i Kultury Ambasady Japonii, Warszawa. Wystawa upamiętniająca 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią, 2019
6. Rzeczywistość złudzeń. Galeria U ,Warszawa (Indywidualna), 2018
7. Realizm. Dwa spojrzenia. Galeria Miejska BWA w Bydgoszczy, 2018

Jan Szczepkowski

Jan Szczepkowski

Artysta, malarz. Urodził się w 1975 roku w Sanoku, gdzie mieszka i pracuje. Malarz nurtu neoromantycznego. Pochodzi z rodziny o silnych tradycjach artystycznych. W 2003 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, uzyskując dyplom z malarstwa w pracowni profesora Jacka Waltosia. Zajmuje się malarstwem i pracą pedagogiczną. Obecny na wystawach indywidualnych i zbiorowych od 2001 r. Jan Szczepkowski zdobył w 2021 r. nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego
za rzeźbę roku 2021 w Rzeszowie.

 

Ostatnie wystawy indywidualne i zbiorowe:

1. „Malarstwo”, Łaźnia RKŚTiG, Radom 2022
2. “Peryferia”, BWA Galeria Sanocka, Sanok 2021
3. „Dream State”, Galeria r_z, Rzeszów 2020
4. “Malarstwo wyzwolone”, Sopocki Dom Aukcyjny, Sopot 2020
5. “Malarstwo”, Galeria Uniwersytecka, Cieszyn 2018
6. “Artes Liberales”, Galeria Wspólna, Bydgoszcz 2017
7. „Funny Games” – Uniwersytet Rzeszowski, Rzeszów, 2016
8. „Projekt 966” – UMK Toruń, 2016
9. „Skład doczepiony” – BWA Sanok, 2016
10. „Artefakty” – BWA Przemyśl, 2014

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments