Nowy raport opublikowany przez AMD we współpracy z ośrodkiem 451 Research stwierdza, że cele zrównoważonego rozwoju materialnie wpływają na decyzje o rozwoju architektury sieciowej. W czasie gdy konflikty regionalne, niepewność ekonomiczna i problemy w łańcuchach dostaw są w centrum uwagi, operatorzy telekomunikacyjni analizują swoje priorytety na przestrzeni rozwoju 5G, otwartych sieci i komputerowych systemów brzegowych. Ponadto zwiększa się też potrzeba na budowanie bardziej środowiskowo odpowiedzialnych modeli biznesowych.
Już teraz dla operatorów wybór infrastruktury uwzględnia ekologiczność jako jeden priorytetów. 43% spośród przebadanych interesariuszy firm telekomunikacyjnych uznało, że efektywność energetyczna jest najważniejsza przy określaniu specyfikacji dla serwerów brzegowych – ważniejsza nawet niż zabezpieczenia i poświadczenia zaufania (37%), które są drugim kryterium ważności. Sieci mobilne w coraz większym stopniu działają natywnie w chmurze, są coraz mniej agregowane i coraz bardziej zdecentralizowane i otwarte.
W miarę jak coraz bardziej stają się nowoczesną infrastrukturą chmurową, to pojawiają się nowe możliwości, ponieważ sieci mogą zacząć powiększać swoją funkcjonalność i integrować możliwości z zakresu systemów brzegowych. To wszystko może przynieść materialny efekt w zakresie zrównoważonego rozwoju i niższych rachunków za energię, gdy otwiera się kolejny rozdział rozwoju 5G.
66% zapytanych operatorów uznała też, że rozważyłaby alternatywne platformy x86 dla aktualnego dostawcy, chcąc zwiększać możliwości rdzenne i brzegowe swoich sieci, a najważniejszym czynnikiem, który by ich do tego skłonił, jest właśnie korzyść w efektywności energetycznej. Polecamy uwadze cały raport, który przedstawia też inne powody, dla których respondenci uznali, że są otwarci lub też niechętni zmianom w architekturze serwerowej.
Więcej informacji o inicjatywach AMD w zakresie poprawy efektywności energetycznej można znaleźć tutaj. Jeśli chcieliby Państwo porozmawiać z Aleksiejem Nechuyatovem, starszym menedżerem ds. marketingu produktu, i dowiedzieć się więcej o tym, jak procesory napędzają zrównoważony rozwój firm oraz sprzyjają oszczędnościom, to prosimy o kontakt.
451 Research to ośrodek, który koncentruje się na badaniach i doradztwie w zakresie IT oraz wykorzystania innowacji i możliwości rynkowych. Ponad 100 analityków i konsultantów przygotowuje badania dla ponad 1000 klientów na całym świecie. Ośrodek powstał w 2000 roku i jest częścią S&P Global Market Intelligence.