SEG 2025

Polski biznes czeka na udostępnienie sieci w technologii 5G, a nasz kraj ma szansę być jednym z pionierów prywatnych sieci 5G dla przemysłu i usług.

„5G jednym z priorytetów unijnej prezydencji Szwecji. Technologia ta jest elementem strategii UE w kwestii efektywności konkurencyjnej. Potrzebujemy tego żeby być konkurencyjni biznesowo na globalnym rynku. Nie widzę ryzyk żeby możliwości 5G nie zostały wykorzystane jak będzie odpowiednia infrastruktura” – powiedział Ambasador Królestwa Szwecji Stefan Gullgren otwierając debatę „5G – A Platform for Industrial Innovation to Drive the Polish Economy” organizowanej przez Ambasadę Królestwa Szwecji i Związek Cyfrowa Polska.

Prezes Ericsson Polska Martin Mellor zaznaczył, że 5G jest powszechnie kojarzone z większą szybkością transferu w smartfonach, ale należy na tą technologię patrzeć jako otwartą platformę innowacji – transformacji biznesów, usług dla klientów, infrastruktury.

Wystarczy żeby zdać sobie sprawę, że 5G zaoferuje 10 razy więcej danych na tym samym zużyciu energii jak obecnie żeby uświadomić sobie drzemiące w niej możliwości” – zaznaczył Mellor.

Wskazał, że obecnie w Polsce udostępnione dla 5G jest pasmo 1-3 GHz, co de facto oznacza 5G na spektrum LTE z ograniczeniami takiego rozwiązania (w trybie non stand alone). Prawdziwe 5G może być zaoferowane na paśmie 3-6 GHz, co dominuje w Europie Zachodniej.

Polska powinna budować 5G stand alone, co otworzy prawdziwe możliwości. Polecam tą drogę Polsce, gdyż tego naprawdę potrzebuje przemysł i gospodarka” – dodał prezes Ericssona w Polsce.

Przypomniał, że Ericsson wyprodukował w Polsce w swojej fabryce w Tczewie już łącznie 1 mln urządzeń 5G  kluczowych dla tej technologii. To pokazuje znaczący wkład Polski do rozwoju sieci 5G w Europie” – stwierdził prezes.

Przedstawiciele biznesu wskazywali podczas debaty na możliwości jakie może zaoferować 5G dla przemysłu i usług.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, na której terenie przeprowadzano testowe uruchomienia prywatnych sieci 5G dla firm wskazuje, że widzi na nie popyt i czeka na udostepnienie pasma, co zniesie dotychczasowe ograniczenia dla prywatnej sieci. Koncern ABB wskazał, że w przypadku 5G występuje równocześnie jako użytkownik tej technologii, jak i jeden z dostawców usług na 5G. Przedstawiciel koncernu zwrócił uwagę, że prywatna 5G wymaga inwestycji w wewnętrzną infrastrukturę, a także konieczna jest dalsze zwiększanie świadomości, ponieważ nadal zdarza się, że nie znane są różnice między potencjałem 5G, a siecią kablową czy bezprzewodową jaka używana jest obecnie.

Producent leków AstraZeneca widzi potencjał w połączeniu medycyny z możliwościami 5G w obszarze telemedycyny, czy rozwoju nowych leków. Przedstawiciel koncernu wskazał, że obecnie problemem jest opóźnienie (latency) sieci, co ogranicza możliwości wysokiej jakości obrazowania i diagnozowania, a także zdalnego monitoringu pacjentów. Z kolei Medicover zwrócił uwagę, że dla rozwoju usług medycznych potrzeba lepszych jakości sieci dla np. videorozmów dla telekonsultacji, czy zdalnej pracy radiologów. Przedstawiciel medycznej firmy wskazał, że 5G stwarza możliwość poprawy perspektywy pacjenta i wewnętrznej efektywności.

PKN Orlen rozważa możliwości 5G we wdrożeniach czujników i monitoringu „video as a sensor” – z analizą danych na żywo w procesie produkcji we współpracy z Google Cloud. Czeka na wytyczne Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) w kwestii prywatnych sieci 5G.

UKE podtrzymał że udostępni częstotliwości pasma 5G dla sieci prywatnych i samorządowych w wakacje, poinformował rzecznik urzędu Witold Tomaszewski. Podtrzymał również tegoroczne rozstrzygnięcie aukcji dla pasma C.

W wakacje udostępnimy częstotliwości 3,8-4,2 GHz dla sieci prywatnych w technologii 5G. Częstotliwości są puste, pozostają pewne kwestie definicyjne i prawne, ale w zasadzie to kwestia najbliższych tygodni by je przygotować” – powiedział Tomaszewski.

Dodał, że Polska jest wśród pionierów w przyznawaniu tego pasma i dzięki temu ma szansę być wśród liderów 5G dla przemysłu. W kwestii pasma C, dla którego urząd realizuje postępowanie aukcyjne skomentował, że rozstrzygnięcia nastąpią w tym roku.

Rollout sieci jest kluczowy dla gospodarki. Trzeba przygotować rynek na rewolucję 5G. Obecnie Polska jest w tyle za rozwojem światowym w tym zakresie i musimy przyspieszyć. 5G będzie silnikiem technologicznego rozwoju, który szacunkowo doda do ogromne kwoty do wartości PKB. Wyzwania we wprowadzaniu 5G to procedowanie procesu aukcji, cyberbezpieczeństwo i gotowość do adopcji, czy poziom potrzebnego know how i świadomość branży. Polska gospodarka potrzebuje spektrum dla 5G jak najszybciej. Wiemy jak jej używać, wiemy czego chcemy, ale też będziemy dalej edukować” – podsumował prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik.

epoint
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments