PhiLabs S.A. stworzyło urządzenie PHIBOX, które wykorzystując sztuczną inteligencję, daje możliwość codziennej rehabilitacji. W celu dalszego rozwoju projektu oraz jeszcze skuteczniejszego dotarcia do klientów spółka podjęła decyzję o pozyskaniu finansowania w ramach crowdfundingu udziałowego.
W Polsce, w grupie wiekowej 3-18 lat, wady postawy stanowią jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych. Poważne wady postawy mogą dotyczyć 10-15 proc. dzieci w wieku szkolnym, a wśród nich wyróżnia się m.in. zniekształcenia statyczne kończyn dolnych (u 10-15 proc. dzieci).
Odpowiednia i systematyczna rehabilitacja wad postawy u dzieci jest niezwykle istotna. Mogą one powodować wiele problemów zdrowotnych — bóle pleców, problemy z oddychaniem, ograniczenie ruchomości i ogólne pogorszenie jakości życia. W okresie dziecięcym, kiedy ciało dziecka rozwija się i kształtuje, wady postawy są zdecydowanie łatwiejsze do skorygowania, niż w dorosłości. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej diagnozować i rozpocząć u dzieci leczenie. Taka rehabilitacja może obejmować różne techniki, w tym ćwiczenia wzmacniające, terapię manualną, a także korekcję postawy poprzez odpowiednie ustawienie ciała i kształtowanie prawidłowych nawyków ruchowych. Jako fizjoterapeutka doskonale wiem, jak istotna jest regularna rehabilitacja, która dla dzieci często bywa mało atrakcyjnym, monotonnym zajęciem. Tak zrodził się pomysł na PHIBOX – urządzenie do codziennej, regularnej rehabilitacji, które można wykorzystywać także w domu. – mówi Dorota Matczak, CEO w PhiLabs S.A.
AI w rehabilitacji
W celu poprawienia efektywności treningów dla dzieci i zwiększenia ich motywacji do wykonywanych ćwiczeń zespół PhiLabs S.A. postanowił wykorzystać możliwości sztucznej inteligencji. AI ma coraz większe zastosowanie w medycynie i rehabilitacji, przynosząc korzyści dla pacjentów i lekarzy, może bowiem pomóc w zaplanowaniu indywidualnego programu rehabilitacji dla pacjenta, monitorowaniu jego postępów i modyfikacji programu w razie potrzeby.
Zespół PhiLabs S.A., składający się z wyspecjalizowanych naukowców, inżynierów i fizjoterapeutów, połączyła idea, aby stworzyć przestrzeń, w której będzie można wykorzystać wiedzę i doświadczenie z kilku dyscyplin związanych z rehabilitacją dzieci i młodzieży. Dzięki temu możliwe stało się stworzenie nowoczesnego oprogramowania i urządzeń. Opracowane przez nas rozwiązania z jednej strony pomagają zadbać o prawidłowy rozwój fizyczny najmłodszych, dając im przy tym dużo radości, z drugiej zaś pozwalają fizjoterapeutom bardziej obiektywnie prowadzić i monitorować postępy terapii. – mówi Daniel Karaszewski, Medical and research advisor w PhiLabs S.A.
Tak powstał PHIBOX – jest to innowacyjne urządzenie przeznaczone do ćwiczeń korygujących wady postawy, przeznaczone dla młodych pacjentów, stworzone przy współpracy PhiLabs S.A. z Politechniką Warszawską i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.
PhiLabs – kompleksowe wsparcie w rehabilitacji
W 2016 roku PhiLabs S.A. otworzył w Warszawie pierwszą przychodnię, „Active Place”, która do tej pory obsłużyła już blisko 2000 pacjentów. Ze względu na widoczne zapotrzebowanie na rynku, w 2022 podjęto decyzję o otwarciu kolejnej placówki w Warszawie.
Na początku 2023 roku rozpoczęliśmy prace nad ośrodkiem stacjonarnym pod Warszawą, w którym będą organizowane m.in. turnusy rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży, wraz z kompleksową diagnostyką. Dzięki zdobytemu doświadczeniu w prowadzeniu dwóch przychodni zdobyliśmy wiedzę, w jaki sposób udoskonalać naszą pracę, tak by jak najlepiej odpowiadała na potrzeby dzieci, młodzieży i ich rodziców. – komentuje Dorota Matczak.
Celem spółki jest dostarczanie wysokiej jakości usług medycznych dla całych rodzin poprzez otwieranie kolejnych placówek w Polsce oraz popularyzowanie nowoczesnych urządzeń do rehabilitacji.
Rozwój PHIBOX dzięki crowdfundingowi
Od początku istnienia PhiLabs S.A, rozwój spółki finansowany był przede wszystkim ze środków założycielki oraz innych inwestorów. W celu dalszego rozwoju i ekspansji na inne rynki poszukuje dodatkowej formy zdobycia kapitału i widzi go w crowdfundingu.
Dostrzegamy ogromny potencjał w finansowaniu poprzez crowdfunding społecznościowy, nie tylko pod kątem pozyskania funduszy, ale także wizerunkowym. Emisja akcji pozwoli nam na zwiększenie rozpoznawalności spółki na rynku, zdobycie środków na stworzenie nowych placówek i kolejnych urządzeń oraz aplikacji, co przełoży się na dalszy rozwój i powinno mieć pozytywne odzwierciedlenie w zwiększeniu wyników operacyjnych spółki w przyszłości. – mówi Karol Matczak, przedwodniczący Rady Nadzorczej PhiLabs S.A.