Sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w różnych dziedzinach, od motoryzacji po medycynę. Coraz częściej pojawia się także w naszych mieszkaniach. Dzięki urządzeniom smart home opartym o inteligentne algorytmy, domowe zacisze może być bezpieczniejsze, a rachunki do zapłaty niższe. Florian Deleuil, ekspert Netatmo tłumaczy, do czego firma wykorzystuje SI w służbie swoich użytkowników.
W jaki sposób SI może poprawić doświadczenia z użytkowania urządzeń smart home?
Sztuczna inteligencja (SI) poprawia wydajność produktów Smart Home i dostosowuje je do każdego domu w bezpieczny sposób. Korzystanie z inteligentnych gadżetów z czasem staje się dla nich jeszcze bardziej komfortowe.
Ponadto, SI zwiększa poziom bezpieczeństwa. Inteligentne kamery potrafią odróżnić kołyszące się na wietrze drzewo od spacerującej po ogrodzie osoby. Dzięki temu właściciel kamery nie jest bombardowany powiadomieniami. Zamiast tego otrzymuje alerty tylko wtedy, gdy faktycznie jest to konieczne.
Podobnie, jeśli użytkownik zauważy błąd w identyfikacji obiektów, może zgłosić, że kamera popełniła błąd, tym samym przyczyniając się do ulepszenia algorytmu dla wszystkich posiadaczy sprzętów.
Wreszcie, AI minimalizuje zaangażowanie użytkownika w codzienną obsługę systemów domu. Na przykład, dzięki współpracy kamery i syreny alarmowej, użytkownik może mieć system alarmowy, który nie wymaga PIN-u ani identyfikatora. Zamiast tego można go ustawić tak, aby uruchamiał się po wykryciu nieznanej twarzy, w przypadku gdy w domu nie ma żadnej znanej mu osoby. Jest to możliwe nawet bez połączenia z Internetem. Ponadto, dzięki geolokalizacji, system może automatycznie uzbroić się, gdy użytkownik opuści dom i rozbroić się, gdy znów zostanie rozpoznany przez kamerę.
Gdzie AI jest wykorzystywane w produktach Netatmo i jakie są tego zalety?
AI wykorzystywane jest głównie w kamerach oraz w produktach, których celem jest optymalizacja zużycia energii. Sztuczna inteligencja może również zapewnić prywatność tym, którzy nie chcą być nagrywani. Algorytm potrafi identyfikować znajome twarze w gospodarstwie domowym, rejestrując i raportując tylko twarze obcych.
W kwestiach zarządzania energią sztuczna inteligencja pozwala na uwzględnienie w harmonogramie ogrzewania złożonych parametrów obliczeniowych. Na przykład, jeśli na zewnątrz panuje mróz, mieszkanie będzie potrzebowało znacznie więcej czasu, aby osiągnąć komfortową temperaturę. Sztuczna inteligencja na podstawie tych informacji jest w stanie przewidzieć, jak ogrzewa pomieszczenia. Algorytm może też wykryć, czy zostało otwarte okno i wyłączy ogrzewanie w danym pomieszczeniu.
W przypadku naszego inteligentnego sterownika AC, uczenie maszynowe również zwiększa kompatybilność produktów w czasie. Jeśli podczas instalacji sterownik nie rozpoznaje modelu klimatyzatora, może uczyć się na podstawie zgromadzonych danych i włączyć nowo wykryty model do swojej bazy danych.
Jakiego zestawu danych używacie do trenowania swoich algorytmów?
Aby ustalić początkowe ustawienia dla naszych algorytmów, najpierw korzystamy z publicznych zestawów danych. W przypadku Inteligentnej Kamery Zewnętrznej używamy dużej liczby zdjęć ogrodów o różnych rozmiarach i układach. Następnie, aby dostosować parametry algorytmu do naszych własnych warunków, korzystamy z danych, które nasi użytkownicy zgadzają się nam anonimowo udostępnić. Dzięki okresowemu zbieraniu danych — o różnych porach dnia, w różnych warunkach oświetleniowych — możemy udoskonalać działanie kamery. Oczywiście, dane te nie są przypisane do właścicieli i nie przekazujemy ich na zewnątrz.
Ponadto wszystkie algorytmy rozpoznawania obrazu działają w samej kamerze. Innymi słowy, nie jest konieczne wysyłanie żadnych informacji do naszych serwerów. Zapewnia to prywatność danych użytkownika, a także lepszą reakcję produktu w przypadku wykrycia nietypowego zdarzenia. Pomaga to także we współpracy z innymi akcesoriami, takimi jak takimi jak Inteligentna Syrena.