epoint

Mariusz Juranek, Dyrektor Sprzedaży Polcom, w komentarzu eksperckim dla ISBtech o wpływie sytuacji politycznej i gospodarczej na inwestycje w firmach.

Spowolnienie gospodarcze, odbudowujące się łańcuchy dostaw po pandemii czy rosyjska inwazja na Ukrainę zmuszają firmy do przemyślenia swoich strategii rozwoju. Jednak aż 51% firm produkcyjnych nie planuje obniżać wydatków na IT w 2023 roku – wynika z raportu przygotowanego przez Polcom i Intel „Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023”. Co więcej, 88% respondentów uważa transformację cyfrową za szansę na wypracowanie przewag konkurencyjnych, prześcignięcie rywali oraz dalszy rozwój biznesu.

Firmy chętnie inwestują w modernizację krytycznych systemów biznesowych – ERP, WMS i CRM oraz rozwiązania z zakresu automatyzacji produkcji. Doskonale pokazuje to zmianę roli IT w nowoczesnym przedsiębiorstwie z dostawcy infrastruktury w kierunku partnera biznesowego.

Innym wyraźnym wpływem obecnej, niepewnej sytuacji politycznej i gospodarczej jest krótki horyzont planowania inwestycji. Ze wspomnianego badania wynika, że firmy najczęściej planują inwestycje w IT na okres nieprzekraczający 24 miesięcy. Co ciekawe, im większa firma, tym krótszy okres planowania inwestycji – wśród firm zatrudniających więcej niż 2000 pracowników 60% nie planuje inwestycji na dłużej niż rok do przodu. Skracając tak plany inwestycyjne, firmy dają sobie elastyczność i możliwość szybkiego reagowania na zmieniającą się koniunkturę.

Wreszcie, dla zdecydowanej większość firm, najistotniejszym wyzwaniem – pośrednio związanym z wojną za wschodnią granicą – jest zwiększona aktywność cyberprzestępców. Uważa tak aż 91% respondentów, 53% już wdrożyło rozwiązania z obszaru cyberbezpieczeństwa, a kolejne 45% planuje zrobić to nie później niż w ciągu najbliższych trzech lat. 56% ankietowanych chce współpracować w tym zakresie z doświadczonymi dostawcami rozwiązań takich jak DisasterRecovery, Business Continuity czy Security Operations Center.

Jak wspomniałem, 88% badanych uważa transformację cyfrową za szansę na rozwój biznesu. Tak wysoki odsetek bardzo cieszy, ponieważ świadczy o dojrzałości polskich firm produkcyjnych i ich gotowość do nadejścia Przemysłu 4.0. Transformacja cyfrowa, rozwój rozwiązań chmurowych, zmieniają całe gałęzi gospodarki i metody pracy. O ile jeszcze w 2018 roku praca zdalna wydawała się w wielu organizacjach abstrakcją, dziś jest rozpowszechniona. A to tylko jeden przykład, jak rozwiązania technologiczne wpływają na rzeczywistość.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments