Siemens Digital Industries Software ogłosił dziś, że firma Maeve Aerospace B.V. przyjęła portfolio oprogramowania i usług Siemens Xcelerator, aby pomóc w rozwoju Maeve 01 – całkowicie elektrycznego samolotu pasażerskiego nowej generacji o zerowej emisji. Maeve 01, zaprezentowany podczas Paris Air Show, umożliwia ponad 44 pasażerom podróżowanie w zasięgu 250 mil morskich przy zerowej emisji spalin.
Misją Maeve jest przekształcenie regionalnej mobilności lotniczej, kierując się zobowiązaniem do ograniczenia wpływu na środowisko. Dzięki całkowicie nowej konstrukcji samolotu elektrycznego Maeve dąży do znacznego zmniejszenia emisji i zużycia energii, jednocześnie poprawiając dobrobyt gospodarczy i społeczny branży lotniczej, budując zrównoważoną przyszłość, która przyczynia się do zdrowszej planety dla przyszłych pokoleń.
Dzięki wspólnej pasji i poświęceniu rosnący zespół ekspertów lotniczych Maeve jest pionierem na drodze do lotów bezemisyjnych. Niedawno firma Maeve Aerospace wzbudziła globalne zainteresowanie inwestorów, w tym warunkową inwestycję w wysokości 17,5 mln euro od Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC) oraz ponad 2,5 mln euro w postaci holenderskich dotacji.
Doświadczony zespół lotniczy Maeve, posiadający w swoim portfolio narzędzia projektowe i symulacyjne Siemens Xcelerator, dał nam doskonałą okazję do przeniesienia naszego projektu samolotu elektrycznego na wyższy poziom. Maeve jest wyposażony w te narzędzia, a wiedza firmy Siemens pomogła nam zbliżyć się o krok do lotnictwa bezemisyjnego. Wspólnie z firmą Siemens byliśmy w stanie przyspieszyć nasz proces rozwoju, aby móc rozpocząć bezemisyjne loty przed 2030 rokiem. – powiedział Joost Dieben, współzałożyciel i dyrektor handlowy Maeve Aerospace.
Pod technicznym kierownictwem nowego dyrektora ds. technologii, Martina Nuesselera, zespół Maeve przeprojektował i zoptymalizował swój wcześniejszy samolot przy użyciu portfolio oprogramowania Siemens Xcelerator. Stworzenie cyfrowego bliźniaka całkowicie elektrycznego układu napędowego i przeprowadzenie pełnych symulacji termicznych i bezpieczeństwa na zaprojektowanym przez siebie systemie akumulatorów, umożliwiło Maeve znaczne zmniejszenie całkowitej masy samolotu, co doprowadziło do zmniejszenia konstrukcji samolotu, zapewniając wzrost pojemności napędu i akumulatorów. W porównaniu do istniejących samolotów turbośmigłowych Maeve 01 obniża koszty operacyjne o 30%.
Maeve, podobnie jak wielu innowatorów z branży lotniczej, wybierają Siemens Xcelerator jako platformę do rozwoju maszyn nowej generacji. Aby sprostać wymaganiom rynku, wymogom zrównoważonego rozwoju i pozostać konkurencyjnym, firmy lotnicze potrzebują nowych sposobów szybszego dostarczania produktów, a celem firmy Siemens jest pomoc naszym klientom w przesuwaniu granic innowacji, jednocześnie ułatwiając cyfrową transformację, szybko i na dużą skalę. – powiedział Todd Tuthill, wiceprezes ds. lotnictwa i obrony w Siemens Digital Industries Software.