epoint

Robert Zyskowski, CTO Grupy Symfonia, w rozmowie z ISBtech o planach rozwojowych producenta systemów ERP.

1. Czy możesz podzielić się z nami planami rozwoju technologicznego firmy? W jakich kierunkach chcecie rozwijać swoje produkty?

Pewnie zabrzmi to banalnie, ale oczywiście Chmura i AI. Już od czasu odłączania się od Sage w 2021 roku, wprowadzamy modernizację technologii i transformację sposobu działania całej naszej firmy. Z dostawcy oprogramowania pakietowego przekształciliśmy się w dostawcę oprogramowania jako usługi (Software as a Service SaaS). Nasza technologia musiała i ciągle musi nadążać za tego typu zmianą.

Ostatnio miałeś okazję udzielić komentarza do materiału, który porusza temat uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Jakie jest Twoje zdanie na temat wykorzystania AI i ML w praktyce biznesowej?

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe daje nam nowe, wspaniałe możliwości zarówno w biznesie jak i w rozwoju technologii. Sprawdza się szczególne dobrze w rozpoznawaniu wzorców a także analizie informacji. My postawiliśmy na wykorzystanie uczenia maszynowego do automatyzacji operacji księgowych oraz kadrowych, które implementujemy w naszych systemach. Myślę, że każdy biznes, nie tylko IT, jest w stanie szybko odkryć i wykorzystać zalety AI i ML.

Jakie jest podejście Symfonii do trendów związanych z rozwojem AI? Czy firma skupia się na zapewnianiu odpowiednich narzędzi i wsparcia dla swoich klientów w dziedzinie sztucznej inteligencji?

Tak jak wspomniałem już wcześniej, wykorzystujemy AI udostępniając nowe funkcjonalności w naszych systemach, ale także i przy ich konstruowaniu, a w szczególności modernizowaniu. Wierzymy, że w ten sposób nasze rozwiązania odciążą pracowników od najbardziej powtarzalnych czynności, dając przestrzeń na działania kreatywne.

Oddelegowanie rutynowych zadań wyuczonej maszynie, pozwoli na odzyskanie czasu samego pracownika, co z kolei wpłynie pozytywnie na jego wellbeing, relację z rodziną czy możliwość realizowania pasji.

Jako Symfonia przyczyniacie się do cyfryzacji i digitalizacji firm, zwłaszcza z obszaru MŚP. Czy zauważacie jakieś bariery, które uniemożliwiają przedsiębiorstwom wejście do świata digital? Jeśli tak, jakie one są?

Dostarczenie skutecznych narzędzi, które wspierają cyfryzację to istotna cześć naszej misji. Realizujemy ją przez automatyzację digitalizacji dokumentów papierowych i wprowadzenie ich w takiej postaci do krwioobiegu firm korzystających z naszych rozwiązań.

Bariery, które obserwujemy, wynikają raczej z pewnej inercji i może trochę strachu przed zmianą. Naszymi sprzymierzeńcami są użytkownicy, który wychowali się na Internecie i digitalizacja jest postrzegana przez nich jako norma, naturalny stan rzeczy a nie nowość czy nieznane.

Symfonia ogłosiła pozyskanie nowego strategicznego inwestora, Accel-KKR. Jak ta inwestycja wpłynie na funkcjonowanie firmy? Jakie korzyści przyniesie klientom?

Dla nas Accel-KKR to „turbodoładowanie” w każdym wymiarze. Fundusz ten inwestuje w firmy z branży oprogramowania i usług technologicznych. Jest to inwestor z Doliny Krzemowej, który dostarcza nam kapitał, ekspertyzę i sieć relacji biznesowych, umożliwiając nam szybszy rozwój technologiczny i rentowny wzrost.

Wspominasz o „chmurowej Symfonii”. Czy możesz wyjaśnić, co to dokładnie oznacza i jakie są korzyści dla klientów korzystających z usług w chmurze?

Chmurowa Symfonia to po prosu nasze systemy online, które migrowaliśmy do chmury i udostępniamy naszym klientom. Zdecydowaliśmy się na „uchmurowienie” systemów ze względu na kluczowe aspekty, w tym po pierwsze – bezpieczeństwo danych. Chmura zapewnia globalnie bezpieczną infrastrukturę. Dostawcy chmury stosują się do udokumentowanych wytycznych i najlepszych praktyk z zakresu bezpieczeństwa. Drugi aspekt to zmniejszanie kosztów. Migracja do chmury pozwala zaoszczędzić i chronić wyniki finansowe.

Zamiast wydawać tysiące na instalowanie, konfigurowanie i zarządzanie serwerami lokalnymi, można uruchomić system operacyjny i wszystkie aplikacje korporacyjne bezpłatnie. Klient płaci tylko za wykorzystaną moc obliczeniową i zasoby. Kolejną zaletą jest elastyczność. Elastyczna natura chmury typu „płać za to, czego używasz” pozwala ściśle dostosować infrastrukturę do zmieniającego się zapotrzebowania na moc obliczeniową i zasoby. Chmura zapewnia także zwinność i swobodę integracji różnych modeli programowania, baz danych, systemów operacyjnych i architektury. Zazwyczaj wszystkie produkty i usługi chmury są kompatybilne z większością istniejących języków programowania. Dzięki temu, klient nie musi uczyć się nowych języków programowania ani martwić o utratę danych podczas migracji do chmury. Ponadto, dzięki chmurze zyskujemy dostęp do usługi z dowolnego miejsca na ziemi.

Jak Symfonia odpowiada na wyzwania związane z bezpieczeństwem danych klientów w erze chmury? Jakie są najważniejsze aspekty zapewniania bezpieczeństwa i ciągłości działania systemów informatycznych?

Chmura Symfonii daje ogromy wybój narzędzi, technologii i najlepszych praktyk, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa systemów informatycznych oraz przetwarzanych w danych. Lista jest bardzo długa, więc wymienię tu tylko kilka z nich: autoryzacja i uwierzytelnianie, szyfrowanie danych, zarządzanie uprawnieniami, monitorowanie i audyt bezpieczeństwa, ochrona przed atakami DDoS, firewall i filtrowanie ruchu sieciowego, zabezpieczenia fizyczne i infrastrukturalne, regularne aktualizacje i łatki, audyt bezpieczeństwa dostawcy chmury, szkolenia z bezpieczeństwa dla personelu i wiele, wiele innych.

Czy widzisz jakieś trendy w branży, które mogą umykać innym firmom? Czy Symfonia ma strategię w zakresie ich identyfikacji i wykorzystania?

Myślę, że nikt nie ma patentu na odgadnięcie, co przyniesie przyszłość. W Symfonii po prostu dużo eksperymentujemy i jeśli widzimy pozytywne rezultaty eksperymentu to wzmacniamy działania, które przyczyniły się do ich uzyskania. Praca zdalna, zastosowanie chmury, AI, zielona energia, ograniczanie śladu węglowego – to już się dzieje, więc nie traktuję tych rzeczy w kategoriach nowych trendów, lecz jako status quo. A co przyjdzie po tym, zobaczymy.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gość
gość
1 rok temu

„Chmura Symfonii daje ogromy wybój narzędzi” :DD