Jak pokonać dług technologiczny i przejść skuteczną transformację cyfrową? Większy budżet IT nie pomoże.
Aby przeprowadzić skuteczną transformację cyfrową, organizacje muszą zająć się narastającym długiem technologicznym i problemami związanymi ze starszymi rozwiązaniami informatycznymi. Badania przeprowadzone przez SoftwareOne pokazują, że aż 93% CIO spodziewa się podwyższenia budżetu IT, ale 83% wie, że nowy budżet będzie musiał spełnić więcej celów, dzięki czemu w rzeczywistości będzie on mniejszy.
Digitalizacja firm na przestrzeni większości branż staje się faktem. Gartner przewidywał, że budżet firm na IT powiększy się w 2023 roku o 4,3% względem 2022 roku i wyniesie globalnie 4,7 tryliona dolarów. Obejmuje to szereg rozwiązań, takich jak bazy danych, oprogramowanie, urządzenia czy opieka IT. Choć mogłoby się wydawać, że są to dobre wiadomości, jeśli porównamy zwiększenie budżetu z globalną inflacją liczoną na 6,6%, wychodzi na to, że budżety będą rozciągnięte, a wymagań jest coraz więcej.
Badania firmy SoftwareOne pokazują, że aż 72% ankietowanych spodziewa się, iż digitalizacja może ponieść straty związane z długiem technologicznym, czyli kosztem przyszłościowych napraw bądź ulepszania rozwiązań, które wynikają z wybierania łatwiejszych, ale bardziej ograniczonych metod.
CIO na świeczniku
Rola Chief Information Officer, czyli osoby odpowiedzialnej w organizacji za stan, rozwój i wdrożenie technologii informacyjnych przez ostatnie 5 lat zmieniła się z dbania o funkcjonowanie infrastruktury IT w tworzenie oraz implementacje strategii wprowadzających firmy w nowy, cyfrowy świat. Teraz na ich barkach spoczywa przekształcenie doświadczeń klientów, budowa platform, a także walka o jak największe bezpieczeństwo danych. Jedną z największych zmian, z którymi ponad 90% badanych wiąże rosnące koszty, to przejście do chmury. To właśnie w tym segmencie pojawia się największe ryzyko zwiększenia długu technologicznego.
Aż 31% leaderów IT twierdzi, iż nie osiąga najlepszych wyników z technologii chmurowych, bowiem nie zoptymalizowali odpowiednio obciążeń przed migracją. Prawie 72% z nich potwierdziło, że brak postępów w digitalizacji wynika z długu technologicznego.
Kiedy się firma śpieszy, to się dług cieszy
Migracja do chmury to trudny proces, który zmienia podstawy funkcjonowania firmy, ale za to przynosi wiele korzyści. Elastyczność, bezpieczeństwo i wysoka dostępność ma kluczowe znaczenie. Dodatkowo możliwość uproszczenia i przyśpieszenia procesów biznesowych, zapewniająca lepszą wydajność poszczególnych pracowników, jak i całej organizacji, to lepsza dynamika dla firmy.
Czy da się bez tego obyć? Według raportu State of Cloud z 2023, już 70% organizacji ma ponad połowę swojej infrastruktury w chmurze. Jednak należy pamiętać, że przy takich decyzjach nie można się śpieszyć. Badania SoftwareOne przestrzegają – 55% ankietowanych zmaga się z problemami powstałymi na skutek braku odpowiedniego przygotowania do migracji, 38% przyznaje się, że walczy z błędami wynikającymi ze zbytniego pośpieszenia się, a z drugiej strony 17% wydało za dużo pieniędzy, przeceniając swoje potrzeby.
„Świat się zmienia, a wraz z nim redefiniuje się biznes. Wzmożony popyt na rozwiązania cyfrowe niekoniecznie idzie w parze z pełną świadomością na temat optymalnego wykorzystania tych narzędzi. W tym kontekście, rekomenduje się korzystanie z ekspertyzy doświadczonych konsultantów. W momencie, gdy organizacje aspirują do osiągnięcia większej dojrzałości cyfrowej, częstym błędem jest inicjowanie procesu od strony technologicznej, z pominięciem gruntownej analizy dostosowania tych środków do realiów działalności. Priorytetowym etapem powinno być zdefiniowanie celów przedsiębiorstwa, a dopiero później selekcja odpowiednich narzędzi cyfrowych wspomagających osiągnięcie tych celów. Warto podkreślić, że skuteczność nie leży wyłącznie w naśladowaniu najnowszych trendów, lecz przede wszystkim w przemyślanym wdrożeniu rozwiązań potencjalnie usprawniających funkcjonowanie firmy. Nawet sektory gospodarki dotychczas pozornie oporne na digitalizację, wyraźnie manifestują potrzebę implementacji nowych technologii. Bez wątpienia, w roku 2023 tematem dominującym jest podejście oparte na analizie danych (Data Driven Decision Making), które stanowi klucz do skutecznego kształtowania strategii biznesowych” – mówi Remigiusz Pyszka, SoftwareOne.
Nie rób tego sam
Choć digitalizacja może przerażać, to aż 40% liderów IT uważa, że migracja do chmury jest krytyczna dla zmniejszenia kosztów IT, a 39% myśli, iż technologie chmurowe pozwolą zmniejszyć koszty związane z różnymi licencjami.
„Rozwiązania chmurowe wiążą się z oszczędnością, ale nie tylko poprzez mniejsze wydatki na infrastrukturę – mówi Remigiusz Pyszka. – Największą oszczędnością jest możliwość łatwego zarządzania danymi i wyciągania z nich wniosków. W budownictwie może to wiązać się z łatwym wglądem w poprzednie, podobne inwestycje, dzięki którym możemy uczyć się na błędach i sukcesach, a także odpowiednio dobierać partnerów, opierając się na rzetelnej historii współpracy. Przejście do chmury wiąże się z kosztami i niepewnościami, dlatego SoftwareOne opiera się na praktykach FinOps, dzięki którym łatwiej zrozumieć potencjał usług. Aż 80% ankietowanych twierdzi, że zwiększy inwestycje w FinOps, aby zająć się wydajnością i efektywnością wydatków IT w chmurze.