„Realizacja Inicjatywy WIIP związanej z wykorzystaniem chmury obliczeniowej w administracji publicznej, to krok milowy w tworzeniu nowoczesnego i bezpiecznego państwa” – powiedział Janusz Cieszyński. Minister cyfryzacji podkreślił, że rozwijanie tego projektu jest jednym z kluczowych zadań stojących przed resortem.
11 sierpnia 2023 r. minister cyfryzacji skierował do 14-dniowych uzgodnień i opiniowania nowelizację uchwały w sprawie Inicjatywy WIIP. Celem nowelizacji jest przede wszystkim rozwój usług chmurowych dla administracji publicznej. Projekt zakłada dostosowanie przepisów do aktualnych potrzeb i warunków, jakie dyktuje nam rozwój nowych technologii, zwłaszcza usług chmurowych, a po drugie – doprowadzenie do sytuacji, w której jak najwięcej podmiotów może skorzystać z Publicznej Chmury Obliczeniowej lub Rządowej Chmury Obliczeniowej.
Zostanie to osiągnięte poprzez:
· podniesienie poziomu bezpieczeństwa przetwarzania danych i świadczenia usług elektronicznych w administracji rządowej;
· obniżenie kosztów przetwarzania danych;
· podniesienie efektywności wydatkowania środków w projektach zawierających elementy infrastruktury IT;
· skrócenie czasu realizacji nowych przedsięwzięć informatycznych dzięki szybszemu udostępnianiu wymaganej infrastruktury IT;
· ograniczenie zjawiska wielokrotnego gromadzenia tych samych danych w środowiskach informatycznych;
· zniesienie barier technologicznych w przypadku rejestrów publicznych;
· upowszechnienie modelu chmury obliczeniowej, jako głównego sposobu realizacji systemów teleinformatycznych państwa (w tym również zmiana technologii wytwarzania oprogramowania).
„Rozwijamy projekt, szukamy jak najprostszych rozwiązań, a jednocześnie zachowujemy najwyższe standardy bezpieczeństwa. Wymaga to od nas krytycznego spojrzenia na dotychczasowe założenia legislacyjne” – mówił minister Janusz Cieszyński.
Czym jest chmura publiczna?
Chmurę publiczną powinniśmy rozumieć jako usługi obliczeniowe, oferowane przez dostawców z innych firm za pośrednictwem publicznego Internetu. W ten sposób są dostępne dla każdego, kto chce ich używać lub je kupić.
Czym jest Rządowa Chmura Obliczeniowa?
Rządowa Chmura Obliczeniowa jest natomiast wspólna dla administracji publicznej i przeznaczona do wyłącznego użytku przez określoną grupę organizacji mających wspólne założenia (m.in. misję, wymagania bezpieczeństwa, politykę, zgodność z regulacjami).
Czym jest WIIP?
· Inicjatywa WIIP jest realizowana od 2019 r. Jej celem jest podniesienie bezpieczeństwa danych przetwarzanych w systemach teleinformatycznych podmiotów administracji publicznej i optymalizacja kosztów ich utrzymania.
· WIIP zakłada optymalizację istniejących zasobów teleinformatycznych i aplikacji w administracji publicznej przez dostarczanie nowoczesnych i optymalnych kosztowo technologii informatycznych.
Projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie Inicjatywy „Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa” (ID409) znajduje się w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów – nr ID409. Projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie Inicjatywy „Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa” (ID409) (bip.gov.pl)