Zbudujmy sieci dla przyszłych usług i uwolnijmy potencjał 5G dla dalszego rozwoju – oznajmił podczas konferencji Global MBB Forum 2023 Li Peng, starszy wiceprezes ds. korporacyjnych w Huawei i prezes Carrier BG. W trakcie swojego wystąpienia przedstawił pięć kluczowych trendów technologicznych, które ukształtują inteligentną cyfrową przyszłość.
Li Peng, podczas tegorocznej konferencji MBBF w Dubaju, wezwał wszystkich przedstawicieli branży, aby przygotowali się do epoki 5.5G zarówno pod kątem technologicznym jak i biznesowym. Kamieniem milowym do dalszego rozwoju będzie kolejny, nowy standard 5.5G, który zapewni mobilne doświadczenia o prędkości do 10 Gb/s, wspierając miliardy nowych połączeń i pomagając w osiągnieciu natywnej inteligencji cyfrowej.
5G jest kluczową częścią nowej transformacji gospodarczej i umożliwia innowacje w technologiach ogólnego przeznaczenia. Dla branży cyfrowej 5G rozwija się szybko, otwierając nowe rynki i możliwości. – podkreślił Li Peng.
Według Li przyszłe sieci mobilne muszą posiadać sześć kluczowych cech: 10 Gb/s predkości pobierania, 1 Gb/s prędkości wysyłania, sieciowanie deterministyczne, obsługę setek miliardów połączeń IoT, zintegrowane czujniki i komunikację oraz wbudowane zdolności AI. Aby to osiągnąć, operatorzy i gracze przemysłowi muszą nie tylko ciągle rozwijać swoje zdolności w trzech podstawowych scenariuszach użytkowania — ulepszona szerokopasmowa komunikacja mobilna (eMBB), masowa komunikacja typu maszynowego (mMTC) i niezawodna komunikacja o niskim opóźnieniu (URLLC) – ale także opracować trzy nowe zdolności, w tym szerokopasmową komunikację centryczną (UCBC) i komunikację szerokopasmową w czasie rzeczywistym (RTBC).
Cyfrowa przyszłość na wyciągnięcie ręki
Mówiąc o 5G-Advanced, kolejnym ewolucyjnym kroku w technologii 5G, Li zauważył również, że branża musi współpracować, aby promować rozwój ekosystemów urządzeń i aplikacji, weryfikować scenariusze przypadków użycia i przyspieszyć komercjalizację na dużą skalę rozwiązań FWA Square, Passive IoT i RedCap. Wysiłki te mają kluczowe znaczenie dla maksymalnego wykorzystania pięciu nowych trendów, które ukształtują inteligentną cyfrową przyszłość.
Technologia 3D bez okularów — ekosystem branży 3D bez okularów szybko dojrzewa. Przełomowe technologie, w tym renderowanie w chmurze i wirtualni ludzie 3D w czasie rzeczywistym, przeniosą wciągające wrażenia na nowy poziom. W przyszłości coraz więcej urządzeń, takich jak telefony komórkowe i telewizory, będzie obsługiwać 3D bez okularów, co zwiększy ruch danych dziesięciokrotnie w stosunku do wideo 2D.
Pojazdy autonomiczne — do 2025 roku po drogach będzie jeździć ponad 500 milionów inteligentnych pojazdów. Dzięki sieciom o wysokiej przepustowości i małych opóźnieniach inteligentne pojazdy będą mogły udostępniać informacje ludziom, pojazdom, drogom i chmurze w czasie rzeczywistym. W scenariuszach jazdy wspomaganej inteligentne pojazdy będą zużywać ponad 300 gigabajtów danych miesięcznie na potrzeby szkolenia modeli w chmurze i cotygodniowych aktualizacji algorytmów. W scenariuszach autonomicznej jazdy zużycie danych wzrośnie 100-krotnie.
Produkcja nowej generacji – dzięki przełomowym możliwościom, takim jak dzielenie sieci i przetwarzanie brzegowe, liczba prywatnych sieci 5G do użytku korporacyjnego wzrosła stukrotnie, a wielkość rynku wzrosła do ponad 10 miliardów dolarów. Jednak w miarę jak linie produkcyjne stają się coraz bardziej elastyczne, coraz bardziej zależne od sieci bezprzewodowych, a coraz więcej podstawowych systemów produkcyjnych jest wdrażanych w chmurze, stawiane są wyższe wymagania wobec sieci 5G.
Ustandaryzowane połączenia IoT – na całym świecie istnieją ponad trzy miliardy mobilnych połączeń IoT, a 5G łączy obecnie więcej rzeczy niż ludzi. W niedalekiej przyszłości 5G będzie obsługiwać szerszy zakres technologii IoT, takich jak RedCap o średniej prędkości i pasywny IoT. Zapewni to więcej opcji dla różnych scenariuszy IoT, umożliwiając bardziej efektywny przepływ danych, informacji i mocy obliczeniowej. Przykładowo, w sektorze produkcji urządzeń gospodarstwa domowego, pasywny IoT może pomóc w zapewnieniu widoczności w całym łańcuchu dystrybucji i produkcji, a także powiększyć ogólną produktywność o 30% w testach weryfikacyjnych.
Inteligentne obliczenia w każdym miejscu – wraz z pojawieniem się nowych osiągnięć w dziedzinie sztucznej inteligencji, takich jak modele fundamentalne, zapotrzebowanie na moc obliczeniową sztucznej inteligencji gwałtownie wzrośnie. Oczekuje się, że do 2025 r. zapotrzebowanie to będzie 100 razy większe niż obecnie. Aby uwolnić pełny potencjał mocy obliczeniowej sztucznej inteligencji, kluczowe są bardziej zaawansowane możliwości sieciowe. Sieci będą musiały mieć większą przepustowość i mniejsze opóźnienia, aby zapewnić prawdziwie inteligentną łączność. Ponadto, w miarę jak modele ruchu zaczną się zmieniać, przyszłe sieci będą musiały być bardziej autonomiczne i inteligentne, aby zapewnić niezawodne działanie.