epoint

Idea otwartych systemów sieciowych jest obiecująca, ale jej wdrażanie na szeroką skalę napotyka na wiele przeszkód – wynika z debaty ekspertów, która odbyła się 17 października podczas XVI Dni Światła w Warszawie.

Przedstawiciele Orange, Netii, Grupy Play, Salumanus oraz DCN Europe rozmawiali o wyzwaniach związanych z rozwojem sieci, jej interoperacyjnością, kwestiami oszczędności oraz uzasadnieniu biznesowym systemów IP-over-DWDM i open ROADM. Debatę poprowadzili organizatorzy Dni Światła: Marcin Bała, CEO Salumanus oraz Jarosław Gorczowski, CEO DCN Europe.

Rozmowa zbiegła się z otwarciem długo wyczekiwanej aukcji pasma 5G, więc naturalnie rozpoczęła się od pytania o gotowość operatorów na obsługę kolejnych pasm oraz zwijanie starych, miedzianych połączeń. Przedstawiciele operatorów potwierdzili, że choć stare technologie zużywają energię, zajmują dużo miejsca i wymagają licznych napraw, to wciąż mają się bardzo dobrze, bo sprawiają wrażenie, że są za darmo. Pomimo, że ich koszty utrzymania są znacznie wyższe niż w przypadku nowych technologii.

Kierunek jest jasny. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że światłowód otwiera wiele możliwości bez względu na to czy mówimy o systemach współdzielonych czy o dedykowanych linkach. Tam, gdzie nie możemy dojść ze światłowodem, jesteśmy już dzisiaj w stanie zaproponować łączność bezprzewodową opartą o sieć 5G. – wskazał jednoznacznie Kamil Schild, Head of B2B Product w Grupie PLAY.

Z kolei Paweł Śmiechowski, Kierownik Wydziału Rozwoju Sieci ORANGE potwierdził, że Orange od wielu lat stosuje rozwiązania IP-over-DWDM, które są w ich ocenie znacznie tańsze oraz zajmują mniej miejsca niż tradycyjne systemy zwielokrotnienia falowego budowane w oparciu o transpondery.

Bartłomiej Zaremba, Dyrektor ds. Rozwoju i Utrzymania Sieci w Netii, nieco bardziej sceptycznie podchodził do tego typu systemów w części corowej sieci, podkreślając jednocześnie, że widzi ich potencjał w Data Center, sieciach dystrybucyjnych i dostępowych.

Natomiast Marcin Bała, CEO Salumanus wskazał, że z rozmów z dużymi, europejskimi operatorami takimi jak Liberty Global wynika, że planują cały core sieci migrować do technologii IP-over-DWDM: Dzisiaj do oszczędności wynikających ze stosowania IP-over-DWDM nikogo nie trzeba przekonywać. Zostaje tylko kwestia zcentralizowanego zarządzania siecią IP oraz optyczną. Pojawiają się tematy All-over-IP, które mogą pomóc pozbyć się wyzwań związanych z Alien Lambdami. Chodzi o to, aby usługi sprzedawane klientom bazowały wyłącznie na IP, aby nie sprzedawać klasycznego OTN lub klasycznej Alien Lambdy – wskazał Marcin Bała.

Sporą część dyskusji poświęcono idei systemów otwartych: open ROADM, czy open DWDM. To inicjatywa mająca na celu stworzenie otwartych standardów dla sieci optycznych, co pozwalałoby operatorom na łatwiejsze i tańsze uruchomienie nowych sieci i zarządzanie nimi. Otwarte interfejsy API umożliwiałby różnym urządzeniom komunikowanie się ze sobą w standardowy sposób, niezależnie od dostawcy sprzętu.

Na ile możliwe jest to obecnie? Zdaniem panelistów idea jest warta wdrożenia, choć wymaga wiele pracy ze strony operatora, który zdecydowałby się na takie rozwiązanie. Koniecznie byłoby oprogramowanie, które umożliwiałoby komunikację pomiędzy systemami różnych vendorów. – Myślę, że na taki krok mogą zdecydować się najwięksi gracze jak Meta czy Amazon, którzy budują własne sieci i mogą oczekiwać więcej od vendorów. – wskazał Bartłomiej Zaremba z Netii.

XVI edycja Dni Światła to konferencja dla specjalistów z branży telko i data center zorganizowana przez Salumanus oraz DCN Europe. W trakcie 8 prelekcji omówiono tematy związane z większą przepustowością i oszczędnościami energii w sieciach, ale także kwestie dotyczące managed Wi-Fi, cloud managment oraz testowania nowych urządzeń. Zaprezentowano nowe, energooszczędne koherentne moduły optyczne oraz najnowszą wersję programatora modułów Smart Recode Device GBC Photonics.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments