Zmiana to wynik dochodzenia prowadzonego przez Komisję Europejską, w efekcie którego Microsoft wycofał usługę Teams z pakietów Enterprise (Office 365 E1/E3/E5 i Microsoft 365 E3/E5) na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. Co to oznacza dla Twojej firmy?
Omawiane zmiany dotyczą grupy przedsiębiorstw zatrudniających ponad 300 osób. Będą musieli się do nich zastosować klienci biznesowi, którzy wykupią subskrypcję po 1 października 2023 r. Ci, którzy wykupili pakiet wcześniej, mają wybór – albo pozostać przy tym, co do tej pory, albo zlecić migrację do nowej, nieco tańszej wersji, ale już bez Teams.
Zdaniem ekspertów Forscope, firmy będącej największym w Europie Środkowo-Wschodniej brokerem używanego oprogramowania dla średnich i dużych organizacji, istnieją dwa optymalne scenariusze dla tych dużych przedsiębiorstw, które chciałyby obniżyć swoje wydatki w obecnej sytuacji:
• Rozwiązanie hybrydowe: Używany pakiet wieczysty Microsoft Office + Microsoft Teams EEA – dla firmy, która potrzebuje planów Microsoft 365 głównie do korzystania ze standardowych programów biurowych Office (Word, Excel, Outlook itp.), ale też chce korzystać z Microsoft Teams. Taka zmiana może okazać się bardzo korzystna, ponieważ większość kosztów rocznej subskrypcji zostanie zastąpiona jednorazową płatnością za wieczystą licencję Microsoft Office przy jednoczesnej oddzielnej subskrypcji Microsoft Teams EEA.
• Rozwiązanie alternatywne: Firma może zdecydować się na całkowitą rezygnację ze środowiska Microsoft i przejść na inną platformę, taką jak na przykład IceWarp. Oferowany przez doświadczoną czeską firmę plan subskrypcyjny dostępny jest zarówno w chmurze, jak i na urządzeniach lokalnych. Co najważniejsze, zawiera aplikacje i usługi odpowiadające tym z Office 365 E3 (Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Exchange, SharePoint, OneDrive).
IceWarp to alternatywa dla Microsoft 365, która oferuje podobne aplikacje, narzędzia, funkcje, a nawet interfejs użytkownika, jest dostępna w znacznie niższej cenie (średnio co najmniej 2 razy taniej) i gwarantuje możliwość łatwej migracji z usług Microsoft, przy wsparciu personelu pomocy technicznej IceWarp.
Nie ma czegoś takiego jak uniwersalne podejście w biznesie – tyczy się to również wyboru oprogramowania. W dużych przedsiębiorstwach często korzystne jest łączenie różnych modeli licencjonowania w celu uzyskania najbardziej opłacalnej konfiguracji. Kluczem jest dostosowanie strategii do potrzeb operacyjnych, a nie do potrzeb producenta oprogramowania. Istnieją różne alternatywy, takie jak IceWarp, które zapewniają solidne usługi w przystępnej cenie – wyjaśnia Mateusz Drozdowski, Product Manager w Forscope.
Przygotowana przez Forscope grafika ukazuje symulację kosztów dla 350-osobowej firmy przy zastosowaniu wskazanych wyżej rozwiązań. Na wykresie widać skalę oszczędności możliwych do osiągnięcia przez przedsiębiorstwo w perspektywie 5 lat. Różnice sięgają setek tysięcy euro.
Unijne „veto” dla monopolu
Wprowadzone przez Microsoft zmiany są wynikiem wysiłków Unii Europejskiej na rzecz stworzenia bardziej sprawiedliwego rynku z mniejszą liczbą monopoli. Uznano, że firma Microsoft uzyskuje przewagę nad swoimi konkurentami, łącząc Microsoft Teams ze swoimi biznesowymi planami subskrypcji Office 365. Efektem było automatyczne wykluczanie przez potencjalnych nabywców komunikatorów oferowanych przez konkurencyjne firmy.
Tłem śledztwa wszczętego przez Komisję Europejską była pandemia koronawirusa, która w błyskawiczny sposób sprawiła, że firmy przeszły w tryb pracy zdalnej, opartej w dużej mierze na produktach znajdujących się w chmurze. Właśnie wtedy, w odpowiedzi na to zapotrzebowanie, Microsoft wprowadził do swoich pakietów usługę Teams.