Po 20 latach działania, Interaktywny Plan Gdańska został wyłączony. Jego miejsce zajął GeoGdańsk – nowoczesny portal mapowy, oferujący szereg informacji miejskich. To przełomowy moment w cyfryzacji gdańskiego zarządu miasta i w dostępie wszystkich zainteresowanych do szczegółów na temat jego funkcjonowania. Narzędzie stworzono zgodnie z aktualnymi trendami i potrzebami w zakresie współdziałania samorządu terytorialnego, mieszkańców i innych podmiotów struktury miejskiej.
Dzięki platformie GeoGdańsk stolica Pomorza stała się wzorem dla innych miast w zakresie administrowania kluczowymi informacjami i udostępniania ich zainteresowanym. Zamiast tworzyć kolejki w urzędzie miejskim, tracąc przy tym swój własny czas, każda osoba potrzebująca wybranych danych, może je zdobyć dzięki kilku kliknięciom na platformie. Co więcej, ma pewność, że informacje są aktualne i zgodne z tym, co znajduje się w zasobach urzędowych. Tak dziś wygląda nowoczesny sposób zarządzania miastem i odpowiadania na potrzeby jego mieszkańców, działających w nim przedsiębiorców, turystów i wielu innych podmiotów. – przyznaje Agnieszka Nosal, Dyrektor Zarządzająca firmy Esri Polska, na której rozwiązaniach bazuje portal.
Możliwość usprawnienia działania oferują dziś rozwiązania bazujące na GIS, czyli systemie wykorzystującym geolokalizację i mapy do prezentowania i udostępniania treści. Opierająca się na tej technologii platforma GeoGdańsk pozwala na szybkie przeglądanie map, lokalizowanie ważnych punktów w mieście, jak parkingi czy atrakcje turystyczne, sprawdzanie tras komunikacji miejskiej itd. W jej bazie danych zgromadzono też 900 Planów Zagospodarowania Przestrzennego z ostatnich 20 lat oraz informacje o 91 tys. działek w Gdańsku.
Wszystkie informacje zebrane w centralnej bazie, są na bieżąco aktualizowane, dzięki czemu korzystający z nich mają pewność, że dysponują ich ostateczną wersją. Portal dostosowano także do urządzeń mobilnych, dzięki czemu skorzystać z niego można za pośrednictwem każdego sprzętu z dostępem do Internetu.
Prezentowane na mapach dane podzielono na 13 obszarów. Dostęp do nich nie wymaga rejestracji, zakładania konta czy podawania danych osobowych. Odrębną część portalu stanowi narzędzie dla pracowników magistratu, którzy odpowiadają za aktualność prezentowanych danych i wykorzystują zawarte w nim informacje przy codziennych zadaniach. W efekcie rozwiązanie służy także poprawie efektywności pracy urzędników.
Prace nad uruchomieniem nowego portalu trwały cztery lata i prowadzone były przez Urząd Miejski przy współpracy z GIAP Sp. z o.o oraz Esri Polska. Uruchomienie nowego geoportalu nie oznacza jednak końca związanych z nim działań. Tego typu narzędzia muszą być ustawicznie rozwijane, by zachować swoją funkcjonalność. Dlatego już dziś urzędnicy zapowiadają uzupełnienie GeoGdańska o informacje o zasobach komunalnych, kwestiach związanych z mobilnością czy dotyczących polityki energetycznej.
Zmiana dotychczasowego serwisu mapowego na GeoGdańsk wynikała z szeregu niedociągnięć, którymi charakteryzowało się poprzednie rozwiązanie. Nie było one dostosowane do działania na urządzeniach mobilnych, nie zapewniało odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa i nie pozwalało na bezproblemową rozbudowę. W postaci nowego portalu mapowego Gdańsk pozyskał w pełni funkcjonalne, bezpieczne i elastyczne narzędzie cyfrowe, ułatwiające zarządzanie miastem w sposób adekwatny do współczesnych wyzwań.