epoint

To kolejny rok, w którym Amazon aktywnie wspierał rozwój dzieci i młodzieży, łącząc edukację z technologią. Filarem tych działań była modernizacja i doposażenie 37 Kindlotek, czyli miejsc oferujących uczniom dostęp do nowoczesnych pomocy naukowych oraz zajęć dydaktycznych wspomagających rozwój kompetencji STEM. Ponadto Amazon uruchomił pilotażową Kindlotekę w przedszkolu, po raz pierwszy zorganizował „Kindlotekowisko” oraz kontynuował program „Zdolni Odkrywcy”, którego celem jest kształtowanie umiejętności cyfrowych wśród dzieci.

Wspieranie nauki oraz wyrównywanie szans edukacyjnych wśród dzieci i młodzieży to kluczowy aspekt zaangażowania społecznego Amazon w naszym kraju. Jednym z najważniejszych projektów są Kindloteki, czyli miejsca, w których najmłodsi mogą korzystać z książek i pomocy naukowych w towarzystwie nowych technologii, w tym m.in. czytników Kindle, tabletów i robotów. Placówki są uruchamiane od 2019 r. we współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog. W ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 37 Kindlotek przeszło modernizację i zostało doposażonych w nowoczesny sprzęt.

Obecnie w Polsce działa 79 takich przestrzeni – głównie w szkołach, domach kultury i bibliotekach publicznych. Wszystko po to, aby dzieci i młodzież mogły rozwijać kompetencje przyszłości w standardzie STEM, który łączy w sobie elementy nauki, techniki, inżynierii i matematyki.

Kindloteki to nasz sztandarowy projekt, który nieustannie unowocześniamy. Chcemy, aby te wyjątkowe przestrzenie dostarczały dzieciom i młodzieży jak najlepsze możliwości nauki. W minionym roku do 37 Kindlotek w całej Polsce łącznie trafiło ponad 250 sztuk nowoczesnego sprzętu, w tym robotów, telewizorów czy mat edukacyjnych, które pomogą uczniom w nauce. – mówi Barbara Krystosiak, managerka ds. projektów społecznych Amazon w Europie Środkowo-Wschodniej.

Pierwsze spotkanie koordynatorów i koordynatorek Kindlotek

Rozwój Kindlotek nie byłby możliwy do zrealizowania, gdyby nie koordynatorzy i koordynatorki, którzy mają bezpośredni kontakt z dziećmi. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu uczniowie mogą poszerzać swoją wiedzę z obszaru STEM.

Dlatego też w listopadzie 2023 roku Amazon zorganizował „Kindlotekowisko” – pierwszy w historii zlot koordynatorów i koordynatorek programu w Polsce. Ponad 60 osób wzięło udział w prelekcjach i warsztatach, a także wymieniło się własnymi doświadczeniami.

Kindloteka dla najmłodszych

Koordynatorki i koordynatorzy projektu zgodnie podkreślają, że edukację w standardzie STEM warto rozpocząć już na wczesnym etapie rozwoju dziecka. W związku z tym Amazon wspólnie z partnerami – Fundacją Trefl, Wydawnictwem Edukacyjnym Podręcznikarnia oraz Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog – uruchomił pilotażową Kindlotekę w poznańskim przedszkolu. Dzięki temu dzieci uczęszczające do placówki mogą odkrywać tajniki nauki i technologii w ramach specjalnego programu dydaktycznego STEM, który jest dostosowany do ich wieku.

Otwarcie pierwszej Kindloteki w przedszkolu to znaczący krok w rozwój naszego projektu. Wyjście z inicjatywą do dzieci w tak młodym wieku stanowiło nowe doświadczenie zarówno dla nas, jak i dla nauczycieli i rodziców, a przede wszystkim dla najmłodszych. Cieszymy się, że mogliśmy tego dokonać – zdobyta w pilotażu wiedza pozwoli nam na stworzenie kolejnych placówek przedszkolnych w przyszłości. – komentuje Barbara Krystosiak.

Akcja integracja

Kolejną ważną inicjatywą Amazon, która została zrealizowana w 2023 r. razem ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog, jest druga edycja programu „Zdolni Odkrywcy”. Głównym celem przedsięwzięcia było rozwijanie kompetencji przyszłości oraz integracja dzieci z Polski i Ukrainy. W ramach projektu zorganizowane zostały specjalne webinary, które wykorzystując metodę STEM zachęcają do integracji i współpracy pomiędzy dziećmi.

W programie przygotowano także osobne spotkania online dla nauczycieli. W ich ramach polscy pedagodzy przeszli kurs kultury i języka ukraińskiego, natomiast ukraińscy dydaktycy uczestniczyli w spotkaniach poświęconych edukacji STEM, cyfrowej i medialnej. Dzięki webinarom prowadzonym po ukraińsku nauczyciele mogli dowiedzieć się, jak metoda STEM może pomóc w codziennej pracy z uczniami.

Za nami bardzo aktywny rok pełen licznych przedsięwzięć, cennych doświadczeń oraz integracji. W Amazon wierzmy, że inwestowanie w edukację dzieci to nie tylko nasz obowiązek społeczny, ale także klucz do budowania lepszej przyszłości. Dlatego z dumą będziemy kontynuować nasze inicjatywy wspierające rozwój edukacji. – podsumowuje Barbara Krystosiak.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments