Jubileuszowa, dziesiąta edycja konferencji OVHcloud Summit, z udziałem ponad 1 500 gości, odbyła się w paryskim centrum konferencyjnym La Maison de la Mutualité, gromadząc partnerów współtworzących ekosystem europejskiego lidera chmury.
Podczas konferencji Octave Klaba, założyciel i prezes firmy, dyrektor generalny firmy Michel Paulin, dyrektor ds. technologii Thierry Souche oraz dyrektor ds. produktów Yaniv Fdida nawiązywali do idei przewodniej firmy: Innovation for Freedom, którą OVHcloud kieruje się już od 24 lat. W jej ramach zaprezentowano ofertę ponad 40 produktów dostępnych w uniwersum chmury publicznej poprzez 8 różnych usług w dziedzinie bezpieczeństwa, obliczeń, przechowywania danych, baz danych, usług sieciowych, analizy danych, sztucznej inteligencji i komputerów kwantowych.
Począwszy od pierwszych serwerów w 2003 roku, wykorzystujących specjalnie zaprojektowany system chłodzenia cieczą, aż po sztuczną inteligencję i obliczenia kwantowe, OVHcloud niezmiennie tworzy innowacje, odkrywa nowe możliwości, dostarcza wartości, torujac drogę branży.
Mocna trajektoria wzrostu wytycza szlak ku przyszłości
OVHcloud z powodzeniem stawia czoła wyzwaniom współczesnego rynku chmurowego. Dobre wyniki finansowe za 2023 rok odzwierciedlają dwucyfrowy wzrost Grupy realizującej ambitne plany na nowy rok finansowy w warunkach dynamicznej sytuacji globalnej. Chmura stanowi niezmiennie trzon każdej innowacji – od analizy danych przez sztuczną inteligencję, po technologię kwantową. Z wizją zaadresowania innowacyjnych potrzeb OVHcloud przedstawiła szereg nowych rozwiązań m.in. w zakresie AI oraz PaaS.
Zaufana chmura – trzecie centrum danych z certyfikatem SecNumCloud i nowy plan rozwoju produktów SNC
Chmura jest kluczowym elementem funkcjonowania wielu branż i sektora publicznego. Szeroka dostępność, moc obliczeniowa oraz niski koszt, zapewniany przez OVHcloud, sprawiają, że chmura to idealna przestrzeń dla różnych typów danych, takich jak dane finansowe, biznesowe, medyczne, kopie zapasowe, obszary własności intelektualnej czy rozrywki.
W tym kontekście potrzeba ochrony danych i usług jest głównym wyzwaniem dla przedsiębiorstw i sektora publicznego, czego efektem jest rosnąca liczba przepisów zmierzających do zwiększenia zaufania użytkowników do chmury. OVHcloud od zawsze działa na rzecz zaufanej, przejrzystej i bezpiecznej chmury, oferującej najwyższe standardy ochrony danych, dzięki inwestycjom w certyfikaty takie jak ISO 27001, ISO 27701, C5 w Niemczech i AGID we Włoszech.
W wymagającym sektorze ochrony zdrowia, OVHcloud oferuje usługi z certyfikatem HDS (Health Data Hosting). Zmiany, które zostaną wprowadzone w tym certyfikacie w przyszłym roku, zapewnią użytkownikom jeszcze większą przejrzystość i skuteczniejszą ochronę danych przed eksterytorialnością. Podczas wydarzenia OVHcloud ogłosiła dostępność certyfikatu HDS w większości z 40 produktów w ofercie chmury publicznej.
OVHcloud ma ponad 80 klientów, którzy korzystają z infrastruktury z kwalifikacją SecNumCloud. Certyfikat organizacji ANSSI stanowi najwyższy na świecie standard gwarantujący użytkownikom chmury pełną ochronę wykorzystywanych usług przed dostępem z zagranicy (tzn. spoza UE). Grupa inwestuje i potwierdza swoje zaangażowanie w certyfikat SecNumCloud, zaspokajając rosnące zapotrzebowanie ze strony zarówno sektora publicznego, jak i przedsiębiorstw, czego przykładem są m.in.:
• W grudniu 2023 r. OVHcloud otworzy w Gravelines we Francji trzecie centrum danych z certyfikatem SecNumCloud, które dołączy do istniejących centrów SecNumCloud w Roubaix i Strasburgu, w odpowiedzi na rosnące oczekiwania klientów.
• W przygotowaniu jest nowa oferta dedykowanych serwerów Bare Metal z certyfikatem SecNumCloud, a Grupa rozpoczęła właśnie procedurę ich certyfikacji we współpracy z ANSSI.
• Grupa planuje rozszerzyć kwalifikację SNC na oferty rozwiązań typu infrastruktura jako usługa (IaaS) i platforma jako usługa (PaaS). Rozwiązania PaaS zostaną najpierw wprowadzone w uniwersum chmury publicznej, co obejmie usługę Kubernetes, bazy danych, usługę Data Platform i najnowsze rozwiązania w zakresie sztucznej inteligencji.
OVHcloud planuje dostępność rozwiązań dla wszystkich klientów, partnerów i twórców oprogramowania w skali globalnej. W Europie Grupa aktywnie promuje przyjęcie systemu europejskiej certyfikacji European Union Certification Scheme (EUCS), który miałby zastąpić krajowe certyfikaty, oferując jednocześnie użytkownikom chmury ten sam poziom przejrzystości i skutecznej ochrony przed eksterytorialnością.
Zrównoważona chmura dla przyszłości – ekologiczne Big Data
OVHcloud jest pionierem zrównoważonej chmury, stosując i stale doskonaląc rozwiązania. Firma produkuje własne serwery w dwóch zakładach. Dzięki najwyższej jakości projektowania i specjalnie stworzonej technologii chłodzenia cieczą, w której ciecz odprowadza ciepło z gorących punktów serwerów, centra danych OVHcloud oferują najwyższe wskaźniki wydajności na świecie.
Coraz ważniejszą kwestią jest mierzenie poziomu dwutlenku węgla generowanego przez sprzęt, na co odpowiada Carbon Calculator, dzięki któremu klienci mogą oszacować ślad węglowy związany z wykorzystaniem chmury, w tym z zakresu 3., uwzględniając, że większość śladu węglowego centrów danych pochodzi z eksploatacji serwerów oraz ich produkcji.
OVHcloud Carbon Calculator udostępnia klientom korzystającym z dedykowanych serwerów Bare Metal i chmury Hosted Private Cloud informacje o ich śladzie węglowym, począwszy od produkcji aż do eksploatacji infrastruktury (zakresy 1., 2., 3.). Aby wzbogacić aktualnie stosowaną metodologię, w styczniu 2024 r. Grupa doda do kalkulatora śladu węglowego opcję analizy cyklu życia. OVHcloud jest jedynym dostawcą usług chmurowych oferującym, oprócz standardowych obliczeń śladu węglowego, pełną analizę cyklu życia na poziomie komponentów.
Platforma natywnych usług chmurowych obejmująca ponad 40 produktów
OVHcloud tylko w ostatnim roku wprowadziła usługi takie jak Metal Instances, Cold Archive czy też oczekiwaną usługę OVHcloud IAM. Firma rozwija ofertę rozwiązań PaaS i oprócz ponad 40 obecnych produktów ogłosiła portfolio nowych rozwiązań:
• Dostępne nowe instancje obliczeniowe, oparte na procesorach AMD EPYC i przeznaczone do obsługi nowych zastosowań wymagających zrównoważonego połączenia procesorów/pamięci operacyjnej/pamięci masowej (General Purpose B3), wysokiej wydajności przetwarzania z wieloma rdzeniami (Compute Optimized C3) lub przetwarzania danych z szybką pamięcią (Memory Optimized R3).
• Nowe usługi przechowywania danych w blokach i przechowywania plików: w chmurze publicznej firma zapowiedziała opcję przechowywania danych w blokach (Block Storage) z technologią NVMe over Fabric dla zastosowań w których kluczowe są zasoby wejścia/wyjścia (rozwiązanie w wersji beta dostępne już teraz). Nowa usługa File Storage pozwoli na przechowywanie plików w chmurze publicznej.
• Nowe zarządzane usługi MongoDB: oferta zarządzanych usług zaprojektowanych z wykorzystaniem systemu MongoDB umożliwia bezpłatną wersję próbną, dzięki której twórcy oprogramowania mogą łatwo zacząć pracę z systemem MongoDB i wypróbować jego możliwości w zaufanym środowisku chmurowym przed skierowaniem projektów na produkcję. Każdy z nich jest wyceniany na podstawie wcześniejszych danych i oferuje świetny stosunek wydajności do ceny.
• Nowości sieciowe: nowe usługi sieciowe łączące floating IP, równoważenie obciążeń i bramy sieciowe, a także nowy punkt końcowy vRack dla zastosowań wykorzystujących NetApp.
• Pulpit bezpieczeństwa: w usłudze OVHcloud Manager pojawi się widok pulpitu prezentujący najważniejsze zdarzenia związane z bezpieczeństwem zarejestrowane przez najbardziej zaawansowane algorytmy zabezpieczeń przed atakami DDos, informujące o sieciowych zagrożeniach.
• Usługa zarządzania kluczami: zarządzana usługa administrowania kluczami szyfrowania w celu ochrony danych klientów z poziomu usług i aplikacji OVHcloud. Usługa OVHcloud Key Management Service (KMS), pozwala zarówno na generowanie, jak i obsługę cyklu życia kluczy szyfrowania, jest dostępna w wersji alfa w ramach OVHcloud Labs.
• Lepsza obsługa klientów korzystających z chmury publicznej.
• Platforma Rancher dla wysoce skonteneryzowanych zadań: aby ułatwić pracę w scenariuszach hybrydowych i wielochmurowych, Grupa wprowadzi usługę Managed Rancher oferującą łatwe w obsłudze rozwiązania w zakresie zarządzania klastrami Kubernetes przez pojedynczy interfejs Rancher.
Szeroka gama produktów w ofercie chmury publicznej zostanie udostępniona w modelu on-premises, co oznacza, że klienci będą mogli z nich korzystać w swoich własnych centrach danych.
Rozwiązania AI PaaS w infrastrukturze dedykowanej do obsługi sztucznej inteligencji
W ramach rozwoju pakietu rozwiązań typu platforma jako usługa (PaaS) dla sztucznej inteligencji, Grupa oferuje usługi AI Notebooks, AI Training i AI Deploy, które obsługują cały cykl życia danych – od tworzenia koncepcji do produkcji modeli uczenia maszynowego. Rozwiązania w zakresie sztucznej inteligencji OVHcloud działają jako wszechstronny zestaw zarządzanych usług, łatwych w obsłudze i stworzonych do analizy danych (AI Notebooks), trenowania modeli (AI Training) i na koniec, wdrażania i przekazania ich do produkcji (AI Deploy). Z myślą o analitykach danych firma opublikowała w tym roku finalną wersję usługi AI Deploy w ramach oferty rozwiązań w zakresie sztucznej inteligencji.
Usługa AI Deploy, oferowana teraz ze wstępnie wytrenowanymi modelami produkcji różnych partnerów, w tym Lettria oraz Voxist, korzysta z nowych opcji renderowania. W ramach rozwoju infrastruktury na potrzeby sztucznej inteligencji, OVHcloud dodała do swojej oferty bezprecedensową liczbę procesorów graficznych (GPU) NVIDIA, takich jak H100, A100, L40S, L4, A10 i H100 SXM5 (dla wybranych klientów) dostępnych poprzez dedykowane instancje GPU oraz w przypadku wybranych układów GPU jako opcje renderowania dla usługi AI Deploy.
Sztuczna inteligencja i dane, które pozostają Twoje
Generacyjna sztuczna inteligencja zyskała ogromną popularność. Wraz z nią OVHcloud chce pomóc klientom w rozwoju ich przedsiębiorstw dzięki stworzeniu ekosystemu zunifikowanego poprzez innowacyjne, łatwe w obsłudze i przystępne cenowo rozwiązania AI oparte na przejrzystych, etycznych i otwartych modelach respektujących prywatność danych. Firma ogłosiła m.in.:
• OVHcloud Data Platform: nowa kompleksowa platforma danych, zapewniająca unikatowe rozwiązanie typu low code do zarządzania procesami przetwarzania i analizy danych. Daje ona klientom kompletne, bezproblemowe możliwości obsługi danych z opcjami gromadzenia (dzięki ponad 50 dostępnym konektorom), przechowywania, zarządzania, analizowania i wizualizacji danych. Ponadto, nowe rozwiązanie chroni dane przed nieupoważnionym dostępem i kradzieżą, a jednocześnie zapewnia zgodność z przepisami prawa. Dzięki OVHcloud Data Plaftorm analitycy danych i analitycy biznesowi mogą inicjować nowe projekty kilkoma kliknięciami, wybierając interesujące ich informacje w usłudze Data Lakehouse. Rozwiązanie jest przeznaczone do zastosowań takich jak poprawa efektywności zarządzania relacjami z klientami lub zarządzania zapasami. Wersja demonstracyjna jest dostępna już dziś w ramach OVHcloud Labs.
• OVHcloud AI App Builder: dostępne w wersji alfa, w pełni zarządzane bezserwerowe rozwiązanie umożliwiające łatwe budowanie skontekstualizowanych aplikacji i chatbotów generacyjnej sztucznej inteligencji. Narzędzie to pozwala klientom wprowadzać prywatne zestawy danych w zabezpieczonym środowisku chmurowym, wybierać najnowocześniejsze duże modele językowe jednym kliknięciem, a następnie wdrażać kod gotowy do użycia w ich aplikacji.
• OVHcloud AI Endpoints: nowe rozwiązanie ułatwiające dostęp do modeli sztucznej inteligencji ogólnego zastosowania poprzez proste punkty końcowe interfejsu programowania aplikacji, co sprawia, że AI staje się rozwiązaniem, które nie wymaga specjalistycznej wiedzy po stronie klienta. Oparte na infrastrukturze OVHcloud narzędzie AI Endpoints w pełni chroni prywatność danych (wejściowych/wyjściowych), a jednocześnie oferuje doskonały stosunek wydajności do ceny. Skierowane do twórców oprogramowania i integratorów rozwiązanie będzie od początku oferować dziesiątki modeli AI wraz z przestrzenią na testy przed wysłaniem żądania API.
Chmura o świetnym stosunku wydajności do ceny
Aby odnieść sukces w cyfrowej erze, przedsiębiorstwa potrzebują nie tylko zaufanej i zrównoważonej, ale również przewidywalnej chmury. Firma OVHcloud od wielu lat pracuje nad tym, by najnowocześniejsze technologie były dostępne dla wszystkich. Bez względu na to, czy chodzi o instancje przechowywania danych, bazy danych, obliczenia czy GPU, rozwiązania OVHcloud zostały od początku zaprojektowane tak, aby oferować najlepszy możliwy stosunek wydajności do ceny.
Przykładem powyższej strategii jest usługa OVHcloud Object Storage, oferująca wysoce konkurencyjną cenę, pozwalającą obniżać rachunki nawet o jedną trzecią. Przewagę cenową usługi OVHcloud Object Storage wskazało ostatnio niezależne badanie rynku (test Cloud Mercato), a w teście VPSbenchmarks1 oferta wirtualnych serwerów prywatnych firmy osiągnęła najlepszy stosunek wydajności do ceny.
Obsługa nowych zastosowań dzięki usłudze Bare Metal Cloud
Grupa odświeżyła ofertę Bare Metal Cloud, oferując jeszcze większy wybór i możliwość obsługi nowych zastosowań, takich jak przetwarzanie rozproszone (grid computing). Zapowiedziana na początku miesiąca druga generacja serwerów Scale oferuje bezprecedensowy poziom mocy obliczeniowej dzięki idealnemu połączeniu technologii z zastosowaniem procesorów AMD i NVIDIA, przy czym te ostatnie są dostępne w wariancie SCALE-GPU. Dzięki procesorom AMD EPYC o nazwie kodowej „Bergamo” serwer OVHcloud Bare Metal SCALE-a8 posiada aż 256 rdzeni i 512 wątków w konfiguracji z dwoma procesorami.
Najbardziej zaawansowane linie Bare Metal Cloud, jakie oferuje Grupa, zostaną odświeżone wiosną 2024 roku dzięki wprowadzeniu najnowszej generacji układów x86 produkcji zarówno AMD, jak i Intel. Serwery HGR będą oferowane z układem NVIDIA L40S, czyli procesorem graficznym przeznaczonym do centrów danych, na potrzeby zadań takich jak uczenie maszynowe, Big Data i wnioskowanie sztucznej inteligencji.
Rozwiązania Rise i Eco-range zostaną zaktualizowane w ciągu 2024 roku w celu zwiększenia ich wydajności w zakresie funkcjonowania sieci.
Postęp nie istnieje bez współdzielenia – dynamiczny ekosystem OVHcloud
W ciągu ostatnich trzech lat firma stworzyła specjalne programy wspierające rozwój rynków, na których działa oraz przyspieszające cykle tworzenia innowacji. W ramach inicjatywy Startup Program opiekuje się ponad 3 700 startupami, oferując unikatowe możliwości korzystania z porad ekspertów, nawiązywania nowych kontaktów, uczestnictwa w szkoleniach, warsztatach i webinariach, co pozwala tworzyć najbardziej zaawansowane innowacje w dziedzinie chmury. Wśród członków Startup Program znajdziemy znane firmy, takie jak Gladia czy Lighton.
Przez lata, dzięki wykorzystaniu jedynego w swoim rodzaju pionowo zintegrowanego modelu biznesowego Grupa nawiązała współpracę z wieloma partnerami technicznymi. Współpracując ściśle z liderami rynku technologicznego OVHcloud zabezpiecza dostawy niezbędnych materiałów, sprzętu i oprogramowania, dzięki czemu zawsze może zaoferować najbardziej innowacyjne rozwiązania.
Ponadto, poprzez inicjatywę Partner Program w skład ekosystemu OVHcloud wchodzą integratorzy systemów oraz dostawcy usług zarządzanych. Kluczową rolę w tym programie odgrywają branżowi giganci, tacy jak Capgemini, Accenture CGI, Klee, Inetum i Deloitte, a także Sopra Steria.
Międzynarodowy rozwój
Poszerzając obecność na arenie globalnej, dzięki 38 centrom danych na czterech kontynentach, Grupa generuje obecnie 52% swoich przychodów poza Francją stąd OVHcloud rozbudowuje ofertę centrów danych. Niedawno uruchomiła centrum danych SGP2 i zwiększyła moc w regionie Azji i Pacyfiku o 2 MW.
Wiosną 2024 roku w położonym w tym samym regionie Sydney powstanie zupełnie nowy obiekt o nazwie SYD3, natomiast Indie zaczną wkrótce korzystać z dedykowanego centrum danych w Bombaju. Z kolei, jeśli chodzi o Amerykę, nowe centrum danych TOR1 powstanie w Toronto, a jego uruchomienie zaplanowano na marzec 2024 r. Dodatkową moc zapewni BHS9. Obiekt w trakcie budowy, którego otwarcie odbędzie się w 2025 r.
We Francji Grupa zwiększa swój potencjał dzięki otwarciu centrum danych RBX10 w Roubaix oraz GRA4 w Gravelines z opisaną wyżej nową ofertą SecNumCloud. OVHcloud ma również otworzyć swój pierwszy Region 3-AZ obsługujący Paryż z obiektami oddalonymi o 10 i 30 km, korzystającymi z różnych źródeł zasilania i sieci. Zapewni to większą odporność na awarie, niezbędną dla kluczowych zastosowań, już od pierwszego kwartału 2024 r. Zaczynając od dedykowanych serwerów Bare Metal dostępnych w Regionie 3-AZ, nowa strefa będzie wkrótce obsługiwać Object Storage 3AZ.
Firma OVHcloud w ostatnim czasie przejęła niemieckiego dostawcę technologii gridscale, co umożliwia jej zaoferowanie nowych modeli wdrożeniowych w celu przyspieszenia międzynarodowego rozwoju. Dzięki technologii gridscale Grupa może zastosować swoją specjalistyczną wiedzę w zupełnie nowych miejscach na całym świecie w prosty sposób. Poszerzając granice uniwersum chmury publicznej, powstawać będą nowe strefy lokalne – w kolejnych miesiącach aż 18 nowych stref zostanie otwartych w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki, w USA i w innych krajach, a w ciągu następnych trzech lat uruchomionych zostanie łącznie 150 nowych stref lokalnych. Dzięki technologii gridscale pierwsze dwie strefy lokalne zostaną otwarte w ciągu następnych kilku tygodni w Madrycie i Brukseli. Strefy te zaoferują całą gamę usług, w tym obliczenia, przechowywanie plików, przechowywanie danych w blokach oraz usługi sieciowe z publicznymi adresami IP.
Rozwój Quantum Computing
OVHcloud wspiera obliczenia kwantowe w ekosystemie chmurowym i angażuje się w rozwój powstającego ekosystemu. Dzięki dedykowanemu sprzętowi i niedawnemu zakupowi kwantowego komputera Quandela, opartego na procesorze fotonowym, Grupa już dziś oferuje szereg kwantowych notebooków, umożliwiając partnerom uczestniczącym w jej ekosystemie przygotowanie się do programowania na potrzeby komputerów kwantowych jutra.
Firma dodaje również do swojej oferty dwa nowe notebooki – dostępny już teraz Alice & Bob Felis, a w grudniu udostępniony zostanie Pulser firmy Pasqal. Do końca 2023 roku dostępnych będzie łącznie pięć notebooków.