epoint

Firma Eurotherm należąca do grupy Watlow Corporate zajmuje się automatyką przemysłową i jest liderem produkcji elektronicznych przyrządów kontrolno-pomiarowych, takich jak sterowniki mocy, rejestratory procesów czy kontrolery. Strategia rozwoju Eurotherm obejmuje automatyzację i robotyzację zakładów firmy. Jednym z takich projektów jest automatyzacja transportu produktów gotowych za pomocą mobilnego robota MiR250 w fabryce w Polsce.

Główną motywacją wdrożenia robota była poprawa ergonomii pracy na linii produkcyjnej oraz wyeliminowanie transportu manualnego. Transport fizyczny jest pracą ciężką i monotonną. Często jest to praca rutynowa, powtarzalna, co może wpłynąć negatywnie na poziom skupienia i uważności pracowników. – mówi Marcin Brokowski, inżynier ds. produkcji Eurotherm.

Użycie autonomicznego robota mobilnego AMR do transportowania produktu gotowego do obszaru działu wysyłek, zwiększyło efektywność samego procesu dzięki powtarzalności i szybkości działania. Jednocześnie uwolniony został czas pracowników, co pozwala im wykonywać zadania o dużej wartości dla przedsiębiorstwa, jak kompletacja, pakowanie i wysyłanie kompletnych zamówień.

MiR250 pracuje w systemie dwuzmianowym, wykonując różne misje spośród 12 zaprogramowanych zadań w zależności od aktualnych potrzeb produkcji. Misje uruchamiane są bezpośrednio przez pracowników linii produkcyjnej. Średnio robot pokonuje dystans od 8 do 10 km dziennie, dostarczając do działu wysyłek około tysiąca produktów gotowych. MiR250 przemieszcza się samodzielnie dzięki wbudowanym systemom nawigacji i czujnikom bezpieczeństwa. Dzięki temu porusza się wśród ludzi i innych przedmiotów ścieżkami komunikacyjnymi, bez dodatkowych wygrodzeń. – mówi Izabela Należnik, inżynier ds. produkcji Eurotherm.

Firma Eurotherm od samego początku była bardzo świadoma technologii AMR oraz korzyści, jakie ze sobą niesie. Robot pozwolił na zwiększenie efektywności poprzez wyeliminowanie manualnego i czasochłonnego procesu transportu wyrobu gotowego z linii produkcyjnej na dział wysyłek. – mówi Maciej Otto, kierownik projektu, inżynier ds. robotów przemysłowych, ASTOR.

Dodatkową korzyścią jest poprawa bezpieczeństwa poprzez wyeliminowanie wózków widłowych na hali produkcyjnej. Ponieważ każdy robot MiR jest wyposażony w zaawansowane techniki skanowania laserowego, kamery 3D, wbudowane czujniki i wydajne oprogramowanie, taka konfiguracja umożliwia robotom analizowanie otaczającego środowiska na trasie, skuteczne unikanie przeszkód oraz dynamiczne planowanie i dostosowywanie tras w czasie rzeczywistym.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments