Spółka Sunly, niezależny producent energii odnawialnej w Polsce i krajach bałtyckich, pozyskała od mBanku 273 mln zł kredytu na budowę na terenie Polski farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 98 MW. W roku 2023 firma oddała do użytku w Rzezawie (woj. małopolskie) jedną z największych farm w Polsce, o mocy 60 MW. Jej budowa została zrefinansowana w ramach tej transakcji, razem ze wszystkimi aktywami operacyjnymi Sunly.
Założona w roku 2019 firma Sunly to niezależny producent energii odnawialnej, który realizuje projekty związane z energią słoneczną i wiatrową oraz rozwija technologie magazynowania energii. Wykorzystując wsparcie m.in. od funduszu Mirova oraz EBOR, firma wybudowała już w Estonii, Litwie, Łotwie i Polsce instalacje, które mogą produkować rocznie ponad 164 MW czystej energii.
Grupa Sunly jest obecna w Polsce od 2019 roku. W roku 2022 przejęła polską Grupę Alseva, dewelopera i generalnego wykonawcę instalacji OZE. Firma oferuje kompleksowe usługi dla dużych farm słonecznych, począwszy od identyfikacji gruntów, pozwoleń, projektowania i budowy po długoterminowe usługi operacyjne i konserwacyjne.
W portfolio Grupy Sunly znajdują się już działające instalacje o łącznej mocy 164 MW. W budowie są farmy, które zapewnią kolejne 167 MW. Cel Grupy na rok 2024 to przygotowanie do budowy projektów o łącznej mocy 1500 MW. Największa farma fotowoltaiczna oddana do użytku to „Rzezawa 60”, o mocy 60 MW, wybudowana w Rzezawie w woj. małopolskim.
To jedna z największych instalacji solarnych w Polsce, która jest w stanie zaspokoić roczne zapotrzebowanie energetyczne 80-tysięcznego miasta – jak Nowy Sącz – zasilając ok. 30 000 gospodarstw domowych, a także miejską infrastrukturę.
Na przełomie lat 2023/2024 Grupa Sunly pozyskała od mBanku kredyt o wartości 273 mln złotych na realizację projektów z obszaru energii odnawialnej na terenie Polski. Finansowanie zostanie wykorzystane do budowy 58 farm fotowoltaicznych, o łącznej mocy ok. 98 MW. Większość z nich powstanie na południu Polski, w województwach: małopolskim, opolskim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim, ale pojedyncze instalacje planowane są także w innych regionach. Transakcja obejmuje też refinansowanie wcześniejszych inwestycji Sunly w Polsce, w tym budowy farmy „Rzezawa 60”.
Sunly wyróżnia się na tle polskiego rynku energetyki odnawialnej jako firma, która nie tylko kompleksowo zajmuje się projektowaniem oraz budową farm w formule EPC, ale także prowadzi ich obsługę oraz serwisowanie, będąc jednocześnie niezależnym producentem zielonej energii. Dzięki finansowaniu od mBanku możemy realizować kolejne projekty farm fotowoltaicznych, które są istotnym elementem w kształtowaniu bezemisyjnego systemu wytwarzania energii i zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. – mówi Marek Motyl, Country Manager Sunly w Polsce.
Od początku naszej działalności uważamy Polskę za bardzo atrakcyjny rynek. Już dziś to drugi największy rynek OZE w Unii Europejskiej, z dużym potencjałem wzrostu. Według branżowych prognoz w ciągu kolejnych trzech lat moc zainstalowana ma być podwojona, Sunly będzie mieć w tym istotny udział. W najbliższych latach planujemy w Polsce budowę farm fotowoltaicznych i elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 4,6 GW oraz towarzyszących im magazynów energii. Cieszymy się, że pomagają nam w tym polscy partnerzy, tacy jak mBank, którzy dostrzegają potencjał rynku OZE i jego znaczenie dla transformacji energetycznej. – mówi Priit Lepasepp, założyciel i dyrektor generalny Sunly.
Jako mBank jesteśmy mocno zaangażowani w rozwój zielonej energii w Polsce. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy realizować ten cel wraz z partnerami takimi jak Sunly, rozwijającymi regionalną strategię w sektorze energii odnawialnej i wykazującymi się dużymi osiągnięciami zarówno w zakresie rozwoju budowy projektów, jak i pozyskiwania funduszy. – mówi Tomasz Niewola, Head of Structured Finance, mBank.
W roku 2022 Grupa Sunly pozyskała na realizację swoich planów inwestycyjnych ok. 200 mln euro od swoich dotychczasowych inwestorów oraz francuskiego funduszu Mirova. W czerwcu 2023 kolejne 30 mln euro zainwestował Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR).
Sunly systematycznie pozyskuje różne rodzaje kapitału na realizację planów inwestycyjnych. Grupa jest otwarta na pozyskiwanie finansowania od banków oraz profesjonalnych inwestorów dłużnych i kapitałowych oraz funduszy. Sunly nie pozyskuje kapitału od osób prywatnych.
Grupa Sunly inwestuje też w zielone startupy, które rozwijają technologie związane z pozyskiwaniem, magazynowaniem i wykorzystaniem energii odnawialnej. Firma ma już w portfelu 16 innowacyjnych spółek, których poglądy na świat są spójne z wartościami Sunly,