Sektor ubezpieczeniowy przechodzi transformację technologiczną. Jednym z jej elementów jest szeroka adaptacja rozwiązań chmurowych. Według badań Marketsand Markets rynek chmury obliczeniowej dla ubezpieczeń ma osiągnąć wartość 90 miliardów dolarów do 2026 roku.
Rosnąca popularność chmury obliczeniowej w sektorze ubezpieczeniowym
PwC twierdzi, że ubezpieczyciele planują zwiększyć wydatki na chmurę o 90 proc. w ciągu najbliższych 3 lat. Najczęstszym celem inwestycji są główne aplikacje biznesowe w obszarach takich jak zarządzanie polisami, rozpatrywanie roszczeń oraz systemy CRM. Według agencji Novarica aż 9 na 10 firm ubezpieczeniowych wykorzystuje obecnie technologię chmury obliczeniowej w swoich operacjach biznesowych, a 82 proc. zamierza kontynuować inwestycje w te innowacyjne rozwiązania w nadchodzących latach.
To dowodzi, że chmura obliczeniowa stała się niezwykle pożądaną technologią w sektorze ubezpieczeniowym, stanowiąc kluczowy element transformacji cyfrowej i umożliwiając firmom dostosowanie się do dynamicznie zmieniających się wymagań rynkowych oraz efektywną obsługę klientów. – mówi Piotr Zaborowski, Managing Consultant z Polcom.
Wykorzystanie chmury obliczeniowej w sektorze ubezpieczeniowym wpływa również na bezpieczeństwo przetwarzanych danych. Wraz ze znaczącym wzrostem cyberataków oraz nowymi wymogami prawnymi, jak NIS2 czy DORA rośnie także rola outsourcingu usług IT, jako szansy na szybkie nadrobienie długu technologicznego i uzupełnienie niezbędnych kompetencji. Współpraca z dostawcami cloud computing pozwala na wprowadzenie zabezpieczeń na najwyższym możliwym poziomie oraz wypełnienie obowiązków narzucanych na sektor przez regulatorów.
Dane przechowywane w chmurze są zazwyczaj lepiej zabezpieczone niż w tradycyjnych systemach. Dzięki redundancji oraz regularnemu tworzeniu środowisk zapasowych firmy ubezpieczeniowe mogą być pewne, że nawet w przypadku ataku cybernetycznego lub potencjalnej katastrofy naturalnej, ich dane pozostaną bezpieczne i dostępne. – podkreśla Stanisław Borkowski, Dyrektor Pionu Bezpieczeństwa i Jakości z Polcom.
Możliwości chmury obliczeniowej w sektorze ubezpieczeniowym
Dzięki technologiom takim jak big data czy uczenie maszynowe nawet dane nieustrukturyzowane, takie jak dokumenty, wiadomości e-mail, czy pliki graficzne i multimedialne, mogą być łatwo przetwarzane i poddawane zaawansowanej analizie, co umożliwia lepsze wykorzystanie ich potencjału i wyciąganie wartościowych wniosków. . Dzięki temu możliwa staje się dokładniejsza ocena ryzyka oraz szybsza analiza i zarządzanie roszczeniami. To umożliwia ubezpieczycielom bardziej precyzyjne dostosowanie strategii i ofert do potrzeb klientów oraz efektywne reagowanie na zmieniające się warunki rynkowe.
Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja zmieniają oblicza wielu różnych sektorów, w tym także branży ubezpieczeniowej. Dobrym przykładem jest Visual AI, innowacyjna technologia umożliwiająca systemom identyfikację, zrozumienie oraz działanie na obrazach i danych wizualnych, podobnie jak układ wzrokowy człowieka. Visual AI umożliwia analizę treści różnego formatu (zdjęcia, wideo, rozszerzona rzeczywistość), co można z powodzeniem wykorzystać do oceny szkód, wyceny strat oraz ustalania wypłaty polis. Dzięki temu rozwiązaniu czas pracy rzeczoznawców ulega znacznemu skróceniu, przyczyniając się do efektywniejszego i szybszego procesu rozpatrywania spraw. – podkreśla Piotr Zaborowski.
Według Deloitte dla 92 proc. ubezpieczycieli to właśnie agregacja i analiza danych w chmurze jest priorytetem w transformacji technologicznej. Chmura pozwala ubezpieczycielom wykorzystywać duże zbiory danych w celu zapewnienia dokładniejszych prognoz ryzyka podczas wystawiania polis oraz szybszego przetwarzania roszczeń, co zmniejsza liczbę oszustw.
Analiza wielkich zbiorów danych umożliwia także identyfikację trendów zanim jeszcze staną się dostrzegalne dla ludzkiego obserwatora. Pozwala to na szybsze odpowiadanie na rodzące się potrzeby klientów. Co więcej, wysoce zaawansowana analiza danych stoi również u podstaw tworzenia spersonalizowanych ofert marketingowych czy identyfikacji możliwości biznesowych.
Chmura obliczeniowa jest kluczowym elementem transformacji cyfrowej sektora ubezpieczeniowego, umożliwiając ubezpieczycielom efektywną obsługę klientów, wzrost konkurencyjności oraz skuteczną konfrontację z wyzwaniami, takimi jak cyberataki czy nowe regulacje. Dzięki wykorzystaniu tej technologii ubezpieczyciele mają również możliwość optymalizacji procesów operacyjnych oraz zwiększania elastyczności w ciągle zmieniającym się środowisku biznesowym.