Dążenie do neutralności środowiskowej jest niezmiernie ważnym celem polskiej i europejskiej gospodarki, a jednocześnie stanowi nie lada wyzwanie dla przedsiębiorców. Temu zagadnieniu była poświęcona konferencja „Biznes w harmonii z ESG” zorganizowana przez firmę Warimpex we współpracy z Urzędem Miasta Łodzi i CBRE. Eksperci zastanawiali się nad tym, w jaki sposób przedsiębiorcy w Polsce mogą dążyć do realizacji celów ESG, jakie wyzwania stoją przed nimi oraz jak poszczególne branże – z sektora prywatnego i publicznego – mogą się wspierać w drodze do dekarbonizacji.
Uczestnicy konferencji przyznają, że jedną z ważnych metod długofalowego ograniczania śladu środowiskowego każdego przedsiębiorstwa jest zwrócenie uwagi na ślad węglowy budynku, w którym mieści się siedziba firmy. Nie mniej istotne jest także wprowadzenie zrównoważonych rozwiązań i praktyk do biura, w którym na co dzień przebywają pracownicy organizacji.
Zgodnie z Dyrektywą w sprawie Raportowania Zrównoważonego Rozwoju Korporacji (CSRD) od roku 2024 największe firmy oraz wszystkie spółki notowane na rynkach regulowanych UE będą musiały publikować szczegółowe raporty na temat ryzyka społecznego i środowiskowego oraz wpływu swojej działalności na ludzi i środowisko (ESG). Podczas konferencji „Biznes w harmonii z ESG” Anna Jarzębowska, Associate Director w CBRE, zwróciła uwagę, że wymogi raportowania pozafinansowego mają na celu zwiększenie przejrzystości działań firm i mobilizację w dążeniach do zrównoważonego rozwoju.
Pamiętać należy bowiem, że Polska jest sygnatariuszem porozumienia paryskiego zobowiązującego kraje członkowskie UE do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku poprzez znaczącą redukcję emisji gazów cieplarnianych. Narzędziem wspierającym dla traktatu jest nowa taksonomia UE, która wyznacza ramy dla rozwijania zrównoważonych inwestycji biznesowych i ekologicznych działań gospodarczych w całej Unii Europejskiej.
Dekarbonizacja najważniejszym celem środowiskowym
Według Porozumienia Paryskiego jednym z kluczowych celów środowiskowych dla gospodarki europejskiej jest dekarbonizacja. Jak podkreślił Jarosław Witek z CBRE, ma to szczególne znaczenie dla branży budowlanej, ponieważ odpowiada ona za aż 38% światowej emisji gazów cieplarnianych do środowiska.
Nawet jeśli budynek jest nowoczesny i na początku użytkowania spełnia normy środowiskowe, to biorąc pod uwagę fakt, że zobowiązaliśmy się do systematycznego ograniczania śladu węglowego każdej inwestycji, po kilku latach nasza nieruchomość znajdzie się poniżej akceptowalnych progów emisyjności. Aby więc utrzymać się w trendzie uzyskiwania neutralności środowiskowej, właściciele nieruchomości powinni systematycznie monitorować operacyjny ślad węglowy swoich nieruchomości i o ile to okaże się niezbędne — inwestować w rozwiązania zmniejszające zużycie energii, a przez to również emisje gazów cieplarnianych. Kropką nad „i” po ograniczeniu zużycia energii jest pozyskanie pozostałej energii z odnawialnych źródeł. Bezpośrednim beneficjentem takiego działania będą najemcy nieruchomości, których ślad węglowy będzie także automatycznie ograniczany. – zaznaczył Jarosław Witek.
Branża nieruchomości: wspierając najemców w osiąganiu celów ESG
Właśnie z tego powodu jedną z ważnych decyzji, jakie może podjąć firma w dążeniu do neutralności środowiskowej, jest wybór odpowiedniej, zrównoważonej środowiskowo siedziby. Jak podkreślał Jerzy Wójcik z firmy JWA, rynek nieruchomości bardzo się zmienia w ostatnich latach, dostosowując się do zmieniających się przepisów w zakresie ESG i odpowiadając na potrzeby coraz bardziej świadomych środowiskowo najemców.
Dzięki zaawansowanej technologii cyfrowej, doborowi odpowiednich materiałów budowlanych i wykończeniowych, powstaje coraz więcej energooszczędnych, przyjaznych dla użytkowników i neutralnych dla środowiska inwestycji. Ich jakość potwierdzają uznawane na poziomie międzynarodowym certyfikaty zrównoważonego budownictwa, takie jak BREAM czy LEED. „Wdrożenie wymagań certyfikacji to nie tylko zredukowanie emisji dwutlenku węgla, oszczędność zasobów naturalnych, ale także niższe koszty utrzymania budynku. – podsumował Jerzy Wójcik.
Dążymy do tego, aby wszystkie nasze nieruchomości posiadały certyfikat nieruchomości zrównoważonych i spełniały kryteria taksonomii UE. Dotyczy to zarówno nowych obiektów jak i budynków istniejących. W związku z tym mamy jasno określone priorytety w zakresie zrównoważonego rozwoju – są to: efektywność energetyczna, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, redukcja emisji CO2 oraz jakość pomieszczeń (komfort, jakość powietrza itp.) – powiedział Jerzy Krogulec, prezes zarządu Warimpex Polska. Jesteśmy niezmiernie dumni z tego, że nasza najnowsza realizacja – biurowiec przy Mogilskiej 35 w Krakowie – uzyskała niedawno certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. Wierzymy, że tego rodzaju certyfikaty zachęcają świadomych ekologicznie przedsiębiorców do brania pod uwagę naszych budynków w procesie wyboru siedziby firmy. – zaznaczył Jerzy Krogulec.
Rynek nieruchomości komercyjnych proponuje szereg proekologicznych rozwiązań, które mogą wspomóc firmy w osiąganiu celów środowiskowych poprzez wybór odpowiedniej siedziby. Jak podkreślała Ewa Zagórska z dotted space, kluczowe jest, aby już na etapie planowania inwestycji budowlanej zdefiniować dla niej cele ESG. Dzięki temu na późniejszych etapach projektowania i realizacji – przy wykorzystaniu cyfrowych technologii BIM, modelowania 3D czy wreszcie narzędzi typu cyfrowy bliźniak – jesteśmy w stanie cele te zoperacjonalizować przy użyciu optymalnych metod i materiałów.
Na podstawie dostępnych danych, pochodzących od producentów materiałów budowlanych, przy pomocy cyfrowych narzędzi możemy precyzyjnie obliczyć ślad węglowy i zaplanować strategię dekarbonizacji dla nieruchomości. Tym sposobem technologia umożliwia osiąganie wyznaczonych celów i realizację wysokiej jakości budynków i przestrzeni biurowych. To z kolei zapewnia opłacalne rozwiązania właścicielom, lepsze doświadczenia użytkownikom i bardziej zrównoważone podejście w całym cyklu życia nieruchomości. – powiedziała Ewa Zagórska.
Jak zauważyła Małgorzata Niewińska z CBRE, branża nieruchomości ma przedsiębiorcom bardzo dużo do zaoferowania w obszarze ESG. Nie tylko intensywnie skupia się na ograniczaniu śladu środowiskowego (E) budynków, ale także – w odpowiedzi na aktualne potrzeby rynku pracy, z pomocą nowoczesnego designu – stara się na nowo zdefiniować funkcje biura jako przestrzeni skupiającej życie społeczne i wymianę myśli w ramach organizacji. Nowoczesne rozwiązania z zakresu rozplanowania przestrzeni czy wyposażenia wnętrz to propozycje dla najemców, które wspierają komfort pracy oraz dobrostan pracowników (S), a także nowoczesne podejście do ładu korporacyjnego (G) w firmach, które podchodzą do dbałości o zrównoważony rozwój w kompleksowy sposób.
Dekarbonizacja z perspektywy miasta
Również władze miast podejmują różnorodne inicjatywy mające na celu dekarbonizację. Urząd Miasta Łodzi, który był współorganizatorem konferencji „Biznes w harmonii z ESG”, zdecydował o przystąpieniu miasta do „City Climate Mission”. Dzięki tej inicjatywie Łódź jest jednym z niewielu polskich miast, które zobowiązane są do przygotowania kontraktu klimatycznego, a więc planu osiągnięcia neutralności klimatycznej. Miasto ma w planach między innymi budowę dwóch farm fotowoltaicznych, co pozwoli na zmniejszenie emisji CO2 o ok. 110 tys. ton w skali roku.
Jednakże, jak podkreśliła dr Anna Wierzbicka z UMŁ, tego rodzaju inicjatywy administracji publicznej są w stanie zagwarantować neutralność klimatyczną miasta jedynie w ok. 17%. Za znacznie większą część emisji odpowiada biznes, ale także pojedynczy obywatele. W ocenie specjalistki największym wyzwaniem na drodze do systematycznego i zgodnego ze zobowiązaniami paryskimi ograniczania śladu węglowego miasta, jest zbyt niska świadomość społeczna – a zatem i akceptacja – dotycząca tego tematu, szczególnie wśród mniejszych przedsiębiorców.
Jak podkreśliła prof. dr hab. Monika Marcinkowska z Uniwersytetu Łódzkiego, w tym obszarze nie wystarczą regulacje, których ostatnio wiele uchwalono. Niezbędna jest pomoc systemowa, a także liczne projekty edukacyjne realizowane przy współpracy sektora publicznego i prywatnego. Szczególną rolę w tym procesie mają do odegrania banki, które dokonując oceny zdolności kredytowej, będą brać pod uwagę również działania prośrodowiskowe przedsiębiorstw, w tym wdrażanie i realizację strategii ESG. Na ten moment jako ING chcemy być przykładem partnera biznesowego wspierającego naszych klientów w realizacji zielonej transformacji. – podkreślił Krzysztof Skowron z ING Bank Śląski.
Wyzwania środowiskowe stojące przed polskimi przedsiębiorstwami są znaczące, ale dzięki współpracy na różnych poziomach i wykorzystaniu dostępnych narzędzi i inicjatyw, firmy mogą dążyć do realizacji Porozumienia Paryskiego – potrzeba jest tu wielosektorowa współpraca, zrozumienie istotności stawki, o którą walczymy i determinacja wszystkich podmiotów.
Organizatorem konferencji „Biznes w harmonii z ESG” była firma Warimpex, we współpracy z CBRE oraz Urzędem Miasta Łodzi.