Na przełomie lutego i marca 2024 roku Parlament Europejski poparł wprowadzenie europejskiego portfela tożsamości cyfrowej. Czym jest i jakie ułatwienia dla obywateli i obywatelek krajów Unii Europejskiej może przynieść? Komentarz ekspercki autorstwa Pawła Grochowicza, Business Unit Leader PSP and Fintech w Autopay.
Europejski Portfel Tożsamości Cyfrowej jest elementem rozporządzenia eIDAS 2.0, które ma zagwarantować obywatelom UE dostęp do zaufanej tożsamości cyfrowej.
Europejski portfel cyfrowy ułatwi realizację wielu spraw wszystkim obywatelkom i obywatelom krajów członkowskich. Pozwoli on potwierdzić tożsamość online, ale także offline. Znajdzie się w nim nie tylko e-dowód osobisty, ale także — między innymi — elektroniczne prawo jazdy, e-recepty czy dokumenty potwierdzające zdobyte wykształcenie. Dzięki temu uda się ucyfrowić, a co za tym idzie, przyspieszyć wiele procesów, takich jak choćby założenie konta w banku, złożenie wniosku o wydanie aktu urodzenia czy aplikowanie na uczelnie wyższe. Portfela będzie można używać w każdym kraju Unii. Oczywiście będzie to w pełni dobrowolne, a obywatel będzie miał kontrolę nad tym, jakie dane przekazuje.
Warto dodać, że jak każda regulacja niesie za sobą zarówno korzyści jak i wyzwania. Zdecydowanie z poziomu finalnego odbiorcy rozwiązuje wiele problemów życia codziennego, jednak kiedy spojrzymy na rynek, zmiana może okazać się bardzo duża. Dziś forma potwierdzenia tożsamości nie jest ujednolicona na rynku, a dzięki temu rozwinęło się wiele firm z różnymi formami ich potwierdzania. Samych rozwiązań do weryfikacji dokumentu i tzw. żywotności (nagranie twarzy oraz ruchów) jest w Europie co najmniej kilkanaście. Pytanie co się stanie z tymi podmiotami w przyszłości? Autopay jest świadomy tych zmian i już teraz dostosowuje swoje rozwiązania poprzez wdrażanie nowych form weryfikacji.
Skupiając się jednak na finalnym odbiorcy, elektroniczny portfel ułatwi nie tylko załatwianie spraw urzędowych, ale także korzystanie z usług prywatnych np. w trakcie podróży. Skorzystamy z niego np. podczas wynajmu pojazdu czy meldunku w hotelu. Z pomocą cyfrowego portfela możliwe będzie także złożenie darmowego, elektronicznego podpisu kwalifikowanego. To istotne, ponieważ podpis kwalifikowany ma moc prawną podpisu własnoręcznego. Zatem możliwe będzie np. podpisanie umowy online, nawet z podmiotem znajdującym się w innym kraju Unii.