Jeden z dyrektorów spółki SatRev, Michał Hermanowski wziął udział w konsultacjach w ramach prac nad aktualizacją Strategii Rozwoju Przedsiębiorczości Miasta Wrocławia „Przedsiębiorczy Wrocław 2030”, nawiązującej do misji „Wrocław miastem mądrym, pięknym, zasobnym – miastem, które jednoczy i inspiruje”.
W ramach kierunku działań przedstawionych na następne lata Wrocław ma być inteligentnym miastem o gospodarce opartej na wiedzy i mądrości.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Skarbnika Wrocławia Pana Marcina Urbana oraz Dział Wspierania Wrocławskiej Przedsiębiorczości 13 marca 2024 roku. Jego celem było zebranie opinii dotyczących stanu aktualnego, a także zaproponowanie aktywności miasta na rzecz rozwoju przedsiębiorstw w przyszłości.
Podczas spotkania postawiono m.in. pytania: jakie są bariery w rozwoju przedsiębiorstw, jak układa się współpraca z miejskimi instytucjami, gdzie kończą się kompetencje miasta, a gdzie zaczynają państwowe, co działa wyjątkowo dobrze i jakie są pozytywne wzorce. Wnioski i rekomendacje przedsiębiorców, zarówno na poziomie ogólnej polityki miasta, jak i konkretnych projektów znajdą się w strategicznym dokumencie dotyczącym rozwoju przedsiębiorczości.
Z wizji zaprezentowanej w w/w dokumencie wynika, że strategia miasta oraz wszelkie działania, w szczególności o charakterze kreatywnym i innowacyjnym, mają być wspierane przez:
– efektywnie działającą administrację, wykorzystującą e-usługi do zarządzania miastem, w tym sferą gospodarczą,
– praktycznie kształcące i komercjalizujące wiedzę uczelnie,
– sprawnie współpracujące ze sobą oraz z innymi podmiotami instytucje otoczenia biznesu.
Warto zauważyć, że SatRev jest wrocławską firmą kosmiczną, z siedzibą w Sky Tower, która od 2016 roku nieustannie się rozwija w projektowaniu, produkcji i obsłudze nanosatelitów oraz ekspertyzie w analizie danych docenia proaktywną postawę miasta w zakresie wspierania przedsiębiorczości. SatRev wyraża uznanie dla działania miasta, które aktywnie angażuje się w proces wspierania przedsiębiorczości, czego spółka jest przykładem. Ponadto obie strony nieprzerwanie współpracują od kilku lat na rzecz Satelitarnego Wsparcia Kontroli Podatków – dzięki usłudze SmartCity świadczonej przez SatRev przeznaczonej dla nie tylko dla dużych, ale także małych oraz średnich miast i gmin.
Spółka SatRev docenia proaktywny sposób działania miasta, który wykazuje gotowość do słuchania i reagowania na potrzeby lokalnych przedsiębiorców. Poprzez regularne konsultacje i dialog, miasto może lepiej zrozumieć specyficzne wymagania i oczekiwania biznesowe, co pozwala mu dostosować swoje działania i środki wsparcia, aby maksymalnie sprzyjały rozwojowi firm.
“SatRev realizuje usługi audytu kontroli podatku od nieruchomości zarówno w dużych miastach jak i gminach wiejskich. Tylko w czasie 36-miesięcznej współpracy z Miastem Wrocław udało się wskazać ponad 2 tys. nieruchomości do kontroli na obszarze 292 km kwadratowych. Analiza danych satelitarnych wykazały niezgodność podatkową praktycznie w co drugim raporcie. Jak pokazują dane, usługa świadczona przez SatRev skutecznie wspiera pracę wydziałów podatkowych, a ponadto zyskuje coraz szersze zainteresowanie wśród podmiotów publicznych z uwagi na szybki zwrot z inwestycji. – powiedział Prezes SatRev, Grzegorz Zwoliński.
Należy podkreślić, że inicjatywa miasta w zakresie konsultacji z przedsiębiorcami stanowi istotny czynnik przyciągający inwestorów oraz sprzyjający tworzeniu innowacyjnego i konkurencyjnego środowiska biznesowego. Dzięki współpracy z SatRev, miasto może również korzystać z zaawansowanych narzędzi i danych satelitarnych do analizy infrastruktury oraz prognozowania zachodzących zmian z wykorzystaniem technologii satelitarnej, co umożliwia jeszcze bardziej precyzyjne i skuteczne podejmowanie decyzji.
W rezultacie, inwestorzy i przedsiębiorcy mają większą pewność co do stabilności i atrakcyjności lokalnego rynku, co przyczynia się do wzrostu zaufania i zainteresowania inwestycjami. Długofalowe zaangażowanie miasta w konsultacje z przedsiębiorcami oraz partnerstwo z firmami takimi jak SatRev są kluczowe dla budowania dynamicznego i prosperującego ekosystemu biznesowego, który przyciąga nie tylko kapitał, ale także i talenty, sprzyjając równocześnie innowacji i rozwojowi społeczno-gospodarczemu.