Na rynku IT obserwowane są gwałtowne zmiany z uwagi na coraz szersze wykorzystywanie nowych rozwiązań sztucznej inteligencji (SI). SI będzie wkrótce podstawą oferty nowoczesnych firm informatycznych. Transition Technologies MS (TTMS), polska firma informatyczna będąca jednym z liderów nowoczesnego outsourcingu (managed services), planująca debiut na GPW, właśnie zakończyła z sukcesem projekt wdrożenia SI w Takeda Pharma, należącej do jednej z wiodących firm globalnych w sektorze biofarmaceutycznym.
Nowe rozwiązanie, oparte na korporacyjnej wersji nowoczesnego modelu językowego sztucznej inteligencji, opracowanego przez twórców ChatGPT, odpowiedzialne jest za automatyczne zarzadzanie procesami ofertowania od analizy ofert poprzez ekstrakcje kluczowych parametrów po szybka analizę biznesową. System pozwala na znaczne skrócenie i optymalizację procesu ofertowania, ułatwiając pracę zespołom ludzkim. Modele językowe użyte w danym projekcie przystosowane zostały do potrzeb wielkich korporacji, dzięki czemu bezpieczeństwo i efektywność przetwarzania danych były większe niż w ich powszechnie dostępnym odpowiedniku: ChatGPT.
Takeda jest globalną firmą biofarmaceutyczną, wywodzącą się z Japonii i działającą obecnie w 80 krajach świata. Roczne przychody firmy w 2022 roku wyniosły ponad 4 mld jenów. Firma koncentruje swą działalność na lekach stosowanych w terapii schorzeń układu pokarmowego, onkologii, chorobach neurologicznych, terapiach na bazie osocza, a także na transformacji metod leczenia w immunologii, hematologii, zaburzeniach metabolicznych. Wdrożenie dotyczy polskiego oddziału koncernu.
W naturalny sposób nasza oferta dla klientów szybko się zmienia. Zgodnie z nazwą — pozostajemy firmą managed services, oferującą zintegrowane usługi outsourcingowe, ale biznesowo rozwijamy się o wiele szerzej, wdrażając dla naszych klientów pełne usługi rozwojowe oparte na nowoczesnych narzędziach sztucznej inteligencji. W pewien sposób zmieniamy się w kierunku „knowledge services”. – tak o strategii spółki mówi Sebastian Sokołowski, Prezes Zarządu TTMS.
TTMS jest wyspecjalizowaną spółką usługową działającą w ramach grupy informatycznej Transition Technologies. Spółka koncentruje się na nowoczesnych usługach dla światowych korporacji realizowanych szczególnie w modelu managed services. TTMS opiera swoją strategię rozwoju nie tylko na wzroście organicznym, ale także na akwizycjach podmiotów w Europie Zachodniej i Skandynawii. W styczniu 2024 spółka zrealizowała kolejny zakup, nabywając większościowy pakiet udziałów w szwajcarskiej firmie informatycznej Pixel Plus AG z siedzibą w Zurichu. Obecnie trwa proces integracji firmy ze strukturami TTMS.
Świat IT się zmienia i bardzo gwałtownie zmieniają się firmy informatyczne. Kończy się czas prostych usług i zwykłego wynajmu pracowników, na rynku dominować będą firmy oparte o wiedzę i unikatowe zasoby. Jako Grupa TT jesteśmy liderem w Polsce w wykorzystaniu sztucznej inteligencji – pierwsze projekty przemysłowe i dla energetyki realizowaliśmy jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. Teraz widzimy kolejną fazę intensywnej rewolucji technologicznej, gdzie powszechnie dostępne, komercyjne narzędzia SI, będą automatyzować wszystkie procesy biznesowe, maksymalnie eliminując proste czynności wykorzystywane przez człowieka. Można oczekiwać, że minimum 30% stanowisk administracyjnych, sprzedażowych, ale także i prostego testowania czy nawet produkcji oprogramowania, zostaną w pełni zastąpione przez SI. To wielkie wyzwanie dla wszystkich firm, ale także i wielka zmiana na rynku firm informatycznych. Na rynku pozostaną jedynie spółki technologiczne oferujące o wiele bardziej skomplikowane produkty i usługi niż obecnie. – komentuje prof. Konrad Świrski, Prezes Zarządu Transtion Technologies S.A.
Spółki z grupy Transition Technologies skupiają się na ofercie zaawansowanych produktów i usług dla sektorów przemysłowych, medycyny i farmacji, energetyki i gazownictwa oraz bezpieczeństwa. Transition Technologies jest obecne wśród oferentów w najważniejszych projektach, które opierają się o elementy takie jak sztuczna inteligencja, optymalizacja, cyberbezpieczeństwo, cloud, PLM, VR, IoT, robotyzacja czy zaawansowana automatyka.
Sektor IT nigdy nie zasypia i nieustannie się zmienia. I w konsekwencji staje się coraz ważniejszy dla naszego życia. – zgodnie komentują Sokołowski i Świrski.