Państwowy Instytut Geologiczny zdecydował się na strategiczną współpracę z firmą Secfense, specjalizującą się w rozwiązaniach z zakresu bezpieczeństwa informatycznego. Kluczowym elementem tej współpracy jest wdrożenie systemu User Access Security Broker (UASB) w celu zabezpieczenia platformy Outlook Web App (OWA), używanej przez pracowników instytutu. UASB umożliwia integrację wieloskładnikowego uwierzytelniania (MFA), które podnosi ochronę przed nieautoryzowanym dostępem i innymi zagrożeniami cybernetycznymi.
Wprowadzenie UASB do systemu Outlook Web App pozwoliło na znaczące wzmocnienie bezpieczeństwa danych i komunikacji w Państwowym Instytucie Geologicznym. Pracownicy instytutu mogą teraz korzystać z zaawansowanych metod uwierzytelnienia. Dzięki temu rozwiązaniu dostęp do platformy OWA mają tylko zweryfikowani użytkownicy, co zmniejsza ryzyko wycieku danych czy ataków phishingowych.
Wdrożenie systemu UASB jest jednym z elementów realizacji strategii bezpieczeństwa naszej instytucji. Mamy pełną świadomość cyberzagrożeń, widzimy, że wiele organizacji zmaga się dziś ze skutkami cyberataków. Dlatego ochrona systemów, z których na co dzień korzystają nasi pracownicy, jest kluczowa. Priorytetem jest dla nas ochrona danych – pracowników, kontrahentów, instytucji z całego świata, z którymi współpracujemy – ale też zabezpieczenie własności intelektualnej instytutu. Dzięki rozwiązaniom takim jak UASB podnosimy bezpieczeństwo cybernetyczne i jesteśmy lepiej chronieni przed zagrożeniami. Co ważne – dajemy też pracownikom elastyczność i wygodę. Ponieważ samodzielnie mogą wybrać metody uwierzytelniania, nowa, bezpieczniejsza procedura logowania do programu pocztowego nie jest dla nich uciążliwa. – wyjaśnia Grzegorz Suproniuk, kierownik Działu Informatyki w Państwowym Instytucie Geologicznym.
Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB) jest jednym z najstarszych polskich instytutów naukowych o zasięgu ogólnokrajowym. W głównej siedzibie w Warszawie i 7 jednostkach regionalnych (Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Sosnowiec, Szczecin, Wrocław) zatrudnionych jest nieco ponad 900 osób. Każdego roku instytut współpracuje z około 200 krajowymi podmiotami oraz z ośrodkami geologicznymi z kilkudziesięciu krajów świata.
Cyberbezpieczeństwo dotyczy nas wszystkich. Nie tylko wielkich korporacji czy banków, ale także mniejszych firm oraz instytucji państwowych. Warto pamiętać o tym, że cyberprzestępcy mają różne pobudki. Nie zawsze zależy im na wymuszeniu okupu. Często szukają tajemnic handlowych przedsiębiorstw czy dostępu do wrażliwych danych, niepublikowanych dotąd wyników badań czy ekspertyz. Instytucje państwowe przechowują i wymieniają między sobą bardzo wiele takich informacji. Zabezpieczenie dostępu do nich oraz do kanałów komunikacji między pracownikami i podmiotami zewnętrznymi odgrywa kluczową rolę w procesie ochrony zasobów cyfrowych. – podsumowuje Tomasz Kowalski, współzałożyciel i CEO Secfense.