epoint

Warszawa to jedno z trzech najbardziej atrakcyjnych polskich miast do lokowania biur najemców z sektora usług dla biznesu. O miano polskiego lidera stolica walczy z Krakowem, gdzie w sektorze BPO pracuje około 98 000 osób. W Warszawie zatrudnienie w tym sektorze przekracza już jednak 95 000 osób, a dynamika wzrostu jest wyższa niż w stolicy Małopolski i wynosi 13,6% rok do roku, jak we wrześniu 2023 roku podawał Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL).

Autorzy raportu wskazują, że w Polsce ciągle jest duży potencjał wzrostu tego sektora i aby dorównać europejskiej średniej w sektorze zatrudnienie powinno wzrosnąć o 200 000 osób (we wrześniu 2023 roku pracowało w nim ponad 435 000 osób, co oznaczało ponad 8% wzrost rok do roku). Rośnie także ruch na całym warszawskim rynku wynajmu powierzchni biurowych, co w połączeniu z niską podażą nowych powierzchni powoduje spadek poziomu pustostanów, na który wpływ mają także remonty i wyburzenia najstarszych na warszawskim rynku nieruchomości komercyjnych.

Rosnąca atrakcyjność Warszawy wynika z wielkości tego ośrodka miejskiego, doskonałej komunikacji, wykształconej kadry oraz konkurencyjnych kosztów prowadzenia działalności w tym zatrudnienia w porównaniu do największych miast Europy Zachodniej. W Warszawie mieszka ponad 1,8 miliona osób. Jak podają autorzy raportu „Akademickość Polskich Miast”, przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny, Warszawa może poszczycić się także największą liczbą studentów w Polsce wynoszącą około 247 000 osób. Warszawę obsługują dwa międzynarodowe porty lotnicze. Jest to najlepiej skomunikowane miasto w Polsce z bezpośrednim dostępem do autostrady A2, dróg ekspresowych, węzła kolejowego, w tym funkcjonuje dworzec obsługujący największą liczbę pasażerów w Polsce – Warszawa Zachodnia, oraz z dobrze rozwiniętą siecią lokalnych dróg i komunikacją publiczną, co jest szczególnie istotne, ponieważ na terenie całej aglomeracji warszawskiej mieszka około 3,5 miliona osób. Warszawa to także największa liczba dostępnej nowoczesnej powierzchni biurowej, której wolumen aktualnie wynosi około 6,2 miliona mkw. i choć, jak podaje Deloitte, przyrost nowej powierzchni biurowej jest ograniczony, to na koniec 2023 roku w budowie znajdowało się około 300 000 mkw. nowej powierzchni. – mówi Robert Borowicz z firmy CERES Management Services zajmującej się kompleksowym zarządzaniem i wynajmem nieruchomości komercyjnych.

Zauważalny jest trend przebudowy i modernizacji istniejących zasobów powierzchni biurowych, co wiąże się między innymi ze zmianą warunków prawnych w tym zwiększonych wymagań odnośnie efektywności energetycznej budynków, jak również malejącym zasobem gruntów w Warszawie. W związku z niższą podażą nowych powierzchni biurowych zmniejsza się poziom pustostanów w stolicy i jak podaje JLL w 2023 roku współczynnik pustostanów dla Warszawy obniżył się o 1,2 p.p. do poziomu 10,4% na koniec IV kw. Prognozowany jest dalszy jego spadek w 2024 roku. – mówi Robert Borowicz.

Z warszawskiej mapy powierzchni biurowych znikają niektóre budynki, jak na przykład mokotowski Curtis Plaza z pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych poprzedniego wieku, którego rozbiórka jest już zaplanowana, a najemcy przenieśli się do innych lokalizacji w tym do zarządzanego i wynajmowanego przez nas budynku Trinity One na warszawskim Służewcu” – zauważa Robert Borowicz. „Służewiec to dogodna lokalizacja dla firm poszukujących dobrze skomunikowanych, efektywnych kosztowo powierzchni biurowych. W mokotowskich budynkach dostępne są zarówno duże moduły o powierzchni ponad 2 500 mkw. na jednym piętrze, jak również małe powierzchnie dla najemców poszukujących około 200 mkw. To także lokalizacja świetnie wpisująca się w potrzeby firm z sektora BPO i SSC – dobre skomunikowanie z centrum Warszawy, bezpośrednie sąsiedztwo międzynarodowego portu lotniczego oraz dróg ekspresowych prowadzących między innymi do Krakowa, a także rozbudowana oferta hotelowa, handlowa, gastronomiczna i usługowa to jedynie wybrane zalety tej dzielnicy” – wylicza Robert Borowicz.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments