Toyota przeznaczyła dodatkowe 300 milionów dolarów rozwój nowych przełomowych technologii. Fundusz inwestycyjny Toyota Ventures otrzymał środki na drugą edycję programu wsparcia dla najbardziej innowacyjnych startupów na całym świecie. Łączna wartość inwestycji Toyoty w to przedsięwzięcie sięga ponad 800 milionów dolarów.
Latające taksówki i autonomiczne busy w portfolio Toyota Ventures
Toyota Ventures posiada portfele inwestycyjne w Ameryce Północnej, Europie, regionie Azji i Pacyfiku oraz na Bliskim Wschodzie. Siedziba funduszu zlokalizowana jest w regionie Zatoki San Francisco, jednym z najważniejszych centrów innowacji na świecie.
Do najbardziej znanych inwestycji spółki należą takie firmy jak Joby Aviation, producent latających taksówek, czy May Mobility, operator autonomicznych miejskich busów. Nowe fundusze, które Toyota przeznaczyła na jej dalszą działalność, pozwolą wspierać jeszcze więcej innowacyjnych firm z całego świata, które podejmują się trudnych wyzwań w budowaniu lepszej przyszłości dla społeczeństwa i planety.
75 innowacyjnych firm otrzymało wsparcie Toyoty
Od początku działalności w lipcu 2017 roku Toyota Ventures realizuje misję Toyoty poszukiwania technologii przyszłości. Fundusz zainwestował do tej pory w ponad 75 startupów z wielu różnych dziedzin od sztucznej inteligencji i robotyki aż po technologie związane z wodorem i energią odnawialną. Dobrym przykładem jest spółka Ecolectro, rozwijająca innowacyjną technologię bezemisyjnej produkcji wodoru w procesie elektrolizy wody. Firma prowadzi zaawansowane prace nad nową membraną opartą na tanich, łatwo dostępnych surowcach. Projekt ten pozwoli obniżyć koszty produkcji wytwarzanego bezemisyjnie wodoru o 33%. Dzięki temu zielony wodór stanie się najtańszy na rynku i pozwoli odejść od produkcji tego pierwiastka opartej na paliwach kopalnych.
Zespół Toyota Ventures wykazał się głębokim zrozumieniem technicznych aspektów związanych z produkcją zielonego wodoru. Cieszy nas też ich zrozumienie dla wagi problemów, które staramy się rozwiązać. Poziom wsparcia, jakie otrzymaliśmy od Toyota Ventures, wykracza daleko poza aspekty finansowe i technologiczne. Eksperci Toyoty wykazali się unikalnym podejściem i zaangażowaniem w całościowy rozwój naszego biznesu. – powiedział Gabriel G. Rodríguez-Calero, współzałożyciel i prezes firmy Ecolectro.
Dalsze inwestycje w przełomowe technologie
Toyota Ventures prowadzi dwa programy inwestycyjne. Frontier Fund specjalizuje się we wspieraniu startupów rozwijających najnowsze technologie w dziedzinie mobilności, sztucznej inteligencji, robotyki, komputerów kwantowych oraz łączności w chmurze. Wśród dotychczasowych beneficjentów znalazły się takie firmy jak dostawca usług satelitarnych Starfish Space, producent bioczujników Scentian Bio oraz startup Haiqu rozwijający oprogramowanie dla komputerów kwantowych.
Drugim narzędziem wspierania innowacji w portfolio Toyota Ventures jest Climate Fund skoncentrowany na nowych rozwiązaniach dla klimatu i środowiska. Fundusz został uruchomiony w 2021 roku i do dziś zaangażował się w rozwój 18 startupów. Są wśród nich m.in. firma Avalanche Energy specjalizująca się w energii odnawialnej, e-Zinc i AM Batteries pracujące nad technologiami baterii i magazynowania energii, czy też Air Company i Living Carbon, które szukają nowych sposobów usuwania z atmosfery i wykorzystywania dwutlenku węgla.