epoint

CMR Surgical (CMR), globalna firma działająca w branży robotyki chirurgicznej – wprowadza do szpitali w Polsce korzystających obecnie z robota chirurgicznego Versius – aplikację Versius Clinical Insights. Rozwiązanie jest przełomowe – łączy bowiem trzy typy danych: pseudonimizowane dane kliniczne, dane telemetryczne i automatycznie wgrywające się zapisy zabiegów w formie wideo.

Nowa aplikacja, będąca częścią cyfrowego ekosystemu Versius, oferowanego przez CMR Surgical, łączy w sobie trzy źródła danych.

1. Rejestr zawierający ręcznie wprowadzane pseudonimizowane dane kliniczne, takie jak dane demograficzne, historia medyczna i stan zdrowia pacjenta przed, w trakcie i po operacji.

2. Telemetrię, która zbiera dane z operacji wykonywanych przy użyciu robota chirurgicznego Versius, na przykład zakres ruchów wykonywanych przez lekarza w czasie zabiegu.

3. Zapis wideo, czyli nagranie samej operacji.

„Połączenie trzech źródeł danych pozwala zarówno lekarzom, jak i całym zespołom operacyjnym dokładnie analizować swoją pracę. Daje szpitalom możliwość obiektywnego spojrzenia na realizowane zabiegi oraz umożliwia realne podnoszenie efektywności pracy z robotem – wyjaśnia Aleksandra Diyon, Dyrektor Generalna na Europę Wschodnią CMR Surgical.

Połączenie tych trzech źródeł danych ułatwia chirurgom uzyskanie dokładnego wglądu w ich własną historię pracy w czasie rzeczywistym. Wszystkie informacje zbierane są ponadto w jednym miejscu. Co jednak najważniejsze, dzięki danym klinicznym i nagraniom własnych procedur, chirurdzy mogą oceniać i analizować zależności między praktycznym wykorzystaniem robota chirurgicznego Versius a wynikami operacji. To pozwala im – w ciągłym procesie – doskonalić umiejętności w zakresie używania robota Versius.

Lepsza analiza może potencjalnie przełożyć się na lepszą opiekę nad pacjentem. Wynika to z faktu, że dokładniejsza analiza oznacza, że chirurdzy mogą bardziej precyzyjnie dostosowywać program robotyczny do konkretnych grup pacjentów.

Analiza danych z korzyścią dla chirurgów, pacjentów i nauki

Dla chirurgów rozwiązanie Versius Clinical Insights jest także ogromną szansą do dzielenia się wiedzą lub rozwijania badań klinicznych. Dziennik operacji zawierający pseudonimizowane dane kliniczne jest także narzędziem umożliwiającym dokładne pokazanie konkretnego zabiegu i statystyk co można wykorzystać do nauki innych lekarzy, przygotowania opracowań badawczych lub podczas spotkań czy konferencji. Wszystkie informacje umieszczane są w przejrzystym interfejsie, co ułatwia prezentację i wymianę doświadczeń.

Dodatkowo dostępne w systemie dane prezentowane są na specjalnie zaprojektowanej krzywej uczenia, dzięki której można dokładnie analizować postępy nauki, a także – co istotne – porównywać swój sposób pracy z robotem z pracą innych chirurgów. Możliwe jest także generowanie raportów analizujących progresję w uzyskiwaniu operacyjnej biegłości z Versiusem.

Dostęp do analiz oferowany jest na trzech poziomach – chirurgów, zespołów chirurgicznych, ale też szpitali. Versius Clinical Insights jest rozszerzeniem oferowanych klientom wcześniej aplikacji – Versius Connect, dedykowanej lekarzom, i Versius Team, adresowanej do zespołów chirurgicznych oraz szpitali.

Ewaluacja pracy z robotem na poziomie szpitala

Szpitale, dzięki danym zawartym w Versius Clinical Insights, mogą dokładnie śledzić pracę zespołów operacyjnych z podziałem na specjalizacje i wykorzystanie przez nich robotów, a także to, co dzieje się z pacjentami po zabiegach robotycznych. Placówki mają także możliwość eksportu danych na żądanie, dzięki czemu można je zintegrować z istniejącymi procesami raportowania, np. w celu wykazania sposobu realizacji danej procedury w swojej placówce szpitalnej.

W celu wdrożenia Versius Clinical Insights CMR Surgical weszło w partnerstwo z norweską firmą Ledidi. Zajmuje się ona przetwarzaniem danych osobowych i zapewnia ich bezpieczne przetwarzanie, zgodnie ze wszystkimi wymaganymi przepisami o ochronie danych. Dostęp do danych może być modyfikowany w zależności od wymogów prawnych i konkretnych potrzeb jednostek klinicznych.

„Wprowadzając Versius Clinical Insights chcieliśmy dać chirurgom, ich zespołom oraz szpitalom kompleksowe narzędzie do śledzenia i analizy ich pracy. Dzięki temu narzędziu mogą doskonalić swoje umiejętności jeszcze szybciej. Cieszymy się, że Polska jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, w którym wdrażamy to rozwiązanie – dodaje Aleksandra Diyon.

Zespół operujący z wykorzystaniem robota Versius w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku jest pierwszym, który zaczął korzystać już z pełnego zakresu analizy danych oferowanej przez CMR Surgical.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments