epoint

Robert Dąbrowski, prezes Robs Group Logistic, w rozmowie z ISBtech o planach rozwojowych spółki. 

1. Na jakim etapie są wasze poszczególne inwestycje i jak przełożą się to na możliwości operacyjne i generowanie przychodów przez spółkę?

Nasze wieloletnie doświadczenie w branży montażowej pozwoliło nam poznać potrzeby klientów i wyczuć trendy na rynku. Zauważaliśmy bardzo duży potencjał produkcji własnej akcesoriów do regałów wysokiego składowania. To był impuls do rozszerzenia działalności o segment produkcyjny.

Na początku roku podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu inwestycji mającej na celu rozbudowę parku maszynowego o nową linię produkcyjną dedykowaną wytwarzaniu półek siatkowych do składowania palet na regałach. Inwestycja jest realizowana i obejmuje kompletną linię do zgrzewania. Jest ona w trakcie projektowania, docelowo będzie to linia zautomatyzowana.

Dodatkowo usprawniona została obecna linia produkcyjna (prasa, wykrawarka) w celu zwiększenia wolumenu produkcji akcesoriów do regałów. Obecnie postanowiliśmy również rozbudować istniejące moce produkcyjne w zakresie produkcji osłon do słupów i ram regałów magazynowych. Wkrótce mają do nas trafić dwie prasy krawędziowe, co przyspieszy terminy realizacji zleceń i zwiększy potencjał wytwórczy.

Docelowo chcemy mieć wspomnianą zautomatyzowaną linię do produkcji siatek o wydajności do 50 tys. sztuk miesięcznie oraz linię do odbojnic o mocy produkcyjnej do 20 tys. sztuk miesięcznie. Liczymy, że po uruchomieniu wymienione produkty zwiększą skalę przychodów o minimum o 20% rocznie. Wykorzystujemy nowoczesne technologie, materiały i własne rozwiązania projektowe do produkcji elementów. Zapewnia to wysoką jakość i jest odpowiedzią na potrzeby rynku.

Potencjał produkcyjny jest bardzo duży i zamierzamy go maksymalnie wykorzystać. Mamy nadzieję, że wkrótce po zakończeniu prac badawczych i projektowych poinformujemy również o własnych, unikalnych rozwiązaniach technicznych.

2. Ile łącznie przeznaczycie na inwestycje w 2024 r., a ile w 2025 r.?

Biorąc pod uwagę obecną skalę biznesową Spółki, nasze plany inwestycyjne są bardzo ambitne. Szacujemy, że w tym roku wydamy około 3 mln zł. Natomiast ostateczne wartości poznamy po przedstawieniu finalnej oferty przez wykonawcę. Z kolei w 2025 roku poziom inwestycji będzie już znacznie mniejszy.

Plany inwestycyjne na przyszły rok będą dotyczyły budowy zaplecza magazynowego w postaci hali namiotowej. Wynikać to będzie z konieczności składowania zarówno towaru do produkcji (stal) jak i gotowych produktów. Szacujemy, że nakłady na ten cel będą nie większe niż kilkaset tysięcy złotych. Oczywiście zapotrzebowanie na inwestycje, czy to związane z produkcją czy zapewnieniem energii elektrycznej do procesów, jest stale przez nas monitorowane.

Jeśli uznamy, że dodatkowe inwestycje przełożą się na wzrost skali biznesu, marżowość i jego bezpieczeństwo, to plany inwestycyjne mogą ostatecznie ulec rozszerzeniu.

3. Czy obecne i planowane inwestycje zakładają automatyzację i robotyzację procesów? Czy inwestycje wymagają od Was większej digitalizacji posiadanych systemów?

Tak, chcemy posiadać zautomatyzowaną linię do produkcji półek siatkowych wraz z robotami do produkcji odbojnic. Dzięki temu będziemy w stanie zapewnić wysoką jakość produktów, wydajność, terminowość dostaw oraz satysfakcjonującą rentowność na sprzedaży. Zamierzamy się ubiegać o wsparcie na te inwestycje z programów unijnych. Automatyzacja jest niezbędna ponieważ nasza strategia opiera się na szybkiej i kompletnej realizacji zleceń dla klientów.

Integralną częścią tych procesów będzie rozbudowa istniejącej instalacji fotowoltaicznej, w celu zabezpieczenia naszych potrzeb w zakresie zużycia energii elektrycznej. Analizujemy także możliwości sfinansowania magazynu energii. Rozbudowa powinna nastąpić najpóźniej w trzecim kwartale bieżącego roku. Monitorujemy zapotrzebowanie w tym zakresie i w miarę potrzeb będziemy aktualizować nasze plany inwestycyjne.

4. Gdzie trafią wyprodukowane produkty Robs Group Logistic? Do jakich krajów? Macie podpisane długoterminowe umowy czy raczej pojedyncze kontrakty na określoną liczbę sztuk akcesoriów?

Biznesowo jesteśmy już na wielu rynkach europejskich – w tym przede wszystkim na rynkach skandynawskich. Wykorzystujemy nasze kontakty biznesowe i sukcesywnie budujemy pozycję jako producenta i dostawcy. Obsługujemy na bieżąco naszych głównych odbiorców i udrażniamy nowe kanały sprzedaży B2B. Oczywiście równolegle rozwijamy również sprzedaż na rynku krajowym. Już teraz mamy kilkumiesięczny backlog, a poziom zamówień produkowanych elementów stale rośnie.

Jestem przekonany, że ten rok jest przełomowy dla Robs Group Logistic. Obecny miesięczny wolumen zamówień tych akcesoriów sięga już kilka tysięcy sztuk, a popyt wzrasta.

5. Czy w dalszym ciągu będziecie rozwijać usługi montażowe? W jakich kolejnych krajach chcecie zaistnieć?

W tym zakresie nic się nie zmienia to nasz core business. Usługi montażowe stanowią na razie lwią część naszego biznesu. Wraz ze wzrostem przychodów chcemy żeby udział ten był na podobnym poziomie. Natomiast dywersyfikujemy działalność w celu zwiększenia skali oraz marżowości działalności. Jesteśmy obecni już na wielu rynkach zagranicznych, w tym przede wszystkim w Szwecji, gdzie mamy wyrobioną renomę najlepszych specjalistów na tym rynku w obszarze montaży. Pracujemy nad wejściem z usługami na kolejne rynki zbytu, obecnie także jako dostawca akcesoriów do regałów własnej produkcji.

6. Jak minął I kwartał 2024 r. czy będzie on stanowił istotny progres względem analogicznego okresu w 2023 r.?

Inwestorzy śledzący nasze raporty miesięczne mogą wysnuć pewne oczekiwania względem pierwszego kwartału. W okresie tym poczyniliśmy wiele kapitałochłonnych inwestycji, co będzie miało odzwierciedlenie w wynikach. Wszystko to co robimy zaprocentuje już w kolejnych miesiącach. Zależy nam przede wszystkim na budowaniu skali biznesu i wartości wewnętrznej Robs Group Logistic. Wyniki za 2023 r. potwierdzają, że podejmowane decyzje są trafne. Przypomnę tylko, że w całym ubiegłym roku mieliśmy 27,3 mln zł przychodów ze sprzedaży, to oznacza 21% wzrost rok do roku, przy solidnej rentowności. Publikacja najbliższego raportu okresowego za I kwartał tego roku jest przewidziana na połowę maja i wtedy inwestorzy poznają dokładne wyniki i dane.

7. W jakim miejscu będzie Spółka za 2-3 lata? O jakiej skali biznesu myślicie?

Tak jak wspominałem wcześniej sukcesywnie dywersyfikujemy naszą działalność, w tym od dwóch lat o handel i obecnie produkcję. Własna zautomatyzowana produkcja powinna dać efekty dwucyfrowego tempa wzrostu rok do roku. Czyli powinniśmy co najmniej utrzymać tempo wzrostu przychodów, a nawet rozwijać się szybciej. To wszystko przy bezpieczniejszym, bardziej zróżnicowanym modelu biznesowym. Finalnie w okresie 2-3 lat dążymy do podwojenia skali działania Robs Group Logistic.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments