Tylko w 2022 roku Kraków odwiedziło 8,4 miliona turystów. W 2023 roku to było już 9,4 miliona. Serwis Bounce na podstawie wyszukiwań przewiduje, że u samych Brytyjczyków wzrost zainteresowania polskim Miastem Królów wynosi 310,3%.

Nie od dziś wiadomo, że stolica Małopolski jest bardzo popularną destynacją turystyczną. Piękne stare miasto, Wawel i inne liczne atrakcje przyciągają miliony zwiedzających każdego roku. Dane GUS z czerwca 2023 roku pokazują, że w Krakowie mieszka 804 237 osób. To mniej niż jedna dziesiąta zwiedzających każdego roku.

Liczba jest problemem

Choć spora liczba odwiedzających to wielkie zyski, jest to także ogromne wyzwanie. Przepełnione miasto to niebezpieczne tłumy i zakorkowane ulice. W takich miejscach narasta agresja i frustracja, co skutkować może wieloma problemami.

Już w 2021 roku powstała akcja „Czuj się bezpiecznie w Krakowie”, która miała na celu przekazanie praktycznych informacji związanych z bezpieczeństwem, a także uświadamianie turystów, że Kraków jest domem dla osób tu mieszkających, dlatego warto przestrzegać uniwersalnych zasad, m.in. zachowania ciszy nocnej, dbania o porządek, noszenia ubrań w miejscach publicznych czy zakazu spożywania alkoholu w miejscu publicznym. Dwa lata później miasto postanowiło zakazać sprzedaży alkoholu między północą a 5:30.

Kluczem jest natychmiastowe działanie

W celu zadbania o bezpieczeństwo niezwykle zatłoczonych miejsc, niezbędna jest ciągła gotowość służb do działania. Pomaga w tym system dozoru wizyjnego, jednak z uwagi na ilość materiału, łatwo jest operatowi przeoczyć incydent lub zareagować zbyt późno, co może doprowadzić do tragedii.

Jeśli mamy do czynienia z tak dużą ilością danych, najważniejsze jest holistyczne spojrzenie. Jeśli system dozoru obejmuje 200 urządzeń wideo, to spojrzenie na jeden obraz jest jednoznaczne z niepatrzeniem na 199 pozostałych. Odpowiednia analityka wideo potrafi stale monitorować liczbę osób i pojazdów, które pojawiają się na obserwowanym terenie, generując powiadomienie, kiedy wielkość tłumu dochodzi do punktu krytycznego. Pozwala to na tworzenie heatmap, na podstawie których można prognozować ruch. – mówi Konrad Badowski z Axis Comunications.

Im więcej mamy danych, tym dokładniejsze mogą być prognozy. Dzięki nim policja lub straż miejska mogą odpowiednio wysyłać patrole, aby zawsze były w pobliżu sytuacji podwyższonego ryzyka. Skraca to czas interwencji i ułatwia planowanie działań służbom porządkowym. Dodatkowo, automatycznie wysyłane powiadomienia mogą informować o przekroczeniu wytyczonej wirtualnie linii i generować komunikaty głosowe, mogące odstraszyć potencjalnych sprawców dewastacji mienia publicznego lub kierowców wjeżdżających tam, gdzie nie powinni.

Wielofunkcyjne rozwiązania dozoru wizyjnego to przyszłość inteligentnych miast. Przykładowo, dzięki zastosowaniu architektury rozwiązań hybrydowych we włoskim mieście Venaria Reale poprawiono nie tylko bezpieczeństwo publiczne, ale także doświadczenie turystów. Bezpieczne przesyłanie danych do analiz w chmurze i aplikacji zapewnia organizacjom dodatkowe warstwy wglądu, wspierając bezpieczeństwo. – mówi Konrad Badowski.

Bezpieczeństwo funkcjonariuszy

O ile kamery PTZ (pan-tilt-zoom) dysponują świetnym obrazem i ogromnymi możliwościami przybliżenia, o tyle w niebezpiecznych sytuacjach zawsze przydaje się dodatkowe spojrzenie. Do tego idealne są kamery nasobne, które pozwalają z jednej strony zadbać o bezpieczeństwo funkcjonariusza, a z drugiej o zgodność interwencji z prawem.

Strumień wideo przesyłany na żywo do centrali umożliwia także operatorowi na dokładne zbadanie incydentu w czasie rzeczywistym i dostrzeżenie szczegółów, które mogłyby umknąć działającemu pod presją funkcjonariuszowi.

Więcej niż bezpieczeństwo

Analiza danych zebranych poprzez urządzenia dozoru wizyjnego ma możliwość pełnić jednocześnie wiele różnych funkcji. Kamera znajdująca się nad rzeką może alarmować władze o nadmiernych opadach i niebezpiecznym wzroście poziomu wody, podczas gdy te, znajdujące się na ulicach, będą informować o przestrzeganiu zasad bezpiecznego ruchu drogowego czy stosowania się do Stref Czystego Transportu za pomocą np. rozpoznawania tablic rejestracyjnych.

Odpowiednio rozmieszczone kamery są także podstawą do łatwego szacowania emisji dwutlenku węgla lub szybkiego wykrywania pożarów. Choć w skali miasta wydaje się to ogromną inwestycją, należy pamiętać, że są to rozwiązania skalowalne. Nie trzeba od razu instalować tysiąca kamer, można podejść do tego krok po kroku, zaczynając od jednego punktu i dodawania kolejnych w miejscach wymagających szczególnej kontroli. – dodaje Konrad Badowski.

Bezpieczeństwo miast, zwłaszcza tych turystycznych, to spore wyzwanie. Nic nie zastąpi dbających o porządek służb, jednak technologia dozoru wizyjnego połączona z zaawansowaną analizą wideo jest w stanie znacząco ułatwić pracę i poprawić bezpieczeństwo społeczności.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments