epoint

W pierwszym kwartale 2024 zgłoszono aż 15 433 wypadki przy pracy. To o 7,9% więcej niż w tym samym okresie 2023 roku. Czy szkolenia BHP wystarczą, aby utrzymać pracowników przy życiu?

Niektóre zawody są bardziej niebezpieczne od innych, co potwierdzają statystyki GUS-u. Najwyższy wskaźnik wypadkowości notujemy od lat w górnictwie, ale równie wysoki wskaźnik osiągnęły także jednostki odpowiedzialne za infrastrukturę wodną, gospodarowanie ściekami i odpadami.

Niebezpieczeństwo na każdym kroku

Badania pierwszych trzech miesięcy 2024 roku pokazują, że co trzeci wypadek spowodowany był uderzeniem w nieruchomy obiekt, rzadziej uderzeniem w ruchomy obiekt lub kontaktem z ostro zakończonym przedmiotem. Wszystkie te zagrożenia można znaleźć na placach budowy czy w zakładach przemysłowych. Samo poruszanie się pracowników po zakładach pracy wymaga ciągłej uwagi oraz sporej odpowiedzialności. Badania GUS-u wskazują, iż 41,7% wypadków spowodowane było nieprawidłowym zachowaniem pracownika.

O obowiązku noszeniu odzieży ochronnej wie każdy, kto przeszedł obowiązkowe szkolenia BHP, jednak mimo to nadal na placach budów można zauważyć pracowników bez kasków lub odblaskowych kamizelek, które potrafią ratować życie. Są widoczne w trudnych warunkach, wyróżniają się, dzięki czemu operator maszyny potrafi zauważyć pracownika nawet z dużej odległości w dzień lub noc.

Analiza wideo nowym inspektorem

Systemy dozoru wizyjnego możemy coraz częściej spotkać na budowach, zwłaszcza większych obiektów, w halach magazynowych czy zakładach produkcyjnych. Kamery mogą zapewnić materiał dowodowy podczas niefortunnego wypadku, potwierdzając brak winy pracownika, dzięki czemu dostanie on odszkodowanie, a także – zwłaszcza w godzinach nocnych – stanowią dodatkowe zabezpieczenie pozostawionych na placu sprzętów i materiałów, których nie opłaca się zwozić w inne miejsce. Ponadto, analizy wideo i kamery termowizyjne mogą wykrywać poruszające się obiekty, których nie powinno tam być. Jednak to nie wszystko.

Nowoczesna analiza wideo może przynieść szereg innych korzyści jeśli wykorzystamy ją do kontroli aktywności pracowników. Wykrywanie i liczenie osób na zaznaczonym terenie pozwala na ciągłe monitorowanie odpowiedniego zaludnienia miejsc z ograniczeniem wagowym (np. windy), a połączenie z megafonami sieciowymi umożliwia stałą komunikację, zarówno jeśli chodzi o odtwarzanie nagranych wcześniej komunikatów uruchamianych przy zdarzeniach typu wejście na zaznaczony obszar, informowanie o przerwach lub odtwarzanie specjalnych komunikatów przekazywanych na żywo.

Wsparcie w czasie rzeczywistym

Czujniki pożaru i dymu są absolutną podstawą systemu bezpieczeństwa, jednak aby usprawnić zarządzanie ryzykiem w przemysłowych środowiskach pracy, te tradycyjne systemy należy uzupełnić rozwiązaniami zapewniającymi większą świadomość sytuacyjną. Integracja kamer z istniejącymi przemysłowymi systemami sterowania i reagowania dostarcza wsparcie w czasie rzeczywistym. System dozoru wizyjnego zapewnia zasięg o znacznie większej dokładności niż obserwacje osobiste. Niezależnie od tego, czy jest to kamera termowizyjna wykrywająca nieoczekiwaną zmianę temperatury maszyny czy pojazdu, która informuje o wycieku gazu, czy kamera z wbudowaną funkcją analityczną rozpoznającą dym w celu wczesnego zapobiegania pożarom – w każdym z tych przypadków technologia z wyprzedzeniem ostrzeże operatora systemu o zagrożeniu.

Kamery termowizyjne są niezawodne także w wymiarze opieki nad sprzętem. Mierzenie temperatur narzędzi, surowców lub pojazdów odbywa się w trybie 24/7, wystarczy jedynie wycelowanie kamery. Dodatkowo inteligentne analizy umożliwiają korzystanie z szeregu zautomatyzowanych funkcji bezpieczeństwa i pozwalają na ustawienie parametrów tak, aby odpowiadały potrzebom operacji, zmniejszając ryzyko fałszywych alarmów – mówi Jarosław Sapko z Axis Communications.

Bezpośrednie komunikaty dla zwiększenia bezpieczeństwa

Inteligentne rozwiązania wideo są również kluczem do ograniczenia liczby możliwych do uniknięcia wypadków na miejscu. Podłączone kamery, głośniki sieciowe wyposażone w dwukierunkową komunikację oraz funkcje analityczne pozwalają skonfigurować system tak, aby wykrywał niebezpieczne zachowania i bezpośrednio zwracał się do pracowników, aby pomóc im uniknąć niebezpieczeństwa lub zapobiec incydentowi. Jeżeli pracownik wejdzie na teren budowy bez kasku, komunikat od razu pojawi się u operatora, a jeśli jest podłączony megafon sieciowy, może to uruchomić odpowiednie ostrzeżenie.

W Axis cały czas pracujemy nad poprawą bezpieczeństwa. Nowością jest analiza dźwięku, która pozwala odróżnić wrzask od krzyku, a także rozpoznać zestresowany głos. Wierzymy, że będzie to przydatne narzędzie zwłaszcza podczas prac wykończeniowych w zamkniętych przestrzeniach. Nierzadko na tym etapie inwestycji widoczność jest ograniczona, a osoba przebywająca w innym pokoju może nie usłyszeć krzyku, choćby przez odgłosy własnej pracy – dopowiada Jarosław Sapko.

Oprócz identyfikowania niebezpiecznych praktyk w czasie rzeczywistym lub unikania wypadków w najbliższej przyszłości, rozwiązania dozoru wizyjnego mogą również zapewniać informacje umożliwiające ulepszenie polityk bezpieczeństwa i uniknięcie problemów w przyszłości. Pracodawcy i osoby zarządzające pracownikami mogą szczegółowo przeglądać i analizować wypadki w miejscu pracy, urazy i sytuacje potencjalnie niebezpieczne, korzystając z nagranych materiałów (lub transmisji na żywo), aby zrozumieć ich pierwotne przyczyny i opracować instrukcje, które poprawią bezpieczeństwo. Dodatkowe korzyści wynikające z podjęcia tych środków ostrożności obejmują mniej roszczeń, mniejszą odpowiedzialność i uniknięcie niepotrzebnych przestojów spowodowanych wypadkami i wynikającymi z nich dochodzeniami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments