Dobrze wykorzystane oprogramowanie potrafi nie tylko usprawnić procesy biznesowe w firmie, ale też poprawić komunikację czy zaoszczędzić sporo godzin pracy w magazynie. Przekonali się o tym pracownicy Phillips Europe, polskiego oddziału globalnego przedsiębiorstwa Phillips Industries, czołowego producenta elektrycznych i pneumatycznych złączy do samochodów ciężarowych. Organizacja wcześniej korzystała z dwóch odrębnych systemów informatycznych – jeden funkcjonował w obszarze księgowości, drugi w produkcji. Żeby zintegrować oba te ważne segmenty i zwiększyć efektywność, Phillips wdrożył system Comarch ERP XL.
Phillips Europe miał trudności w precyzyjnym określeniu i rozdzieleniu struktury kosztów produktów na poszczególne elementy, takie jak m.in. surowce, robocizna, odpady, kooperacja czy koszty wydziałowe. Produkty firmy są bardzo złożone i zawierają wiele półproduktów, więc wyszczególnienie ich pod kątem kosztów nie należało do najłatwiejszych zadań. Niemniej było to kluczowe pod kątem precyzyjnego i szybszego przygotowywania wycen do ofert dla klientów.
Comarch ERP XL nie tylko rozwiązał ten problem, ale też znacznie przyspieszył cały proces. Czas przygotowywania wycen wyrobów w przedsiębiorstwie skrócił się o 75%.
Dzięki nowemu systemowi koledzy z Działu Kalkulacji Kosztów są w stanie szybciej przygotowywać wyceny wyrobów gotowych, a to z kolei ułatwia pracę kolegów z Działu Sprzedaży, bo są oni w stanie szybciej odpowiadać na zapytania klientów – ocenia Damian Szczepański, dyrektor finansowy w Phlillips Europe.
Kolejny cel: magazyn
To jednak nie koniec udogodnień i benefitów, które oprogramowanie przyniosło firmie. Kluczową rolę odegrał program Comarch WMS, zintegrowany z Comarch ERP XL, odpowiedzialny za koordynowanie prac i zleceń magazynowych. Przed wprowadzeniem tego rozwiązania w Phillips brakowało bieżących informacji o postępie produkcji, dane wprowadzano raz w trakcie zmiany i zapisywano w arkuszach Excel. Magazyn operował na podstawie papierowych dyspozycji, więc trudno było zarządzać zapotrzebowaniem na materiały i samym punktem składowania. Comarch WMS wprowadził lepszą kontrolę nad procesem produkcji i usprawnił komunikację z magazynem, co wprowadziło większą przejrzystość i przewidywalność.
Dziś możemy lepiej zarządzać procesem produkcji i dokładnie wiemy, na jakim etapie jesteśmy – ocenia Michał Oswald, dyrektor produkcji w Phillips Europe.
Teraz firma owoce tego wdrożenia zbiera w liczbach. Wyeliminowanie wstecznego wprowadzania danych pozwala jej zaoszczędzić nawet 520 godzin rocznie. Lepsze monitorowanie produkcji przekłada się z kolei na redukcję kosztów, mniej opóźnień oraz skrócenie przetwarzania zamówień o ponad 20%.
Fundamentalne znaczenie systemu ERP
Jak przyznają pracownicy, wykorzystanie Comarch ERP XL zmieniło działanie przedsiębiorstwa o 180 stopni.
Wdrożenie systemu ERP miało fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania naszego biznesu. Przede wszystkim znacznie usprawniło zarządzanie firmą. Wszystkie informacje dotyczące tego, w jaki sposób firma funkcjonuje w całości, od obszaru magazynu, przez obszar produkcji, zakupów, sprzedaży, obsługi posprzedażowej, są zgromadzone w jednym miejscu. Jest to niesamowite ułatwienie. W relacjach z partnerami biznesowymi fakt, że mamy system ERP, znacząco podnosi naszą wiarygodność i stanowi przewagę konkurencyjną – ocenia Julita Mazurkiewicz, prezes zarządu firmy.
Pracownicy nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania bez systemu ERP. I mam tutaj na myśli pracowników na wszystkich szczeblach: od pracowników produkcji po zarząd – podsumowuje Julita Mazurkiewicz.