Saxo Bank, platforma inwestycyjna z duńską licencją bankową, w ciągu ostatnich 12 miesięcy osiągnął ponad dwukrotny wzrost liczby klientów w Polsce. Firma kładzie nacisk na różnorodność produktów inwestycyjnych jako kluczowy czynnik swojego rozwoju w regionie. Prezentuje także trendy panujące wśród polskich inwestorów korzystających z platformy w pierwszym półroczu 2024 r.
Od początku 2024 roku Saxo Bank wprowadził znaczące zmiany w swojej ofercie. W styczniu platforma inwestycyjna podjęła istotne kroki w kierunku zwiększenia dostępności produktów dla polskich inwestorów, obniżając prowizje. Zmiany te objęły między innymi akcje amerykańskie i krajowe, a także inne produkty, takie jak ETP (Exchange Traded Products – produkty notowane na giełdzie), opcje notowane na giełdzie oraz kontrakty terminowe. W maju Saxo Bank dokonał kolejnej istotnej zmiany, wydłużając godziny handlu na giełdach amerykańskich i dając tym samym inwestorom możliwość reagowania na wiadomości wpływające na rynki, nawet poza oficjalnymi godzinami handlu na giełdach w USA. W miesiącu wprowadzenia usługi prawie 1 na 6 transakcji dokonywanych za pośrednictwem platformy odbywała się właśnie w tych dodatkowych przedziałach czasu.
Polska staje się coraz istotniejszym rynkiem dla Saxo Banku. Kontynuujemy tu swój rozwój, od wielu lat stawiając na stabilne fundamenty – dywersyfikację oferty w oparciu o różne klasy aktywów z wielu rynków oraz współpracę z różnymi podmiotami, zarówno klientami indywidualnymi i instytucjonalnymi – mówi Marcin Ciechoński odpowiedzialny za ofertę Saxo w Polsce. – Znaczące zwiększenie liczby klientów korzystających z platformy pokazuje nam, że Polacy coraz śmielej inwestują za granicą. Dawanie im takiej możliwości to nasz główny cel, zgodny z filozofią firmy – dodał Marcin Ciechoński.
Jak inwestują Polacy na rynkach międzynarodowych?
W pierwszych sześciu miesiącach 2024 roku polscy inwestorzy korzystający z platformy Saxo stawiali przede wszystkim na długofalowe podejście do budowania swojego portfela inwestycyjnego, najchętniej lokując środki w akcjach. Ponad połowa z nich posiadała w swoim portfelu tę klasę aktywów. Największą popularnością w tym kontekście cieszyli się technologiczni giganci zza oceanu na czele z gwiazdą AI, czyli NVIDIĄ, za którą uplasowały się Intel, Apple oraz Microsoft. W czołowej dziesiątce najpopularniejszych akcji znalazły się również m.in. AMD, Tesla czy Palantir. Wśród rodzimych spółek najczęściej wybierany był Orlen. Już co piąty polski inwestor korzystający z platformy lokuje swoje środki w ETP-y, do których należą między innymi ETF-y. Pokazuje to spore zainteresowanie prostym sposobem na dywersyfikację portfela za pomocą tej kategorii instrumentów. W kontekście dywersyfikacji warto jednak podkreślić, że większość inwestorów nadal koncentruje się na jednej lub dwóch klasach aktywów. Wśród produktów inwestycyjnych przeznaczonych dla traderów największą popularnością cieszyły się CFD, które przyciągnęły 10% użytkowników oraz rynek walutowy (6%).
Kierunki oraz branże
Nie jest zaskoczeniem, że pod względem geograficznym polscy inwestorzy korzystający z platformy Saxo preferują inwestycje związane z rynkiem amerykańskim. 6 na 10 ma w swoim portfelu akcje lub ETF-y obejmujące spółki z USA. Jest to najwyższy odsetek, jaki platforma odnotowała w ostatnich latach. Poza USA ich zainteresowanie koncentruje się głównie na stabilnych gospodarkach europejskich, takich jak Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i Francja. Te rynki są jednak wciąż traktowane przez polskich inwestorów jako mniej popularne w porównaniu z amerykańskim „wielkim bratem”, mimo obiecujących perspektyw kreślonych przez ekspertów. Jak analizuje w swojej prognozie na III kwartał w kontekście rynku akcji Peter Garnry, dyrektor ds. strategii rynków akcji, Saxo Bank:
Naszym zdaniem warto postawić na Europę, ponieważ uważamy, że europejskie akcje będą wyceniane wyżej w stosunku do innych rynków po obniżce stóp procentowych przez EBC w czerwcu i odbiciu wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale. Pozostajemy negatywnie nastawieni do rynków wschodzących, dopóki nie zobaczymy konkretnych dowodów na to, że Chiny przeprowadzają niezbędne reformy rynkowe, aby przywrócić zaufanie do swojego rynku akcji.
Wśród najpopularniejszych branż, w których lokowane są środki polskich inwestorów korzystających z platformy królują producenci oprogramowania oraz sektor chipów i półprzewodników. Zainteresowaniem cieszą się też firmy farmaceutyczne, produkcja przemysłowa i sektor wydobywczy. Warto zwrócić uwagę, że w swojej prognozie na III kwartał Peter Garnry podkreśla, że pewne koszyki tematyczne akcji wykazują oznaki krótkoterminowej bańki, ponieważ w ciągu ostatniego roku wzrosły o ponad 50%, dwukrotnie więcej niż MSCI World. Tematy te obejmują między innymi sztuczną inteligencję i półprzewodniki, czyli branże popularne wśród polskich inwestorów. Ekspert dostrzega także pozytywne perspektywy dla sektora energetycznego, opieki zdrowotnej, sektora finansów i technologii informatycznych, a negatywne dla przemysłu, dóbr konsumenckich, usług użyteczności publicznej i nieruchomości.