epoint

Szymon Bartkowiak, prezes Transition Technologies PSC w komentarzu ekspercki dla ISBtech o aktualnej sytuacji i perspektywach rynku IT.

Potencjalne nowe rynki

TT PSC działa na rynku globalnym, z mocnym zakorzenieniem w Unii Europejskiej. Współpracujemy z firmami z Europy Zachodniej i coraz śmielej wspieramy przedsiębiorstwa z Europy Wschodniej, Ameryki Północnej, Azji oraz innych regionów.

Analizujemy perspektywy rozwoju na rynkach bliskowschodnich, takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia Saudyjska oraz Turcja. Widzimy tam duży potencjał wzrostu, ale także pewne bariery wejścia, tj. biznes oparty bardziej na relacjach niż specyfice danego rozwiązania czy chociażby to, że współpraca z lokalnymi klientami i partnerami oznacza konieczność współpracy z różnymi narodowościami, a nie stricte z przedstawicielami świata arabskiego. Jako globalna firma mamy duże doświadczenia na wielu rynkach i umiemy na nich skutecznie działać.

Perspektywiczne sektory

Koncentrujemy się na wsparciu firm przemysłowych w różnych obszarach, szczególnie tych przechodzących transformację cyfrową. Wspieramy przede wszystkim działy inżynieryjne i konstrukcyjne, pomagamy tworzyć nowoczesne produkty oraz integrujemy zaawansowane technologie w procesach produkcyjnych. Coraz większy nacisk kładziemy na elementy oprogramowania w produktach, co jest kluczowe dla transformacji cyfrowej.

Współpracujemy też z firmami sektora produkcji oprogramowania, którym pomagamy w dostosowywaniu się do zmieniających trendów rynkowych, takich jak chmura, SaaS i AI. Widząc znaczące inwestycje zarówno w UE, jak i na Bliskim Wschodzie, dostrzegamy również duże perspektywy wzrostu w sektorze Aerospace & Defense.

Rok 2024 dla firm IT w Polsce i globalnie

Rok 2024 przynosi liczne wyzwania i zmiany dla firm IT, zarówno w Polsce, jak i globalnie. Widzimy, że firmy weryfikują modele biznesowe, koncentrując się na głównym biznesie oraz rozszerzaniu współprac z dotychczasowymi partnerami.

Obserwujemy wzrost zapotrzebowania na rozwiązania w obszarze zarządzania danymi produktowymi, inżynieryjnymi oraz produkcyjnymi, a coraz bardziej poszukiwane stają się usługi konsultingowe wspierające integrację kompleksowych środowisk IT. Zwiększa się również zainteresowanie wdrożeniami sztucznej inteligencji w konkretnych zastosowaniach przemysłowych.

W firmach produkujących coraz większego znaczenia nabiera programowanie DevOps, wspierając optymalizację procesów oraz poprawę efektywności operacyjnej.

Rozwój organiczny i akwizycje

Z rozbudowanym zapleczem technologicznym i elastycznym podejściem do integracji systemów, skupiamy się na rozwoju organicznym.

Nie wykluczamy jednak akwizycji, zwłaszcza małych firm z wyraźną specjalizacją w Inżynierii Produktu/PLM lub Cyfrowej Produkcji, które mają relacje z PTC, naszym kluczowym partnerem technologicznym. Potencjał dalszego zdobywania udziałów rynkowych widzimy zwłaszcza na rynku europejskim, gdzie jesteśmy silnie obecni.

Wyzwania i szanse sektora IT

Oczywiście jedną z największych szans w sektorze IT jest stale rosnące zainteresowanie sztuczną inteligencją i gotowość firm do inwestycji w ten obszar. Dla nas to szansa na rozwinięcie usług konsultingowych związanych z AI oraz na zintegrowanie technologii cyfrowych we wszystkich aspektach biznesu.

Sytuacja na rynku rekrutacji specjalistów IT – niższe widełki płacowe, mniej ofert pracy i zwolnienia, to zagrożenie, ale i szansa na zwiększenie dostępności specjalistów na rynku i wzrost konkurencyjności stabilnych pracodawców.

Wyzwaniem dla firm IT jest podejście ich klientów, którzy raczej myślą o optymalizacji niż rozwoju oprogramowania. Jednak to jednocześnie szansa dla tych firm, które oferują możliwości optymalizacji i integracji środowiska pracy oraz środowisk chmurowych.

Trendy w technologiach

Obecnie dominują sztuczna inteligencja, technologie zrównoważone oraz technologie efektywnego zarządzania i automatyzacji procesów IT (DevOps). AI staje się kluczowa dla automatyzacji procesów, optymalizacji działalności oraz tworzenia inteligentnych rozwiązań, które poprawiają efektywność, redukują koszty i zwiększają innowacyjność. Technologie zrównoważone stają się coraz ważniejsze z powodu rosnącego znaczenia kwestii CSR/ESG w procesach ofertowych (unijna dyrektywa CSRD).

Natomiast umiejętności DevOps pozwalają firmom na lepszą wydajność, szybsze dostarczanie produktów i usług oraz lepsze zarządzanie zmianami, co jest kluczowe dla utrzymania konkurencyjności i odporności na zmiany rynkowe. Warto wspomnieć o znaczeniu umiejętności consultingowych, ponieważ firmy potrzebują ekspertów, którzy potrafią dostosować strategie do szybkich zmian technologicznych i biznesowych.

Perspektywy dla drugiej połowy roku dla firm IT

Dla firm IT druga połowa roku przyniesie kontynuację istniejących trendów. Kluczowe będą integracja technologii cyfrowych w strategiach klientów oraz operacjach biznesowych, ze szczególnym naciskiem na konkretne rezultaty cyfryzacji, nie tylko eksperymentalne projekty. W tym kontekście, testowanie technologii będzie odgrywać ważną rolę i będzie ściśle związane z przypadkami biznesowymi.

Zapotrzebowanie na specjalistów od integracji systemów pozostanie wysokie. Firmy IT będą musiały szybko reagować na zmieniające się warunki rynkowe, zapewniając stabilność operacyjną i rozwój kompetencji pracowników.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments