epoint

Generatywna sztuczna inteligencja rewolucjonizuje wydatki na technologie. W obliczu dynamicznie zmieniającego się krajobrazu technologicznego GenAI staje się kluczowym czynnikiem napędzającym rozwój rynku chmurowego. Najnowsza prognoza Gartner dotycząca światowych wydatków na technologie informatyczne przynosi zaskakującą korektę w górę – wydatki na systemy centrów danych mają wzrosnąć o 24,1% w 2024 roku.

To ponad dwukrotnie więcej niż przewidywany wcześniej wzrost na poziomie 10% i sześciokrotnie więcej niż rzeczywisty wzrost o 4% zanotowany w ubiegłym roku.

Według analityków Gartner to właśnie środowiska przystosowane do obsługi sztucznej inteligencji są odpowiedzialne za znaczną część tego wzrostu. Generatywna AI, zwłaszcza w postaci dużych modeli językowych, staje się coraz bardziej zaawansowana i wymagająca pod względem zasobów serwerowych. Gartner podkreśla, że kolejne generacje tych modeli mogą kosztować nawet 1 miliard USD każdy, co dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na infrastrukturę chmurową.

Przykład z rynku pokazuje, że aby utrzymać konkurencyjność, dostawcy oprogramowania będą musieli wprowadzić funkcje generatywnej AI do swoich produktów najpóźniej do końca 2025 roku. Gartner przewiduje, że dopóki wykorzystanie AI będzie obejmować nie tylko szkolenie, ale także wnioskowanie – czyli zastosowanie wyszkolonych modeli do prognozowania i podejmowania decyzji na podstawie nowych danych – popyt na zasoby chmurowe pozostanie na wysokim poziomie – mówi Alexander Ludyga, dyrektor Działu Rozwoju Architektury w Polcom.

Sztuczna inteligencja, a w szczególności jej generatywne zastosowania, staje się głównym motorem napędowym wzrostu na rynku chmury obliczeniowej. Gartner prognozuje, że wpływ AI na zwiększenie wydatków na technologie informatyczne utrzyma się przez wiele lat, rewolucjonizując sposób, w jaki firmy korzystają z nowoczesnych technologii w codziennej działalności.

AI i chmura obliczeniowa tworzą swoistą symbiozę, w której obie technologie wzajemnie się wzmacniają i napędzają swój rozwój. Chmura zapewnia niezbędną infrastrukturę i skalowalność, która pozwala na trenowanie i wdrażanie zaawansowanych modeli sztucznej inteligencji na masową skalę. Z kolei AI optymalizuje operacje chmurowe, automatyzując zarządzanie zasobami, analizę danych oraz podejmowanie decyzji. Dzięki chmurze sztuczna inteligencja staje się bardziej dostępna dla przedsiębiorstw, które nie muszą inwestować w kosztowną infrastrukturę, aby korzystać z jej możliwości. Ta synergiczna współpraca technologii AI i chmury obliczeniowej stwarza nowe możliwości innowacji i przyspiesza tempo transformacji cyfrowej, co w konsekwencji prowadzi do jeszcze większego popytu na zaawansowane rozwiązania chmurowe – podkreśla Ludyga.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments