epoint

Firma inżynierii kosmicznej, Sener Polska, pozyskała, w ramach konsorcjum kierowanego przez Airbus Defence and Space, kontrakt na dostarczenie prototypu urządzenia Mass Trim Mechanism (MTM). W pierwszej kolejności zostanie przygotowany breadboard, tzn. pierwsza wersja mechanizmu wykonana w sposób reprezentacyjny, nie uwzględniając szczegółowych wymagań co do, np. czystości wykorzystanych stopów. Docelowo rolą MTM będzie wyważenie środka ciężkości satelity, którego część będzie stanowił.

Next Generation Gravity Mission (NGGM) to europejska część misji Mass Change and  Geophysics International Constellation (MAGIC), realizowanej we współpracy przez Europejską Agencję Kosmiczną i NASA. W jej ramach obydwa podmioty dostarczą po dwa satelity, które będą prowadziły obserwacje Ziemi.

Połączone wyniki ich badań mają dostarczyć naukowcom informacji na temat zmian w polu grawitacyjnym Ziemi i docelowo wspierać lepsze zarządzanie zasobami wodnymi. Misja stanowi część europejskiego programu Future EO. Obecnie znajduje się w fazie B1, co oznacza, że zostały określone jej  główne założenia i wymagania, a dwa konsorcja ubiegają się o rolę jej głównego integratora. Data startu misji nie jest jeszcze znana.

Sener to prywatna grupa inżynieryjno-technologiczna, założona w 1956 roku, której celem jest globalna redukcja ograniczeń technologicznych poprzez pomaganie klientom w opracowywaniu innowacyjnych i skutecznych rozwiązań. Firma przywiązuje przy tym szczególną wagę do wartości takich jak innowacyjność, doskonałość, zaangażowanie, pasja i praca zespołowa. Sener zatrudnia około 4000 specjalistów na pięciu kontynentach. Jej centra produkcyjne znajdują w Hiszpanii: Katalonii, Madrycie i Kraju Basków, gdzie opracowywane są własne produkty technologiczne.

Firma jest liderem w obszarach lotnictwa i obronności, dostarczając zaawansowane systemy elektromechaniczne, nawigacyjne, komunikacyjne i optyczne. Uczestniczy również w kluczowych programach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i NASA, a także w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO). W obszarze obronności Sener zajmuje czołową pozycję w zakresie systemów uruchamiania i sterowania pociskami rakietowymi, systemów naprowadzania, nawigacji i sterowania, komunikacji, optyki, systemów kontroli ruchu lotniczego (ATC) oraz systemów awioniki. Firma jest również aktywnym uczestnikiem konsorcjum SATNUS, które przewodzi zdalnym operatorom w Hiszpanii w ramach programu FCAS, oraz w konsorcjum SMS.

Sener rozpoczął swoją działalność na polskim rynku w 2006 roku, a obecnie specjalizuje się wyłącznie w projektach sektora kosmicznego. Działalność w Polsce opiera się na dwóch grupach produktów: mechanizmach do zastosowań kosmicznych, obejmujących mechanizmy przytrzymująco-rozkładające, pozycjonujące oraz do zastosowań specjalnych, a także naziemne urządzenia wspomagające (MGSE) niezbędne w transporcie i montażu satelitów oraz statków kosmicznych.

Polscy inżynierowie odpowiadają za projektowanie, budowę, testy oraz montaż urządzeń dla misji największych, międzynarodowych organizacji kosmicznych: ESA, NASA, ESO oraz integratorów, m.in. Airbus oraz OHB. Firma bierze udział w kluczowych misjach naukowych, takich jak: JUICE, Euclid, Athena, PROBA-3, e.Deorbit, ExoMars, ELT oraz przedsięwzięciach komercyjnych, jak IBDM.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments