AROBS Polska wraz z rumuńskim AROBS Engineering opracują dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) jednostkę kontrolną do zarządzania precyzyjnymi operacjami na orbicie. Jej zadaniem będzie wspieranie misji usuwania kosmicznych śmieci czy serwisowania satelitów. Projekt realizowany jest w ramach inicjatywy COSMIC w programie Bezpieczeństwa Kosmicznego ESA.
Inicjatywa ma na celu opracowanie elastycznej i skalowalnej jednostki kontrolnej do obsługi precyzyjnych operacji na niskiej orbicie okołoziemskiej. Ma ona umożliwić bardziej efektywne przeprowadzanie operacji, takich jak rendezvous, przechwytywanie czy serwisowanie satelitów. Do realizacji projektu Europejska Agencja Kosmiczna wybrała dwa podmioty Grupy AROBS: AROBS Polska oraz AROBS Engineering z Rumunii.
W projekcie CRIMSON (Close Proximity Operations Control Unit Development and Qualification) firmy będą miały za zadanie przygotować rozwiązania dla przyszłych misji dotyczących Aktywnego Usuwania Odpadów Kosmicznych (ADR) oraz Serwisowania na Orbicie (IOS). W tym celu zostanie opracowana jednostka sterująca, która będzie współpracować z czujnikami i kamerami oraz posiadać wystarczającą moc obliczeniową i zasób pamięci, aby realizować różnorodne kluczowe funkcje przetwarzania danych o wysokiej przepustowości. Wśród nich znajdą się: przetwarzanie obrazów, nawigacja oraz sterowanie elementami robotycznymi, jak również wsparcie takich funkcji, jak np. kompresja obrazów.
Jestem dumny, że nasze rumuńskie i polskie zespoły inżynieryjne otrzymały możliwość uczestnictwa w projekcie CRIMSON, finansowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną. Projekt ten idealnie wpisuje się w naszą wizję w Grupie AROBS – pionierskie osiągnięcia, które przyczyniają się do czystszego i bezpieczniejszego środowiska kosmicznego. Z niecierpliwością czekam, aż nasze zespoły będą wprowadzać innowacje i odnosić sukcesy w tym przedsięwzięciu – mówi Voicu Oprean, CEO of AROBS Group.
CRIMSON będzie nowoczesną i elastyczną jednostką kontrolną, która będzie odpowiadać za zarządzanie precyzyjnymi operacjami w bliskiej odległości od satelitów i innych obiektów kosmicznych na niskiej orbicie okołoziemskiej. Przewiduje się, że kontroler będzie podstawową jednostką zapewniającą niezbędne funkcje monitorowania i sterowania podczas precyzyjnych manewrów zbliżania i przechwytywania. Rozwój jednostki zakłada także zapewnienie skalowalności oraz modularności, co pozwoli na jej łatwą adaptację do różnych przyszłych misji bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów inżynieryjnych i kwalifikacyjnych.
Wybór naszej grupy jest rezultatem długoterminowej strategii rozwoju wysoce niezawodnych i innowacyjnych rozwiązań. Zgodnie z naszą wizją bierzemy udział w projektach wspierających zrównoważony rozwój biznesu kosmicznego, a czysta przestrzeń kosmiczna jest właśnie jednym z tych elementów. Projekt CRIMSON pozwoli nam wspierać projekty mające na celu aktywne usuwanie śmieci kosmicznych czy serwisowanie satelitów na orbicie. Dzięki doskonałej współpracy w Grupie AROBS będziemy mogli tworzyć samodzielne produkty i zapewniać interoperacyjność pomiędzy różnymi technologiami – zaznacza Michał Szwajewski, prezes AROBS Polska.
Grupa AROBS, dzięki swojemu biuru inżynieryjnemu w Rumunii, posiada ponad 12-letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania aplikacyjnego i platformowego dla różnych systemów i ładunków dla sektora kosmicznego. W ramach tego projektu zespół wykorzysta swoje doświadczenie w przetwarzaniu obrazów i nawigacji opartej na obrazach, implementując i testując zestaw demonstracyjnych algorytmów przetwarzania obrazów, które będą pobierać i przetwarzać obrazy w czasie rzeczywistym z emulowanych źródeł WAC (Wide Angle Camera – szerokokątna kamera) i NAC (Narrow Angle Camera – wąskokątna kamera). Algorytmy te będą generować wyniki matematyczne i dostarczać dane do demonstracyjnego modułu oprogramowania GNC (Guidance, Navigation and Control) dedykowanego naprowadzaniu, nawigacji i kontroli.
Projekt ten stanowi znaczący krok naprzód w naszych możliwościach w sektorze aerospace, ponieważ jest to nasze pierwsze rozwiązanie HW&SW dla autonomicznych systemów nawigacji wielosensorowej opartej na obrazach dla nowych rodzin satelitów. Skupiamy się na stworzeniu produktu, który spełnia zmieniające się potrzeby przemysłu kosmicznego, zapewniając jednocześnie wysoką wydajność i niezawodność. Nasze doświadczenie w zakresie oprogramowania oraz technologii kosmicznej pozwoli nam osiągnąć sukces w tym niezwykle ważnym projekcie – dodaje Cosmin Stanciu, business group manager w AROBS Engineering.
Misje dedykowane Usuwaniu Śmieci Kosmicznych (ADR – Active Debris Removal) oraz serwisowanie satelitów na orbicie (IOS In-Orbit Servicing) wymagają wysokiej autonomii pokładowej i zaawansowanej inteligencji, aby przeprowadzać operacje, które wymagają złożonych funkcji przetwarzania, takich jak nawigacja względna, przetwarzanie obrazów oraz kontrola robotycznego systemu przechwytywania. Do tej pory funkcje te były realizowane przez dedykowane jednostki kontrolne, projektowane specjalnie dla każdej misji, co wymagało znacznych nakładów na proces inżynieryjny oraz ekspertyzy. Wynika to z różnic w architekturze awioniki oraz różnorodności czujników używanych w danej misji. Takie dedykowane rozwiązania są bardzo kosztowne i zwiększają ryzyko, które wymaga zarządzania w każdej z misji. Dzięki rozwojowi CRIMSON jako jednostki uniwersalnej, koszty budowy takich rozwiązań dla przyszłych misji zostaną znacząco zredukowane.
Projekt CRIMSON rozpoczął się we wrześniu 2024 i finansowany jest w ramach działań podstawowych ESA na rzecz Czystego Kosmosu, w inicjatywie COSMIC, w ramach programu Bezpieczeństwa Kosmicznego Agencji, okres 2.