epoint

Tempo rozwoju aplikacji biznesowych nigdy nie było tak zawrotne jak dziś. Takie otoczenie sprawia, że przedsiębiorcy muszą wybierać narzędzia zapewniające skalowalność i zwinność w realizacji projektów biznesowych. Analitycy z firmy ABI Research podkreślają, że technologia konteneryzacji jest obecnie kluczowym elementem strategii cyfrowej każdej organizacji. Takie dane nie dziwią. Konteneryzacja pozwala na szybsze i bardziej elastyczne wdrażanie aplikacji, co jest kluczowe w dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym.

Już w 2022 roku Gartner przewidywał, że ponad 75 proc. globalnych organizacji będzie uruchamiać aplikacje kontenerowe w środowisku produkcyjnym. Potwierdzają to dane Statista, według których w latach 2017-2022 użycie technologii kontenerowych wzrosło o ponad 300 proc. Co ciekawe, za ten wzrost odpowiadają przede wszystkim duże organizacje. Firma podaje także, że w 2022 roku 93 proc. dużych i średnich firm korzystało z Kubernetes lub podobnych platform, a liczba deweloperów wykorzystujących je w swojej pracy przekroczyła w tym samym roku 5,6 mln na całym świecie.

Co równie istotne, Gartner przewiduje, że do 2027 r. ponad 90 proc. globalnych organizacji będzie używać w środowisku produkcyjnym aplikacji opartych o konteneryzację.

Mimo powszechności Kubernetesa i innych technologii kontenerowych oraz wykorzystywania ich w zasadzie w każdym obszarze – począwszy od zastosowań lokalnych, poprzez chmurę publiczną, prywatną i hybrydową, a kończąc na rozwiązaniach mieszanych – wiele organizacji nie posiada odpowiednio wykwalifikowanej kadry, administratorów do ich zarządzania. Według danych Statista – dla 95 proc. respondentów wybór, jak i wdrożenie platformy kontenerowej oraz narzędzi wykorzystywanych w ramach metodyki DevOps stanowi w dalszym ciągu spore wyzwanie. To samo stwierdza Gartner – 75% inicjatyw DevOps kończy się porażką – mówi Piotr Zaborowski, managing consultant w Polcom.

Uniwersalna platforma

Najpopularniejszym rozwiązaniem w obszarze skalowania, orkiestracji i zarządzania skonteneryzowanymi aplikacjami jest platforma Kubernetes. Jako narzędzie zbudowane w modelu open-source, można je uruchomić w dowolnym środowisku chmurowym – bez znaczenia czy będzie to chmura prywatna, hybrydowa czy publiczna. Rozwiązanie wyposażone jest w przydatne funkcjonalności takie jak skalowanie automatyczne, obsługa awarii, logowanie oraz wsparcie dla różnych rozszerzeń i dodatkowych komponentów.

Jednocześnie 32 proc. szefów działów IT – zgodnie z danymi Statista – doświadcza niekompatybilności Kubernetes z wykorzystywaną platformą informatyczną. Rozwiązaniem może być przejście na model usługowy, w którym to po stronie partnera chmurowego stoi zadanie zapewnienia najnowszych rozwiązań technologicznych oraz ciągłości działania infrastruktury IT.

Jest to niezwykle istotne z uwagi na liczbę ataków hakerskich, która rośnie w lawinowym tempie. Statista podaje, że globalny koszt cyberataków w 2024 roku wyniesie ponad 9 bln USD.

Straty firmy spowodowane przez jeden atak hakerski są szacowane na miliony dolarów. Dlatego zapewnienie jak najwyższego poziomu zabezpieczeń powinno być priorytetem dla każdego dostawcy usług chmurowych – podkreśla Piotr Zaborowski.

Coraz częściej do ochrony zasobów wykorzystuje się algorytmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, które zgodnie z danymi Statista potrafią o 92 proc. skrócić czas reakcji na atak i w jak największym stopniu ograniczyć jego zasięg i straty.

Wsparcie dla sztucznej inteligencji

Kubernetes jest również idealnym rozwiązaniem do budowania rozwiązań AI. OpenAI, firma stojąca za stworzeniem najpopularniejszego LLM (wielkiego modelu językowego), Chat GPT, oparła architekturę właśnie o technologię kontenerową. Kubernetes pozwala skalować obciążenia w zależności od zapotrzebowania oraz optymalizuje alokację zasobów, dzięki czemu obniża koszty i zwiększa wydajność jednostek obliczeniowych.

Ustandaryzowane, niezależne środowisko, a także możliwość korzystania z kilku platform chmurowych, umożliwia rozwijanie modeli AI i ML. Konteneryzacja umożliwia wdrażanie aplikacji na różnych platformach i środowiskach, bez konieczności konfigurowania całej infrastruktury od zera. Co istotne nie trzeba martwić się o zasoby obliczeniowe.

Warto zaznaczyć, że według raportu „AI Pulse”, jeszcze trzy lata temu niecała połowa przedsiębiorstw przeznaczała mniej niż 5 proc. budżetu na inwestycje w sztuczną inteligencję. Dziś ten pułap przekroczyło już 88 proc. firm.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments