epoint

Finax, robodoradca umożliwiający proste inwestowanie w gotowe portfele akcji i obligacji, wraz z BETA TFI, twórcą największych funduszy ETF notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, prezentują Złoty Portfel.

To pierwszy i jedyny na rynku robodoradców produkt stworzony stricte z myślą o polskich inwestorach. Opiera się on na lokalnych instrumentach inwestycyjnych i pozbawiony jest ryzyka walutowego. Dodatkowo oferuje całkowitą automatyzację inwestycji przy niskim poziomie opłat. Złoty Portfel ma być odpowiedzią na potrzeby inwestujących Polaków. Przeciętny polski inwestor, klient Finax, ma niespełna 40 lat a średnia wartość jego portfela inwestycyjnego to równowartość blisko 10 tys. EUR.

Jak wynika z badań Finax, Polscy inwestorzy cechują się silnym patriotyzmem gospodarczym. Aż co piąty z nich jest gotów zgodzić się na niższy o ok. 5 proc. zysk, wiedząc, że inwestuje w polskim ekosystemie ekonomicznym. Jednocześnie, znaczące grono Polaków deklaruje niechęć do ponoszenia ryzyka związanego z inwestowaniem w obcej walucie.

W odpowiedzi na te oczekiwania i potrzeby polskich inwestorów powstał debiutujący właśnie Złoty Portfel. Ten efekt współpracy Finax, BETA TFI i GPW jest produktem inwestycyjnym umożliwiającym inwestowanie w polskich złotych i opartym na instrumentach dostępnych na GPW.

Złoty Portfel nie jest także pozbawiony komponentu międzynarodowego: jego poszczególne warianty przewidują pewien udział globalnego inwestowania poprzez główny indeks w Stanach Zjednoczonych – S&P 500. Jego kluczowym wyróżnikiem jest m.in. całkowita automatyzacja, od założenia konta po samą inwestycję oraz niskie opłaty za zarządzanie.

„Oddajemy w ręce polskich inwestorów nowe narzędzie. Może być z powodzeniem wykorzystywane zarówno przez tych, którzy chcą inwestować krótkoterminowo, jak i tych, którzy chcą, by część ich długoterminowego kapitału została w Polsce. Złoty Portfel jest dostępny w czterech wariantach o różnym poziomie ryzyka. Nasz algorytm, w oparciu o preferencje inwestora, automatycznie rekomenduje ten najbardziej dla niego odpowiedni – tak Juraj Hrbaty, prezes i założyciel Finax, wyjaśnia mechanizm funkcjonowania nowego produktu.

„Złoty Portfel wykorzystuje to, co jest zasadniczą zaletą funduszy ETF. Pozwala dywersyfikować inwestycję, korzystając ze wzrostu polskiej giełdy, stanowiąc jednocześnie interesującą opcję dla tych, którzy w istotnym stopniu chcą oprzeć wzrost swojego kapitału na inwestycjach w polską gospodarkę. Wspólnie z Finax od lat szerzymy nad Wisłą pasywną rewolucję, dbając o rozwój pasywnych form i produktów inwestycyjnych. Już od pewnego czasu obserwujemy stale rosnące zainteresowanie naszą ofertą produktową. Rok 2024 jest rekordowym w zakresie obrotów i liczby transakcji, które już dziś są o 40% większe niż w
analogicznym okresie poprzedniego roku. Tym bardziej cieszy nas rozpoczynająca się właśnie współpraca z Finax w ramach Złotego Portfela, która ułatwi inwestowanie i oszczędzanie wszystkim tym, którzy z jakiegoś powodu wstrzymywali się z takimi decyzjami wcześniej – dodaje Kazimierz Szpak, prezes BETA TFI.

W ramach współpracy, klienci Złotego Portfela dostaną zwrot części kosztów zarządzania
ETF-ami w formie tzw. świadczenia dodatkowego.

Cztery warianty Złotego Portfela oparte są na ETF-ach stworzonych przez BETA ETF na bazie instrumentów takich jak warszawskie indeksy WIG20, mWIG40, sWIG80, indeks obligacji skarbowych TBSP, GPWB-BWZ, ale i amerykański S&P 500. Oferowane w ramach Złotego Portfela warianty to:

 100% akcji i 0% obligacji,
 60% akcji i 40% obligacji,
 20% akcji i 80% obligacji,
 0% akcji i 100% obligacji.

Roczny koszt obsługi Złotego Portfela w trzech pierwszych przypadkach wynosić będzie 1%
(plus VAT) wartości aktywów. Ostatnia opcja skierowana do najbardziej konserwatywnych inwestorów wiąże się z niższą, bo wynoszącą zaledwie 0,5% wartości aktywów rocznie (już z VAT) opłatą. Do tego Finax zaplanował zwolnienia z części opłat dla tych, którzy zdecydują się na uruchomienie Złotego Portfela jeszcze w październiku.

„Nasza obietnica jest jasna: każdy, kto utworzy portfel jeszcze w październiku tego roku będzie już na zawsze zwolniony z połowy opłaty za zarządzanie w Finax. Oznacza to roczną opłatę na poziomie jedynie 0,25% w przypadku Złotego Portfela Obligacji oraz 0,6% w przypadku pozostałych Złotych Portfeli – deklaruje Przemysław Barankiewicz, kierujący polskim oddziałem Finax.

Finax, analizując grupę blisko 13 tys. klientów firmy w Polsce, stworzył aktualny profil
lokalnego inwestora pasywnego. To mężczyzna w wieku około 38 lat, którego strategicznym celem jest długofalowe budowanie majątku. Wartość jego portfela inwestycyjnego to średnio 9,5 tys. euro i składa się on w 75 proc. z akcji oraz w 25 proc. z obligacji. Patriotyzm gospodarczy to także jedna z podstawowych cech polskich inwestorów, nie tylko w Finax.

„Inwestowanie w kraju sprawia, że kapitał pracuje nie tylko na naszą przyszłość, ale także buduje polską gospodarkę. Naszym wspólnym celem jest edukacja społeczeństwa i uświadamianie, że inwestorem może być każdy z nas. Aby tak się stało, potrzebne są proste i intuicyjne narzędzia, które ułatwią inwestowanie nawet początkującym. Złoty Portfel, stworzony przez Finax i Beta ETF, jest właśnie takim narzędziem. Warszawska giełda zawsze będzie wspierać inicjatywy, które sprawiają, że lokalne inwestowanie staje się dostępne dla jak najszerszego grona osób – zaznacza Michał Kobza, członek zarządu GPW.

Robodoradca to inteligentne narzędzie pasywnego inwestowania, pomagające inwestorowi wybrać cel inwestycji oraz określić dopuszczalny poziomu ryzyka. Następnie, to właśnie robodoradca w sposób w pełni zautomatyzowany odpowiada za właściwą alokację środków inwestycyjnych. Rozwiązanie oferowane przez Finax pozwala regularnie inwestować nawet drobne kwoty, już od 50 zł. Sam Finax wspiera inwestorów już w 6. krajach regionu Europy Środkowo-Wschodniej, zarządzając aktywami o łącznej wartości niemal 1 mld euro. Z usług firmy korzysta już ponad 60 tys. klientów w tym ponad 12,5 tys. w Polsce.

Finax to pierwsza w Europie i do tej pory jedyna działająca w Polsce firma posiadająca licencję na prowadzenie tzw. Europejskiej Emerytury. OIPE (Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny) to dobrowolna forma inwestowania emerytalnego uzupełniająca trzeci filar. Jest ona dostępna na terenie całej Unii Europejskiej. Znajduje się pod stałym nadzorem regulatorów krajowych oraz Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA). Charakteryzuje się bardzo niską opłatą za prowadzenie oraz brakiem konieczności odprowadzania tzw. podatku Belki od osiągniętego z tego tytułu dochodu. Od zeszłego roku z oferowanego przez Finax OIPE tylko w Polsce skorzystało już ponad 5 tys. osób, inwestując w przyszłą emeryturę łącznie niemal 20 mln EUR.

Robodoradca Finax powstał w Bratysławie w 2017 r., a od 2018 r. funkcjonuje na rynku słowackim jako dom maklerski regulowany przez Narodowy Bank Słowacji. Od kwietnia 2022 r. Finax w Polsce działa w formie oddziału, nadzorowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments