IFS Unleashed
epoint

Relacja między człowiekiem a sztuczną inteligencją pozwala wprowadzić więcej automatyzacji i przepływu pracy, aby móc zrobić naprawdę następny krok w transformacji w każdym środowisku przemysłowym i to właśnie zrobił IFS ze swoim Industrial AI, ocenił Satya Nadella, CEO Microsoft, w rozmowie z Markiem Moffatem, CEO IFS, podczas konferencji IFS Unleashed 2024 w Orlando. Co więcej, według słów szefa Microsoft, jego koncern bada już wykorzystanie sztucznej inteligencji z quantum computing.

Mark Moffat: W odniesieniu do tego, w jaki sposób IFS realizuje falę praktycznych innowacji, to cel ten przyciąga uwagę niektórych z największych światowych graczy w dziedzinie technologii i sztucznej inteligencji. Jednym z graczy, którego uważam za prawdziwego lidera, jest CEO firmy Microsoft, Satya Nadella, z którym rozmawialiśmy o naszym partnerstwie, o tym, jak je pogłębiamy i jakie jest jego spojrzenie na przemysłową sztuczną inteligencję.

Mark Moffat, CEO IFS podczas konferencji Unleashed 2024

Satya, dziękuję za dołączenie do naszej globalnej konferencji dla klientów IFS w Orlando, którą nazywamy Unleashed. Robimy ją od lat, ale nigdy tak bardzo nie koncentrowaliśmy się na uwalnianiu potencjału sztucznej inteligencji dla naszych klientów. Zacznijmy więc od tego, że jesteśmy już ponad rok po wielkiej zmianie ku AI. Czym konkretnie różni się ta era i jak wpływa na technologię i firmy, które obsługujemy? 

Satya Nadella: Przede wszystkim Mark, to wielka przyjemność być z tobą i zespołem IFS. Tak jak powiedziałeś, mamy bardzo bliskie partnerstwo między naszymi firmami, które bardzo sobie cenimy i wspaniale jest widzieć, jak wspólnie tworzymy wartość. 

Satya Nadella, źródło: biuro prasowe Microsoft

Jeśli chodzi o nową erę, to myślę że można o niej myśleć na kilka różnych sposobów. Jedną z fundamentalnych rzeczy, która napędza tę generację sztucznej inteligencji jest to co ludzie opisują jako prawa skalowania. Są to prawa empiryczne, bardzo podobne do prawa Moore’a. Wszystko, co pojawiło się wcześniej, jeśli chodzi o komputery, to co 18 miesięcy można było uzyskać 2x większą wydajność w tym samym przedziale cenowym. Teraz mamy może 2x lub nawet 3x co sześć miesięcy. To właśnie robią te prawa skalowania. Jeśli spojrzeć nawet na cenę za token – milion tokenów GPT od momentu jego uruchomienia do teraz, spadła ona około 200 razy. Więc to jest rodzaj ścieżki, którą zmierzamy. To empiryczna rzecz, która się wydarzyła. 

Jeśli masz tego rodzaju obfitość, co możesz zrobić? Po pierwsze, możesz zrewolucjonizować cały interfejs komputer-człowiek. Masz teraz naturalny sposób rozmawiania z komputerami, czy to w mowie, czy w tekście, czy w wideo, czy w obrazach, czy w czymkolwiek innym.

To po pierwsze. Drugą rzeczą jest to, że cała rewolucja cyfrowa zawsze polegała na tym, jak digitalizować artefakty dotyczące ludzi, miejsc, rzeczy i wnioskowania o nich. W przeszłości używaliśmy baz danych. Teraz mamy nowy silnik wnioskowania w postaci neuronowego silnika wnioskowania, który pozwoli nam znaleźć wzorce wśród ludzi, miejsc i rzeczy. Po trzecie, możemy nawet zwiększyć komfort użytkowania. Ten nowy silnik rozumowania, z dodatkowymi komponentami pamięci i kontekstu, naprawdę rozwija nawet te możliwości “agentic capabilities”. Myślę więc, że jeśli połączymy to wszystko razem, będzie to początek zupełnie nowej ery komputerów. W której dosłownie każda kategoria oprogramowania zostanie zasadniczo zmieniona i przekształcona, ponieważ zmienia się interfejs użytkownika, wnętrze rozumowania, a także sposób myślenia o pamięci krótkoterminowej, długoterminowej i kontekście, w którym działa. I to właśnie jest dla nas ekscytujące. 

Mark Moffat: To fenomenalne. A jeśli pomyślimy o tym w kontekście warunków przemysłowych, szczególnie w branżach, w których występują duże zasoby, w jaki sposób widzisz, jak sztuczna inteligencja przekształca zarządzanie i optymalizację zasobów, łańcucha dostaw i powiązanych procesów? Ponieważ to właśnie na nich skupiamy nasze wysiłki, jeśli chodzi o naszą branżę. Jakie są trendy, najbardziej ekscytujące trendy i innowacje w tej konkretnej przestrzeni? 

Satya Nadella: Myślę, że jedną z podstawowych rzeczy w środowisku przemysłowym jest to, że firmy przemysłowe zawsze robiły skok. Chodzi mi o to, że był to jeden z podstawowych sposobów, w jaki wiele wartości zostało stworzonych w celu zwiększenia wartości dla klienta i zmniejszenia ilości odpadów. Jest to moralny odpowiednik lean dla pracy opartej na wiedzy lub pracy kognitywnej. 

Można więc nawet pomyśleć o czymś takim jak operacje w łańcuchu dostaw. Jeśli pomyślimy o konkretnej operacji, to zanim zostanie spisana umowa dotycząca łańcucha dostaw, wiele osób wewnątrz korporacji zbiera informacje z sieci, z wewnętrznych spotkań, wewnętrznych dokumentów, prezentacji. Ostatecznie cała ta wiedza musi zostać przełożona na umowę, która zostanie następnie sfinalizowana. Tak więc, jeśli pomyślę o tym, co zbudowaliśmy z Microsoft 365 Copilot, to właśnie jest to. To sieć plus praca plus strony, czyli silnik między człowiekiem a sztuczną inteligencją, który pozwala naprawdę wprowadzić więcej automatyzacji i przepływu pracy, aby móc zrobić naprawdę następny krok. 

Myślę, że właśnie to zrobiliście z IFS AI. Są to rodzaje rozwiązań, które moim zdaniem zasadniczo przyczynią się do transformacji w każdym środowisku przemysłowym, nie tylko w podstawowym procesie produkcyjnym, ale nawet we wszystkich pracach związanych z wiedzą, które mają miejsce obok produkcji. 

Mark Moffat: To fantastyczne. Myślę, że to, co mnie teraz ekscytuje w tym momencie to że jest to naprawdę wyjątkowy moment w naszej historii, a potencjał IFS jest ogromny. Potencjał ten obejmuje umożliwienie naszym klientom, naszym partnerom, efektywnego korzystania z ogromnych ilości innowacji AI na dużą skalę, dostępnych w bardzo przystępny sposób. Właśnie na tym się skupiamy. Oddajemy to w ręce ludzi. I to jest dla mnie naprawdę interesujące, ponieważ konsumenckie zastosowania sztucznej inteligencji są regularnie omawiane w mainstream, ale istnieją dosłownie dziesiątki tysięcy odkrytych i nieodkrytych zastosowań sztucznej inteligencji w tym otoczeniu przemysłowym, szczególnie w branżach corowych, które z dumą obsługujemy w IFS. Te nowe możliwości, całkowicie się z tobą zgadzam, zrewolucjonizują świat przemysłu. Ale myślę też, Satya, że mamy tę złożoną korzyść z wykorzystania tych możliwości, aby pomóc naszym głównym branżom, w szczególności tym, które są ciężkie, kapitałochłonne, dekarbonizować się. Mamy też naprawdę progresywną mapę drogową rozwiązań ESG opartą na platformie Azure, która naszym zdaniem ma wyjątkową zdolność do przyspieszenia naszych klientów w celu zmniejszenia intensywności emisji dwutlenku węgla. 

Ale nie możemy działać wyłącznie sami. Dla mnie strategiczne partnerstwa – jak partnerstwo z Microsoftem – mają kluczowe znaczenie dla napędzania innowacji, a IFS jako hero partner Microsoftu – widzimy to cały czas. Ale może mógłbyś częściowo wyjaśnić naszym słuchaczom, w jaki sposób Microsoft podchodzi do współpracy w celu wspierania innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji i jak widzisz ewolucję współpracy między IFS i Microsoft, aby zapewnić naszym klientom większą wartość? 

Satya Nadella: Jasne. Jesteśmy platformą i firmą partnerską. Tak właśnie opisuję Microsoft. Dlatego partnerstwo z wami ma dla nas kluczowe znaczenie. I myślę, że przejawia się to na trzy różne sposoby, w tym, jak pracujemy każdego dnia, aby stworzyć całą wartość, którą właśnie opisałeś. 

Pierwszą rzeczą, którą chcemy wnieść, jest cała nasza innowacyjność, tak abyś mógł korzystać nawet z takich rzeczy, jak Microsoft 365 Copilot i Azure AI, abyś mógł budować na nich własne IP jako firma platformowa i wykorzystywać je do przekształcania własnych operacji wewnętrznie. Robienie tego jest świetnym sygnałem dla naszych wspólnych klientów, nawet pod względem tego, co mogą zrobić. 

Drugą rzeczą są innowacje, takie jak ta, o której rozmawialiśmy o IFS AI, która jest zbudowana na Azure AI, która jest po prostu światowej klasy sztuczną inteligencją dostarczaną do branż, które obsługujesz, biorąc pod uwagę ich priorytety. Trzecim aspektem jest uznanie niektórych podstawowych obowiązków, które wszyscy mamy. Jednym z nich jest dekarbonizacja. Chodzi o faktyczne zwiększenie produktywności, zmniejszenie ilości odpadów, aby firmy mogły być bardziej produktywne, ale jednocześnie zarządzać zobowiązaniami w zakresie transformacji energetycznej, które wszyscy mamy. Dalej – bezpieczeństwo sztucznej inteligencji, ponieważ w końcu chcemy mieć pewność, że te modele, które budujemy, są potężne, ale są również bezpiecznie wdrażane. Tak więc szanujemy dane i w erze sztucznej inteligencji, bezpieczeństwo, prywatność i prawa autorskie do danych są chronione. Te gwarancje są tym, co wspólnie tworzymy nawet jako firma platformowa i właśnie w tym zakresie chcemy głęboko współpracować z wami wszystkimi.

Mark Moffat: Fantastyczne partnerstwo, cieszymy się ogromnie. Patrząc w przyszłość, co najbardziej ekscytuje Cię w dziedzinie sztucznej inteligencji i jej zastosowania ponownie w kontekście przemysłowym, a może jak widzisz ewolucję sztucznej inteligencji w ciągu najbliższych dziesięcioleci, ponieważ tempo, w jakim to się dzieje, jest tak szybkie, a innowacje, które Twoim zdaniem będą miały najbardziej znaczący wpływ? 

Satya Nadella: Powiedziałbym, że istnieją dwa wymiary tego że wkraczamy w kolejną fazę po pierwszych latach AI, zmiany platformowej. Jednym z nich jest komponent przepływu pracy, o którym rozmawialiśmy. Następnie ludzki interfejs, a więc copilot dla AI. Następnie są agenci i agenci komunikujący się z agentami, a następnie z powrotem z ludźmi. Myślę więc, że pierwszą rzeczą jest drugi copilot plus agenci, sieć plus praca plus nawet artefakty, takie jak strony www, które moim zdaniem staną się codziennymi nawykami dla nas wszystkich. Myślę więc, że w ciągu najbliższych kilku lat wszyscy będziemy ewoluować nasze produkty i aplikacje oraz zawarte w nich przepływy pracy, aby nie tylko uwzględniać ludzi i komputery, ale także myśleć o ludziach, komputerach, agentach jako swego rodzaju jednej fazie. 

Drugim elementem, który moim zdaniem jest bardzo istotny dla środowiska przemysłowego, jest połączenie sztuczną inteligencją i wczesnego quantum. Jedną z bardziej ekscytujących rzeczy, które widzieliśmy, jest to, jak można wykorzystać symulację kwantową, nawet w dzisiejszych komputerach kwantowych, do trenowania modelu sztucznej inteligencji, który może działać na przykład w środowiskach HPC (high performance computing), aby móc tworzyć nowe materiały. I zrobiliśmy to z jednym z lokalnych laboratoriów, gdzie stworzyliśmy związek litowo-jonowy, który naprawdę zmniejszył w nim całkowitą zawartość niklu i naprawdę pomógł w obszarze transformacji energetycznej. Tak więc materiałoznawstwo jest prawdopodobnie jednym z miejsc, które oczywiście będą miały ogromny wpływ, gdzie gwałtownie możemy przyspieszyć w chemii, abyśmy mogli faktycznie przejść na drugą stronę tej transformacji energetycznej. Myślę, że dzięki innowacjom możemy pomóc we wszystkich tych fundamentalnych zmianach.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments