epoint

Veolia Energia Poznań i Beyond.pl, dostawca usług data center, chmury i Managed Services rozpoczęły współpracę przy projekcie odzysku ciepła pochodzącego z centrów danych Beyond.pl zlokalizowanych w Poznaniu.

Celem podpisanego przez spółki listu intencyjnego jest analiza możliwości wykorzystania energii cieplnej generowanej przez pracujące w centrach danych urządzenia do zasilenia miejskiej sieci ciepłowniczej. Innowacyjne rozwiązanie będzie źródłem niskoemisyjnego ciepła dla mieszkańców Poznania, zmniejszy wykorzystanie paliw kopalnych i poprawi efektywność energetyczną miejskiego systemu ciepłowniczego.

Wspólny projekt Veolii i Beyond.pl zakłada odzysk ciepła generowanego przez serwery
pracujące w centrach danych należących do operatora, ze szczególnym naciskiem na
nowoczesne rozwiązania dedykowane sztucznej inteligencji. W ramach inicjatywy, planowana jest budowa oraz eksploatacja zaawansowanej instalacji do odzysku ciepła odpadowego będącego ubocznym produktem przetwarzania danych. Kluczowym elementem tego rozwiązania jest połączenie najnowszej generacji serwerów wysokiej gęstości z pompami ciepła, które umożliwią zasilanie miejskiej sieci ciepłem o odpowiednich parametrach.

Odzyskane ciepło będzie źródłem niskoemisyjnej energii dla budynków mieszkalnych i obiektów handlowo-przemysłowych w stolicy Wielkopolski. W efekcie współpracy Veolii i Beyond.pl może powstać nowe źródło ciepła w południowo-wschodniej części Poznania, którego moc w podstawowym wariancie może wynieść ok. 30 MW. Pozwoliłoby to szacunkowo na ograniczenie emisji CO2 o ok. 52,5 tys. ton rocznie i zredukowanie zapotrzebowania na wodę o ok. 76,5 tys. m3 rocznie. Inicjatywa wzmocni również bezpieczeństwo Poznania i regionu w zakresie dostaw ciepła, które w procesie produkcji nie wykorzystuje paliw kopalnych. To pierwsza inicjatywa odzysku ciepła w Polsce pomiędzy data center i spółką ciepłowniczą o takiej skali.

W Grupie Veolia mamy ambitne cele związane z dekarbonizacją naszych aktywów oraz poprawą jakości życia mieszkańców. Chcemy to osiągnąć poprzez wdrażanie ekologicznych rozwiązań oraz stymulowanie innowacji, zwłaszcza w obszarze ciepłownictwa. Dlatego jako Grupa Veolia przygotowaliśmy strategiczny program GreenUp na lata 2024-2027. Wprowadzamy rozwiązania pozwalające na ograniczenie emisji zanieczyszczeń, regenerację zasobów i dekarbonizację gospodarki – dotyczy to nie tylko naszych własnych aktywów, ale także naszych partnerów, w tym miast oraz przemysłu. Stawiamy na realne działania w zakresie ochrony środowiska, takie jak rozpoczynająca się współpraca Veolii i Beyond.pl przy realizacji projektu, który przyniesie pozytywne efekty ekologiczne i społeczne dla mieszkańców Poznania. Wykorzystanie w naszych instalacjach ciepła odpadowego, które jest ubocznym produktem przetwarzania danych, przyczyni się do ograniczenia zużycia paliw kopalnych. Oznacza to, że poznańska sieć ciepłownicza będzie w większym stopniu zasilana dzięki zielonej energii – podkreślił Luiz Hanania, prezes zarządu, dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce.

Beyond.pl jako partner projektu od lat mocno wyróżnia się na polskim i europejskim rynku dostawców data center w obszarze zrównoważonych inicjatyw, które są kluczowym elementem strategii spółki. Centra danych operatora to pierwsze w Polsce i regionie obiekty zasilane w 100% energią ze źródeł odnawialnych gwarantowanych certyfikatami pochodzenia. Zlokalizowany na kampusie obiekt Data Center 2 charakteryzuje się wysoką efektywnością energetyczną oraz niskim wskaźnikiem konsumpcji wody, co plasuje go w europejskiej czołówce niskoemisyjnych obiektów tego typu. Spółka ma także doświadczenie w odzysku ciepła na własne potrzeby – od uruchomienia obiektu Data Center 2 w 2016 r. ciepło generowane w komorach serwerowych jest wykorzystywane do ogrzewania budynku biurowego i logistycznego zlokalizowanego na terenie kampusu.

Uruchomienie projektu jest możliwe z uwagi na plan rozbudowy kampusu Beyond.pl i zwiększenia jego mocy nawet do 150 MW, która jest dedykowana pod infrastrukturę IT najnowszej generacji obsługującą potrzeby sztucznej inteligencji. Wysoka jakość ciepła odpadowego pochodzącego z serwerów ekstremalnej gęstości (do 132 kW na pojedynczą
szafę serwerową) oraz jego ilość są kluczowe dla zabezpieczenia produkcji ciepła w skali odpowiedniej dla potrzeb miejskiej sieci ciepłowniczej.

„Dzięki podejmowanym inicjatywom i inwestycjom Beyond.pl jest dziś jednym z najbardziej niskoemisyjnych dostawców usług centrodanowych w kraju oraz regionie. Wykorzystujemy w 100% energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Wdrażamy realne działania, które łączą najwyższej jakości bezpieczeństwo data centers z dbałością o zasoby i środowisko naturalne. Współpraca Beyond.pl i Veolia Energia Poznań w zakresie odzysku ciepła to unikalny w skali regionu projekt i ambitny krok propagujący działania dekarbonizacyjne w Polsce, który w wymierny sposób wesprze mieszkańców Poznania – dodaje Wojciech Stramski, Prezes Zarządu Beyond.pl.

Ciepło będące produktem ubocznym przetwarzania danych może stać się już w najbliższej przyszłości ważną częścią ogólnych dostaw niskoemisyjnego ciepła. Projekty odzysku ciepła odpadowego są w pełni zgodne z celami zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej określonymi przez Unię Europejską.

„Źródła energii tego typu są bardzo stabilne i niezależne od warunków atmosferycznych.
Z kolei rozwój technologii informatycznych systematycznie podnosi jakość ciepła odpadowego, zwiększając możliwości jego efektywnego wykorzystania w ekosystemie energetycznym. Innowacyjne projekty wdrożeniowe tego typu zostały już uruchomione w Irlandii, Danii i Finlandii, gdzie odpowiednio serwerownie Amazon Web Services, Meta i Microsoft są połączone z sieciami miejskimi, pokrywając do 40% zapotrzebowania na ciepło lokalnych aglomeracji – podkreśla Piotr Kowalski, Head of Innovation w Beyond.pl.

„Naszym priorytetem jest dalsza dekarbonizacja poznańskiego systemu ciepłowniczego, zamierzamy odejść od wykorzystania węgla do 2030 r. Veolia Energia Poznań wdrożyła już z powodzeniem rozwiązanie prowadzące do odzysku ciepła odpadowego z instalacji przemysłowych na potrzeby miejskiego systemu ciepłowniczego. Zdobyte doświadczenie pozwala nam wierzyć, że podpisany dziś list intencyjny będzie kolejnym krokiem w redukcji
wykorzystania paliw kopalnych na potrzeby wytworzenia ciepła dla Poznania – wskazał
Jakub Patalas, prezes spółki Veolia Energia Poznań.

Veolia Energia Poznań odpowiedzialnie realizuje strategię na rzecz dekarbonizacji Poznania. Zainicjowane na przestrzeni ostatnich lat innowacyjne rozwiązania, do tej pory wpłynęły na
zmniejszenie zużycia węgla, a także ograniczenie emisji CO2 aż o 60% w porównaniu do  1990 roku. Dzięki zaawansowanym technologiom na rzecz dekarbonizacji miejskiego systemu ciepłowniczego, Poznań ma szansę objąć pozycję lidera wśród polskich miast w pokonywaniu wyzwań związanych z kryzysem klimatycznym. Firma jest na ukończeniu projektu Poznań 2025 – na terenie Elektrociepłowni Karolin powstaje nowe kogeneracyjne źródło ciepła i energii elektrycznej dla miasta.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments