Vertiv, globalny dostawca krytycznej infrastruktury cyfrowej oraz rozwiązań zapewniających ciągłość ich działania, udostępnił kompletną architekturę referencyjną dla platformy NVIDIA GB200 NVL72 o mocy do 7 MW, opracowaną wspólnie z firmą NVIDIA. Umożliwia ona klientom przekształcenie tradycyjnej infrastruktury centrów danych i dostosowanie jej w aspektach dotyczących m.in. zasilania i chłodzenia do potrzeb działających w skali całego przedsiębiorstwa aplikacji bazujących w dużym stopniu na sztucznej inteligencji.
Architektura referencyjna przyspieszy wdrażanie chłodzonej cieczą platformy NVIDIA GB200 NVL72, o mocy do 132 kW na szafę. Pozwala ona na przyjęcie kompleksowego podejścia do projektowania infrastruktury w celu optymalizacji szybkości jej wdrażania, wydajności, odporności, kosztów, efektywności energetycznej oraz skalowalności dla centrów danych obecnej i przyszłej generacji.
Jesteśmy dumni, że możemy pogłębić naszą współpracę z firmą NVIDIA, aby umożliwić centrom danych wdrażanie rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji obecnie i w przyszłości. Jako lider w dziedzinie produkowania krytycznej infrastruktury zasilania i chłodzenia, Vertiv jest wyjątkowo dobrze przygotowany do obsługi platformy NVIDIA GB200 NVL72. Nasze portfolio wysokowydajnych rozwiązań w zakresie zasilania i chłodzenia, w połączeniu z działalnością prowadzoną w globalnej skali, umożliwi klientom wdrażanie systemów AI w ich centrach danych szybciej, wydajniej i z większą elastycznością, aby być gotowym na wymagane w przyszłości zagęszczenie mocy obliczeniowej, dynamicznie zmieniające się obciążenia oraz potrzeby modernizacji – powiedział Giordano (Gio) Albertazzi, dyrektor generalny Vertiv.
Nowe centra danych budowane są z myślą o akceleracji obliczeń oraz wykorzystywaniu generatywnej sztucznej inteligencji. Z tego powodu ich architektura jest znacznie bardziej złożona niż w przypadku serwerowni ogólnego przeznaczenia. Dzięki światowej klasy rozwiązaniom zasilania i chłodzenia firmy Vertiv, NVIDIA może kontynuować realizację naszej wizji ponownego odkrywania cyfrowych obliczeń oraz pomóc w budowaniu centrów danych specjalizujących się w obsłudze sztucznej inteligencji, z korzyścią dla każdej firmy i branży – powiedział Jensen Huang, założyciel i dyrektor generalny NVIDIA.
Dzięki infrastrukturze zasilania i chłodzenia Vertiv, dopasowanej do platformy NVIDIA Blackwell i ściśle z nią połączonej, architektura referencyjna upraszcza i przyspiesza wdrażanie rozwiązań obliczeniowych korzystających ze sztucznej inteligencji w nowych i istniejących centrach danych, a jednocześnie zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów podczas instalacji i umożliwia standaryzację projektów w różnych lokalizacjach. Stanowiące krytyczny filar dla architektury referencyjnej rozwiązania zasilające zostały zaprojektowane w celu znacznego zmniejszenia ilości pobieranej mocy poprzez dostosowanie klastrów AI do udostępniających odpowiednią wydajność bloków w centrum danych. Hybrydowa infrastruktura zapewniająca chłodzenie cieczą i powietrzem w efektywny sposób wykorzystuje obie te metody do zarządzania usuwaniem ciepła z systemów o dużej gęstości obliczeniowej. Ponadto projekt architektury referencyjnej zawiera wskazówki dotyczące opcjonalnych systemów inspirowanych podejściem zdefiniowanym w Open Compute Project, takich jak półki zasilające prądem stałym.
Nowa architektura referencyjna jest częścią portfolio projektów referencyjnych Vertiv 360AI, opracowywanych dla modernizowanych oraz budowanych od podstaw centrów danych. Powstało ono, aby pomagać klientom w nawigowaniu po rynkowej ofercie zintegrowanych rozwiązań zasilania i chłodzenia dla środowisk sztucznej inteligencji oraz innych aplikacji obliczeniowych o wysokiej wydajności. Wśród kluczowych zalet wspólnie opracowanej architektury referencyjnej dla projektu NVIDIA GB200 NVL72 znajdują się:
- Szybkie wdrożenie i modernizacja – wykorzystanie wstępnie skonfigurowanych i fabrycznie zintegrowanych modułów Vertiv MegaMod CoolChip zapewnia wdrażanie gotowej infrastruktury dla sztucznej inteligencji nawet o 50% szybciej niż w przypadku konieczności jej integracji w miejscu instalacji.
- Oszczędność miejsca – dzięki wykorzystaniu zaawansowanych rozwiązań zasilających Vertiv, w tym UPS-ów Vertiv Trinergy oraz szaf na baterie litowe Vertiv EnergyCore, możliwe stało się stworzenie konstrukcji zapewniającej wiodącą w branży niezawodność i energooszczędne zarządzanie energią na średnio o 40% mniejszej przestrzeni w porównaniu ze starszymi ofertami.
- Energooszczędne chłodzenie – w porównaniu z rozwiązaniami ze sprężarkami śrubowymi bez modulacji mocy zapewnione zostały do 20% niższe roczne koszty chłodzenia dzięki zintegrowaniu w dużej skali mechanizmów chłodzenia cieczą i powietrzem, a w tym wykorzystaniu chłodziwa o niskim współczynniku potencjalnego wpływu na globalne ocieplenie (GWP). Efekt ten uzyskano dzięki zastosowaniu m.in. agregatu chłodniczego Vertiv AFC, systemu chłodzenia pomieszczeń wykorzystującego wodę lodową Vertiv Liebert CW oraz jednostek dystrybucji chłodziwa Vertiv XDU.
- Dynamiczne zarządzanie obciążeniem – zintegrowany mechanizm uśredniania obciążenia, z wykorzystaniem baterii litowo-jonowych oraz zasilacza UPS nowej generacji, zapewnia obsługę zmieniających się w dynamiczny sposób obciążeń dla procesorów GPU.
- Usługi instalacyjne i operacyjne – dzięki wiodącej w branży skali i zakresowi działania, a także dostępowi do ok. 4 tys. inżynierów na całym świecie, Vertiv jest zaufanym partnerem serwisowym na przestrzeni całego cyklu życia oferowanych produktów, a także pełni ekspercką rolę w zakresie budowy nowych złożonych systemów oraz modernizacji istniejących.
Przedsiębiorstwa wykorzystują sztuczną inteligencję w bezprecedensowym tempie. Vertiv zmienia przyszłość krytycznego zasilania i chłodzenia, aby wesprzeć przyspieszone obliczenia. Oferuje najbardziej kompletne portfolio krytycznej infrastruktury cyfrowej, która umożliwia infrastrukturę gotową do obsługi sztucznej inteligencji, zdolną do zarządzania unikalnymi wymaganiami sztucznej inteligencji i innych przyspieszonych aplikacji obliczeniowych.
Rozpoczęcie współpracy Vertiv z firmą NVIDIA pozwoliło na wyznaczenie mapy drogowej rozwoju technicznego w przyszłości oraz umożliwiło wdrażanie na dużą skalę mechanizmów akceleracji obliczeń.