ElevenLabs zainwestuje 11 mln USD (ok. 44 mln zł) w rozwój technologii AI w Polsce w ciągu najbliższych 5 lat. Firma otwiera też w Warszawie centrum R&D, w którym planuje zatrudnić 30 specjalistów w ciągu najbliższego roku, z perspektywą wzrostu do 100 osób w kolejnych latach. Polskie biuro będzie też główną siedzibą ElevenLabs w Unii Europejskiej.
Założone w 2022 roku przez dwóch polskich przedsiębiorców, Matiego Staniszewskiego i Piotra Dąbkowskiego, ElevenLabs jest dziś światowym liderem w sektorze generatywnej sztucznej inteligencji audio. Firma tworzy narzędzia AI dla branży kreatywnej, wydawniczej i mediowej. Misją ElevenLabs jest sprawienie, by treści cyfrowe były powszechnie dostępne, w dowolnym języku i głosie.
Produkty ElevenLabs umożliwiają generowanie naturalnie brzmiących głosów i dźwięków w 32 językach i są wykorzystywane przez wiodące firmy mediowe, wydawnicze i edukacyjne oraz ponad milion aktywnych użytkowników miesięcznie. Od lutego 2024 firma wypłaciła też ponad 1 mln USD użytkownikom i lektorom, którzy udostępniają swoje głosy w Voice Library – rozwijanej przez społeczność bibliotece głosów ElevenLabs z opcją monetyzacji.
W ciągu 12 miesięcy ElevenLabs zebrało ponad 101 mln USD na rozwój platformy, w tym 80 mln USD w serii B, której przewodzili Andreessen Horowitz, Nat Friedman i Daniel Gross, przy udziale funduszy Sequoia Capital, SV Angel, Smash Capital, BroadLight Capital i Credo Ventures. W pierwszej rundzie finansowania (pre-seed) firmę wsparł Maciek Gnutek z Credo Ventures, a dodatkowo dołączyli polscy aniołowie biznesu, w tym Bartek Pucek.
Teraz ElevenLabs wraca do korzeni, inwestując 11 mln USD (ok. 44 mln zł) w rozwój polskiego ekosystemu AI i talentów, infrastrukturę, wsparcie lokalnych ekspertów i twórców oraz współpracę z aktorami dubbingowymi. Firma ogłasza te plany 11 listopada podczas wydarzenia „Niepodległa Polska w Erze AI”, organizowanego na żywo we współpracy z Endeavor Poland w Google for Startups Campus w Warszawie.
ElevenLabs otwiera też warszawskie centrum R&D, do którego zaprasza talenty AI z kraju oraz całego regionu CEE (firma obecnie rekrutuje na ponad 30 stanowisk). W ciągu najbliższego roku ElevenLabs planuje zatrudnić w Polsce ok. 30 specjalistów, z perspektywą wzrostu do 100 osób w kolejnych latach. Polskie biuro będzie też główną siedzibą firmy w Unii Europejskiej.
Inwestujemy w Polsce, bo widzimy tu olbrzymi potencjał i chcemy pomóc w dalszym rozwoju sektora AI w kraju i regionie. Tutaj są nasze korzenie – z Piotrem znamy się ze szkolnej ławki i razem dorastaliśmy, oglądając filmy z polskim lektorem, co tak naprawdę dało nam pierwszą inspirację do stworzenia ElevenLabs i pokonania barier językowych dzięki AI. Widzimy tutaj też najlepszych inżynierów i talenty, z którymi wspólnie możemy budować najlepsze modele audio na świecie. Chcemy pójść krok dalej, wspierając polską edukację i kulturę, i wspólnie z lokalnymi talentami i twórcami chcemy sprawić, żeby Polska wzmacniała swoją pozycję na scenie AI – mówi Mati Staniszewski, współzałożyciel i CEO ElevenLabs.
ElevenLabs już teraz jest partnerem i sponsorem strategicznym konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie ML in PL, która wspiera społeczność skupioną wokół uczenia maszynowego w Polsce. Firma wspiera też Olimpiadę Informatyczną i Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym, jako partner Fundacji Rozwoju Informatyki, oraz oferuje narzędzia edukacyjne dla uczestników nowej Olimpiady AI.
Firma współpracuje również z polskimi aktorami dubbingowymi, którzy udostępniają swoje głosy w aplikacjach wykorzystujących audio AI oraz narzędziach do narracji treści, w ramach umów licencyjnych. Przykładem jest akcja E.ON Polska, w ramach której rodzice mogą stworzyć spersonalizowany audiobook, w którym ich dziecko staje się bohaterem historii czytanej głosem AI Artura Barcisia. Technologię firmy wykorzystuje też OKO.press, dzięki czemu treść artykułów czytają głosy AI ich autorów.
Technologia audio AI ElevenLabs jest dzisiaj wykorzystywana w edukacji i rozrywce przez wiodące globalne firmy m. in.:
- Wydawnictwa: TIME, The New Yorker, Harper Collins, The Washington Post, The Atlantic, Storytel
- Media: Aston Martin Aramco F1, Super Hi-Fi, D-ID, Pictory AI, Kapwing
- Gaming: Inworld, AMGI Studios, Paradox, Don’t Nod
- Konwersacyjne AI: com, Perplexity, rabbit, praktika.ai
W ciągu ostatniego roku ElevenLabs kontynuowało premiery produktów, które umożliwiają nie tylko naturalne generowanie mowy, ale także tworzenie głosów, efektów dźwiękowych i lokalizację treści w 32 językach, wśród nich:
- Dubbing Studio – narzędzie do lokalizacji dźwięku, umożliwiające tłumaczenie i dostosowanie treści audio w 29 językach, z zachowaniem oryginalnych głosów.
- Voice Library Payouts – platforma, która umożliwia lektorom i użytkownikom monetyzację ich głosów generowanych przez AI, zapewniając jednocześnie kontrolę nad ich wykorzystaniem. ElevenLabs niedawno przekroczyło 1 mln USD w wypłatach dla lektorów i użytkowników.
- Turbo Models – ultraszybkie modele generowania głosu w czasie rzeczywistym, dedykowane do aplikacji wymagających niskiego opóźnienia w 32 językach.
- ElevenReader App – mobilna aplikacja umożliwiająca zamianę tekstów, linków i plików w audio, zapewniając wygodę przyswajania treści w ruchu.
- Sound Effects Model – narzędzie pozwalające generować efekty dźwiękowe z opisów tekstowych i pierwszy produkt ElevenLabs w Audio AI, poza voice AI.
W tygodniu zaczynającym się 11 listopada ElevenLabs wprowadzi nowe funkcje i aktualizacje, które poszerzą możliwości dostępnych narzędzi – od Conversational AI (platformy do tworzenia agentów głosowych AI), nowy interfejs Projects (produktu do udźwiękowienia książek i artykułów), po rozwiązania dla twórców i firm umożliwiających współpracę zespołów. Pojawią się też nowe głosy i modele, które otwierają kolejne możliwości w tworzeniu naturalnych interakcji z audio AI.
Wierzymy, że możemy stworzyć najlepszy na świecie zespół researchowy w audio AI. ElevenLabs budują ludzie pełni zapału i unikalnych umiejętności, z bogatym, różnorodnym doświadczeniem. Wiemy, że w Polsce nie brakuje takich talentów. Dołączcie do nas i zróbmy razem coś niesamowitego – podsumowuje Piotr Dąbkowski, współzałożyciel i CTO ElevenLabs.